anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Portare de la prepay Vodafone, cu esim si number share

Florinku
Junior
Salutare comunitate! Eu sunt client prepay Vodafone si as dori, dupa 20 de ani sa trec pe Orange. Nevoile mele sunt urmatoarele: sa am in abonament beneficii Roaming (nu exagerate, in special SEE Grecia si non SEE Turcia), sa pot conecta iWatchul (varianta cellular) prin esim la acelasi numar si periodic sa pot folosi ceasul in locul telefonului. Sa am pretul cel mai mic 😄 Am cautat inainte sa scriu aici dar nu ragesc raspunsul la nevoia mea. Apreciez orice raspuns. Multumesc
1 Soluţie acceptată‚

Trixen
#StarMember
Salut, Din cate stiu, pentru number share e obligatoriu abonamentul. Asadar... iti trebuie cel mai ieftin abonament cu access in roaming - daca ai telefonul, poate un Fun 10 redus la 8 euro - https://www.orange.ro/magazin-online/abonamente-fara-telefon La asta se mai adauga number share, inca 2 euro/device/luna, deci ajungi la un total de 10 euro lunar cu abonament, avand ~8GB in SEE. Pentru Turcia trebuie activat suplimentar ceva optiune, ca altfel ai tarife foarte mari - Go World: https://www.orange.ro/roaming/turcia/ Daca nu vrei abonament pe 2 ani, poti face si pe 1 an, dar nu cred sa mai primesti cei 2 euro discount la Fun 10.

Vizualizare soluţie în postul original

10 Răspunsuri 10

Trixen
#StarMember
Salut, Din cate stiu, pentru number share e obligatoriu abonamentul. Asadar... iti trebuie cel mai ieftin abonament cu access in roaming - daca ai telefonul, poate un Fun 10 redus la 8 euro - https://www.orange.ro/magazin-online/abonamente-fara-telefon La asta se mai adauga number share, inca 2 euro/device/luna, deci ajungi la un total de 10 euro lunar cu abonament, avand ~8GB in SEE. Pentru Turcia trebuie activat suplimentar ceva optiune, ca altfel ai tarife foarte mari - Go World: https://www.orange.ro/roaming/turcia/ Daca nu vrei abonament pe 2 ani, poti face si pe 1 an, dar nu cred sa mai primesti cei 2 euro discount la Fun 10.

Pololică
#StarMember
Abonamentul minim cu acces la roaming este de 10E. Number share (asa se cheamă împărțirea numărului cu ceasul) este disponibil la 2E extra. Pentru non SEE ai opțiuni de 7 și 15 E (intra pe pagina de roaming sa poți vedea exact ce conțin fiecare). Mai ai varianta sa mai cumperi opțiuni de net (se adauga în cazul stai prost cu netul în SEE). Pentru a avea incluse resurse non-see, varianta e smart 25 (25E, dar nu știu dacă la portare se mai oferă reducere) și ai 1GB de net în afara SEE (lunar) plus number share inclus. Acum, va trebui sa te decizi care îți face cu ochiul. Doar sa ai în vedere faptul ca în SEE ai politica de consum rezonabil, și se aplica.

Florinku
Junior
Trixen, foarte detaliat raspunsul tau, multumesc amandurora care ati raspuns. Da, voiam la abonament ca se pare ca pe prepay inca nu este disponibil serviciul. Pe scurt, abonament de 10E redus la 8E + 2E/device optiunea number share=10 E (cost valabil pentru abonament pe 2 ani, atfel se pierde reducerea) si cand e cazul activez cei 7E sau 15E pentru Turcia. Aveti idee daca pot folosi aceleasi costuri de mai sus, daca abonamentul il fac pe PFA? Va multumesc!

Trixen
#StarMember
Nu stiu daca se aplica aceleasi oferte si la persoane juridice, e posibil sa fii incadrat la business. Nu am avut contact si nu am idee. Nota: acesti 10 euro/luna sunt valabili doar la achizitie de abonament fara telefon. O alta varianta ar fi sa mergi intr-un Orange Shop, sa ceri sa vorbesti cu un consultant si sa ii explici ca vrei sa te portezi de la Vodafone si iti trebuie number share si roaming. Nu este o promisiune ca functioneaza, insa uneori au si alte oferte care nu sunt neaprat "in geam". De-a lungul timpului am avut astfel de situatii atat la Vodafone cat si la Orange. Mult succes si sa ne spui daca ofertele sunt valabile si la PFA, te rog. 🙂

Pololică
#StarMember
PFA=firma. Ofertele sunt diferite. Recomandarea lui Trixen este cea mai indicată. Vorbește la relatii clienti pentru verificarea completa a informațiilor. Vei obține informațiile cele mai bune (și corecte).

Florinku
Junior
Am inteles. Ok, voi vorbi cu un consultant Orange si revin cu info.

FLo1
#StarMember
Abonamentul de 25€ include și o "asistent manager"-iță??? La tariful acesta ar trebui să ai "all inclusive". Să o luăm simplu: cel mai ieftin abonament cu resurse SEE este un Fun10 la 10€, iar pt Turcia ai opțiunea de 15€ ocazională https://www.orange.ro/roaming/turcia#abonament Mai sigur afli detalii la activarea abonamentului.

Florinku
Junior
Salutare, am revenit. Sa va zic. Cu un operator la telefon, mi s-a recomandat abonamentul de 25 euro, acesta fiind singurul pentru nevoia mea 🙂 alta varianta neexistand. Cred ca s-a gandit la acel abonament le am pe toate, si number share, si roaming SEE si non SEE, dar putea sa imi zica de varianta de extraoptiune totusi mai ales ca i-am zis ca de 2 ori pe an merg in Turcia. Am mers si la o agentie orange unde mi-a mentionat ce ati scris si voi. Varianta cea mai ieftina fara roaming, este 6 euro + 2 euro number share=8 euro, sau cu roaming cea de 10 euro + 2 ore=12 ore (tva inclus). Mi-au spus ca la portare nu am parte de oferta de 8 euro- red 2 euro, ci doar daca iau un numar nou. Perioada minima 6 luni fara plata desbagubiri. La PFA situatia e alta, perioada minima este 12 luni, daca renunti mai devreme se platesc chestii. La Turcia, da, cele 2 optiuni mentionate aici.

Pololică
#StarMember
Totuși, o intrebare: care va fi utilizarea ta în roaming? Dacă mergi des (la 2-3 săptămâni) pana la Crăciun vei fi deja notificat ca ai depășit politica de utilizare rezonabilă în SEE. Pentru afara SEE, nu cred ca ar fi o problema (doar sa verifici resursele dacă au și ele o politica de utilizare rezonabila).

Florinku
Junior
@Pololica doar vacanta, de 2-3 ori pe an. Daca ar fi existat vreo optiune sa o adaug doar cand ies, ar fi fost perfect... dar vad ca nu exista aici la Orange la abonament cel putin.