anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Setari Router HG8247W5 pe conexiune ETH prin cablu ETH la ETH.

Anakin
Junior
Salutare. Am o problema cu HG8247W5. Incerc sa ma conectez prin cablu la el sa vad cat poate sa scoata wired, dar cumva, imi scoate mai putin decat pe WiFi. E blocat pe 100mbps. Am tot cautat si incercat, dar nu gasesc nicio solutie? Cum scot limitarea asta sau cum o pot modifica ? Am pachetul de 1000mbps. Multumes
7 Răspunsuri 7

FaraUnID
Campion certificat
Nu exista setari magice. Problema poate fi cablul UTP, poate fi placa de retea, poate fi driver-ul placii de retea.

RafaHelper
#StarMember
Salut @Anakin, ‏‏‎ ‎ Pentru a beneficia de viteze de pana la 1000 mbps prin cablu cu acel router trebuie sa folosesti un cablu compatibil, o placa de retea compatibila care sa suporte viteze de 1Gbps si care sa aiba cele mai recente drivere instalate. Ne poti spune daca indeplinesti aceste conditii? Ce model de placa de retea folosesti? Ai un laptop sau un desktop?

Anakin
Junior
Salutare. Multumesc pentru raspunsuri. Laptop Asus, placa de retea RTL8821CE 802.11ac Mi se pare ciudat ca pe WiFi sa scoata 250/400 mbps, iar pe eth, oricat de prost ar fi cablul ( desi nu este ) sa scoata 80. Daca aveti sugestii, le astept cu interes. Multumesc!

RafaHelper
#StarMember
Merci de raspuns @Anakin! Modelul de placa de retea postat de tine este de tip wifi. Poti sa pui si modelul placii LAN sau poti posta modelul de laptop folosit? Ai verificat ca placa de retea LAN sa aiba driverul actualizat? Daca te uiti pe cablu de retea folosit, ce este scris?

FaraUnID
Campion certificat
Pe cablul tau de retea trebuie sa ai scris UTP Cat6. Teoretic ar merge si UTP Cat5E, dar cel mai indicat ar fi sa ai un cablu UTP Cat6 deoarece acest model are o torsadare a firelor la intervale mai scurte față de Cat5 și reduce interferențele. De asemena, este recomandat ca acel cablu UTP sa fie sertizat direct din fabrica si nu sertizat dupa ureche de catre un oarecare Dorel. Adica mufa sa arate precum in poze. Pentru viteze maxime teoretice, specificatiile minime ale calculatorulul trebuie sa fie: - minim procesor Intel Core i5 sau similar; - unitate stocare tip SSD; - interfața de rețea 1Gbps; - memorie RAM: minim 4 GB; - sistem de operare: Win 7 (sau mai nou), Linux, MacOS; Cum am spus si in primul mesaj, verifica sa ai toate actualizarile la zi.

Anakin
Junior
Salutare din nou si multumesc pt raspunsuri Am un asus cu i7, 256SSD, 8gb ram, pe care am Ubuntu. Interfata de retea habar n am

RafaHelper
#StarMember
@Anakin, uita-te pe partea din spate a laptop-ului si spune-ne ce model scrie acolo. De exemplu: K413 sau UX393EA sau G15 G512LU