anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Virusii pot ataca routerul de la huawei?

Buna seara! As Dori sa adresez o intrebare la care nu stiu raspunsul! Virusii pot ataca routerul meu huawei? Am in router de la Orange cu abonament, so intrebarea mea este daca we plate asa ceva! Nu stiu ce sa zic, dar daca se poate cum scap de ei? Sau daca imi schimb parola la router? Nu stiu sigur daca am virusii sau hackeri care mi au atacat routerul, dar dar eu cred CA am! Desi cred CA nu am asa ceva ma rog...intrebarea me este ce fac si cum scap de ei daca am asa ceva? Si eu daca navighez pe net nu se intampla mimic? Virusii nu se pot conecta la routerul Tau? (Orange) VA ROG AJUTATI-MA SUNT SPERIAT PT CA VREAU SA IMI CUMPAR SI TELEFON NOU, SI DACA MA CONECTEZ PE ROUTERUL ASTA AL MEU MA TEM SA NU IMI VIRUSEZ TELEFONUL!! HELP ME

1 Soluţie acceptată‚

FLo1
#StarMember

@george_kadar88 : Bun venit în Comunitate. Folosește routerul liniștit și nu fi cu grija virușilor, mai ales dacă nu e vorba de chestii grele de tipul serverelor sau sisteme de stocare de tipul NAS. Cu telefonul nu vei avea probleme. Spor la utilizarea acestuia. Sper și că nu cauți acei "viruși", adică nu plimbi pe site-uri incerte.

Poți face o cppie de siguranță a datelor care interesează pentru liniștea ta.

Vizualizare soluţie în postul original

9 Răspunsuri 9

FLo1
#StarMember

@george_kadar88 : Bun venit în Comunitate. Folosește routerul liniștit și nu fi cu grija virușilor, mai ales dacă nu e vorba de chestii grele de tipul serverelor sau sisteme de stocare de tipul NAS. Cu telefonul nu vei avea probleme. Spor la utilizarea acestuia. Sper și că nu cauți acei "viruși", adică nu plimbi pe site-uri incerte.

Poți face o cppie de siguranță a datelor care interesează pentru liniștea ta.

Ok, dar peoblema este CA eu din pacat am navigate PE site-uri Mai Putin sigure si care sar putea SA fie infectate cu virusii! (Stiteuri cu virusii) SI address IP mi SA vazut! Nuah ce SA zic?

@george_kadar88 : Poți încerca varianta unor aplicații antivirus (cum spuneam ”pentru liniștea ta”), dar depinde despre ce device-uri discutăm. Dacă e despre smartphone atunci te asiguri că ai făcut un backup la datele (fișiere sau aplicații) care interesează, dar și la setările de bază (gen conturi de WIFI, de email, etc) după care o ”revenire la setările din fabrică” te asigură de un somn lniștit noaptea😉

Mersi bro pt toate sfaturile! Acum cred ca sunt mai usurat! Cum spuneai tu o revenire la setarile din fabrica a telefonului ar merge nu??

@george_kadar88 : Desigur, oricând poate fi efectuată. Dar ține cont de durata de restabilire (aducere la faza de configurare completă) și de aceste aspecte ale unor informații menționate mai sus și pe care, dacă nu le salvezi le vei mai recupera..... NEVER. Dar pe de altă parte acel ”backup” nu trebuie să includă fișiere executabile sau alte macro-uri, script-uri, locuri în care de obicei se ascund acești ... viruși. Altfel, revii de unde ai ... plecat. 😉

Pololică
#StarMember

Daca ai dubii, ai varianta sa dai o resetare din fabrica la router. Teoretic ar trebui sa stearga tot si sa fie ca din fabrica. Doar sa-ti notezi datele de acces (daca ai net de la Digi si routerul lor e in sistem bridge).

Routerul e de la Orange! si e huawei dar o SA incerc SA VA d ce pot face

 

Instaleaza aplicatia HiLife (am telefon de la huawei). Pe varianta web (192.168.3.1 parca e), poti pune avea ceva optiuni mai detaliate.

Multumesc pentru toate sfaturile! Cred ca acum sunt usurat! Cred..