anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cum fac port forwarding la routerul 4G Huawei B311-221?

scv
Junior
Salut! As dori sa stiu cum pot sa deschid un port TCP pentru unul / sau toate device-urile conectate la router. Mersi!
1 Soluţie acceptată‚

MihaelaC
Community Manager
Community Manager
Salut, scv. Bine ai venit în Comunitate! Pentru serviciul de date mobile standard, cu routerul aferent, din păcate, nu se pot face reguli de port forward deoarece nu se mai poate activa opțiune de ip static public de câțiva ani. Acest lucru se poate face doar pentru abonamentele prin fibră optică.

Vizualizare soluţie în postul original

5 Răspunsuri 5

MihaelaC
Community Manager
Community Manager
Salut, scv. Bine ai venit în Comunitate! Pentru serviciul de date mobile standard, cu routerul aferent, din păcate, nu se pot face reguli de port forward deoarece nu se mai poate activa opțiune de ip static public de câțiva ani. Acest lucru se poate face doar pentru abonamentele prin fibră optică.

scv
Junior
Buna MihaelaC! Mersi de raspuns, dar mai am cateva intrebari. De ce as avea nevoie de IP public static? Ma intereseaza ca tot traficul care intra pe un anumit port, sa fie directionat catre acelasi port al unui IP static local.

MihaelaC
Community Manager
Community Manager
@scv colegii de la departamentul tehnic mi-au spus că în cazul în care dorești să faci Port Forward pentru a accesa din extern dispozitive din rețeaua locală, IP-ul cu care routerul iese în internet trebuie să fie public și preferabil fix. Noi, ca provider de servicii, putem ajuta doar cu funcționarea conexiunii, dar nu putem oferi asistență în cazul unor funcții particulare cum ar fi cea de Port Forward.

scv
Junior
Multumesc pentru reply, MihaelaC! Am mai intrebat si am inteles acum. Problema e ca prin 4G se acorda doar IP-uri private, nu publice.

FLo1
#StarMember
Nu există IP public pe 4G în România. Doar pe fibră. Simplu.