anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

IP TV prin interent de fibra optica, imi arata "Nu esti autentificat"

RazvanCalina
Junior

Buna, 

recent am cerut sa mi se faca bridge intre router-ul Orange si un router Asus mai stabil pe partea de wifi.
Dupa stres si nervi, lucrurile s-au rezolvat, dar acum nu imi mai functioneaza partea de IP TV, am un set top box pe care il conectez in noul router si imi spune ca "Nu sunt autentificat"

A mai patit cineva?

1 Soluţie acceptată‚

RazvanCalina
Junior

Gata rezolva,
Se pare ca desi Routerul e bridge, set top box-ul trebuie in continuare mufat la router-ul Orange in Lan4 ca sa functioneze.
Tout a bien.

Vizualizare soluţie în postul original

7 Răspunsuri 7

Pololică
#StarMember

IPTV-ul cere un anumit MAC al routerului? Stiu ca anumite servicii de IPTV pot cere MAC-ul routerului (nu al televizorului) care transmite (mai departe) semnalul catre TV si, fiind altul, s-ar putea de aici sa fie problema.

0 idei, daca cere probabil ca cere la ei in sistem, router-ul meu nu are cum sa ceara asa ceva.
Dar s-ar foarte putea sa ai dreptate, sa nu recunoasca noul mac pt router.

Problema asta a avut-o patronul (dar cu INES) in urma cu 4 ani. Isi schimbase un router in casa (la care se conecta si unul din televizoare) si nu mai reusea sa vada nimic (accesa internetul [youtube, netflix, hbo go, etc], dar nu si canalele tv). S-a rezolvat sunand la Relatii Clienti si a durat cateva minute pana s-a rezolvat (nici macar nu era nimeni acasa cand s-a rezolvat problema. Probabil au resetat in sistem codurile de acces).

Asta as recomanda si eu: sa suni la relatii clienti (300 sau 0374300300) si sa vezi care ar fi pasii de rezolvare.

Mda, am fost cu ei la telefon, au trebuit sa dea situatia mai departe.
Sigur e vre-un fel de conflict pe undeva, ohh well.

RazvanCalina
Junior

Gata rezolva,
Se pare ca desi Routerul e bridge, set top box-ul trebuie in continuare mufat la router-ul Orange in Lan4 ca sa functioneze.
Tout a bien.

Super! macar avem o solutie de functionare.

Buna ziua,

Inteleg ca serviciile IPTV functioneaza doar daca receiverul este conectat la reteaua fixa OROC?

As vrea sa stiu daca IPTV-ul de la OROC impreuna cu internetul mobil prin GSM ar putea fi o solutie intr-o locatie unde nu exista furnizori de servicii fixe. Momentan folosesc un vodafone TV Box, doar ca platforma/box-ul lor nu ofera o experienta buna in utilizare (se mai blocheaza, mai apar erori), iar solutia cu TV prin satelit/antena parabolica a fost respinsa initial (utilizatorul este mai in varsta).