anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Orange APN=net nu da acces la internet router Mikrotik

bibiii79
Junior
Salutare, am in antena direcțională Mikrotik LHG LTE6, in care am pus o cartela Orange pe abonament, internet mobil," Home net 4G 16" , la care APN-ul: net , mă conectez la releul Orange primesc un ip categ 10.x.x.x și un DNS dinamic, pe Banda3 in LTE.
Problema e ca Rețeaua Orange nu permite conectarea la internet , doar la rețea.
Primesc DNS 109.166.202.53 ,
releul Orange Este LAC: 14203,
Problema este că atunci când dau pinga 8.8.8.8 , răspunsul este ping time out.
Am sunat la Orange să cer resetare de setări la contul meu , și resetări de zona. Din păcate tot nu mă pot connecta la rețea.
Idei?
Cei de Orange tehnic nu da suport pentru că nu este echipament Orange.
Am cerut ip fix, mi sa spus că nu serviciul de ip fix nu mai este disponibil din 2019.
Orice idei sunt bine venite.
1 Soluţie acceptată‚

bibiii79
Junior
Solutionat problema! Solutia este: daca ai abonament cu internet de tip fix, trebuie sa folosesti routerul de la ORange, daca folosesti alt router nu ai acces la internet. M-au sunat de la tehnic, si nu este posibil cu alt echipament sa ai acces la internet, doar cu cel din cotract. Citez de la alta postare: "Pentru conexiunea de date mobile Orange, la profillul de internet trebuie sa ai la APN: net cu user și parolă necompletate. Abonamentele Orange Net sunt de tip internet mobil și funcționează și în telefoane mobile sau alte device-uri în care este setat la fel, APN: net. Dacă ai un numar de forma 037xx.. probabil că deții un abonament de tip Home Net 4G. Acestea funcționează doar într-un router achiziționat de la Orange; ele nu vor funcționa în alte device-uri, chiar dacă au setat apn-ul corect. Modelul TP Link TL MR6400 nu este comercializat de Orange Romania, deci nu va putea funcționa cu cartela cu 037xx. Ne pare rău pentru situația întâmpinată de tine." DanielaH DanielaH Moderator

Vizualizare soluţie în postul original

21 Răspunsuri 21

bibiii79
Junior
Echipamentul este agreat, am vb la Orange la tehnic, au verificat IMEI-ul echipamentului, Mi-au spus că nu există la modemuri limitări de IMEI,... De fapt nu este nici o limitare. Trebuie doar APN-ul corect care este APN: net

bibiii79
Junior
Solutionat problema! Solutia este: daca ai abonament cu internet de tip fix, trebuie sa folosesti routerul de la ORange, daca folosesti alt router nu ai acces la internet. M-au sunat de la tehnic, si nu este posibil cu alt echipament sa ai acces la internet, doar cu cel din cotract. Citez de la alta postare: "Pentru conexiunea de date mobile Orange, la profillul de internet trebuie sa ai la APN: net cu user și parolă necompletate. Abonamentele Orange Net sunt de tip internet mobil și funcționează și în telefoane mobile sau alte device-uri în care este setat la fel, APN: net. Dacă ai un numar de forma 037xx.. probabil că deții un abonament de tip Home Net 4G. Acestea funcționează doar într-un router achiziționat de la Orange; ele nu vor funcționa în alte device-uri, chiar dacă au setat apn-ul corect. Modelul TP Link TL MR6400 nu este comercializat de Orange Romania, deci nu va putea funcționa cu cartela cu 037xx. Ne pare rău pentru situația întâmpinată de tine." DanielaH DanielaH Moderator

Vio73
#StarMember
Ți-am spus că asta este regula și așa a și fost! Știu de mult timp că nu va funcționa netul fix în alte dispozitive, pentru că nu ar mai fi net fix 4g.

DanielaH
Moderator
@bibiii79, mulțumim mult pentru feedback! Vom marca noi răspunsul tău ca soluție pentru a fi de ajutor și celorlalți membri care se confruntă cu această situație. Te mai așteptăm în Comunitate.

Olteanu_eu
Începător
Buna seara aceeași problema o am și eu își ia Ip dar nu face trafic , înțeleg ca este modificat pentru a putea activa și telefonia fixa pe echipament , dar ne poate da cineva scrupul pt a putea funcționa decât Internetul ?? Ar fi de mare folos , eu am încercat sa modific abonamentul și cei de la orange nu au fost de-acord cu toate ca le-am zis de la început zona unde îl folosesc și nu are semnal

bibiii79
Junior
Ce echipament folosești? Am făcut un nou abonament 4G nelimitat care are Nr de tel 07xxxx și nu e internet fix .. asa am scăpat de problema, și celalt abonament o incerc sa.l reziliez ... ( Home net fix, deși are Carrier Aggregation) Am resit azi cu noul abonament să pot folosi antena Mikrotik .. pe banda B3 de la Orange... Yppy!!

Vio73
#StarMember
Mă bucur că ai reușit! Abonamentele de net fix 4g functionează doar in ruterele fixe oferite de Orange.