anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

eSIM Quick Transfer | iOS 16

seblegit
Junior

eSIM Quick Transfer

Hey, Orange.

După cum probabil știți deja, iPhone-urile sunt vândute în prezent în SUA fără un slot pentru card SIM, și în loc, se utilizează tehnologia eSIM.

În iOS 16, Apple a adăugat o nouă funcție care permite transferul unui eSIM de pe alt iPhone fără a contacta operatorul. De asemenea, poți alege să convertești un SIM fizic într-un eSIM.

Întrebarea mea este, evident, când va implementa Orange România această funcție? Acesta este deja disponibil pentru utilizatorii Orange din Franța.

1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator

Salut din nou!

Am primit răspunsul colegilor noștri. Într-adevăr, Orange România nu are disponibilă acestă funcționalitate și, din păcate, nu putem oferi momentan o estimare a momentului în care va fi.

Vizualizare soluţie în postul original

3 Răspunsuri 3

DanielaH
Moderator

Salut, seblegit! Mulțumim pentru postare!

Vom întreba colegii și vom reveni dacă avem informații.

 

Pololică
#StarMember

Pana se primeste raspunsul de la tehnic, Orange Romania ofera posibilitatea instalarii eSIM prin MyOrange (nu stiu daca si din aplicatie, dar sigur de pe varianta web se poate emite (si scana) eSIM prin cod QR). Si doar la abonamente (+Yoxo). La cartele (prepaid) eSIM nu este disponibil (la nimeni in Romania).

Legat de americani, Apple a cam bagat pumnul in gura operatorilor si de asta la ei se poate si pe la restul (inca) nu. Momentan e doar un semnal. Daca te uiti la conectivitate->Retea mobila (daca ai in engleza, la Cellular), o sa vezi ca nu mai ai optiunea de 2/3/4/5G, ci doar 4G si 5G). Motivul tot de la americani vine. Evident, retelele 2G si 3G sunt in curs de inchidere (Verizon este ultimul cu data certa (31.12.2022) pentru inchiderea 2 si 3G, restul deja le inchid pe masura ce schimba antelele cu unele 4 si 5G), doar ca la unii s-au inchis mai repede (SUA pentru 2G si 3G, Japonia 2G (nu stiu cand si 3G, dar au fost primii care au inchis 2G-ul), Australia 2G si parca pana in 2024 si 3G, etc)

DanielaH
Moderator

Salut din nou!

Am primit răspunsul colegilor noștri. Într-adevăr, Orange România nu are disponibilă acestă funcționalitate și, din păcate, nu putem oferi momentan o estimare a momentului în care va fi.