anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

CI+ USB

Adrian_Petru
Junior

Buna Ziua,

Am schimbat recent TV-ul, iar cel nou nu mai are slot pentru cardul CI+. El are 3 mufe USB pe care scrie "USB IN (CI+). Exista la orange astfel ce carduri CI+, pe USB? Sau o sa am nevoie de decodor separat?

1 Soluţie acceptată‚

Adrian_Petru
Junior

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, am contactat LG romania si mi-au spus unde e slotul, era in partea de deasupra si nu-l vazusem. M-au derutat si acele usb-uri.

IMG_1391.jpg

Vizualizare soluţie în postul original

9 Răspunsuri 9

Pololică
#StarMember

Salutare!

Poti sa ne spui modelul de TV? Ar fi o premiera ca un producator sa elimine slotul dedicat CI+ (in special cand clientii cauta sa elimine din cabluri si telecomenzi).

La prima vedere, acel slot USB IN (CI+) ar accepta un adaptor de CI+ (similar cum sunt STB-urile [Set Top Box] cu conectare fie prin HDMI fie prin SCART).

PS: exista astfel de adaptoare (USB la CI+), dar sunt pentru modelele mai vechi de televizoare si sunt disponibile, in general, in magazinele de conectica (retelistica sau tv).

Multumesc pentru raspuns.

IMG_1388.jpg
Este vorba de Televizorul LG 42C31LA. Eu nu am gasit nicaieri adaptor usb pentru traditionalul PCMCIA, dar o sa mai caut.
In schimb am vazut producatori de carduri ci+ usb: https://www.smit.com.cn/engr/cam/engr_usb.html

Slot-ul iesit in relief le la Audio Out are doar iesiri audio?

Conform LG, televizorul ar trebui sa aiba slot disponibil pentru CI+ (din ce am gasit pe net ca fotografii, nu reusesc sa identific clar iesirile de pe laterala televizorului).

PS: si eu am un LG (tot cu PLA/baza gamei), dar slotul CI+ este in zona de conectare a antenelor, langa USB-uri.

Ce se vedea iesit in relief era o mufa hdmi introdusa.
Acestia sunt conectorii, altii nu are, pe nicaieri.

IMG_1389.jpg

Multumesc.

Inseamna ca va trebui un adaptor CI+ prin USB (conectat pe partea dreapta). Nu stiu sa-ti recomand un produs anume intrucat preturile variaza de la 20 lei la 1500 lei si nu stiu cum se comporta.

PS: e ciudat ca au scos slotul. E primul televizor la care vad ca nu apare.

Vio73
#StarMember

Salutare!

Asta numai cei de la Orange pot să-ți spună sigur. Dacă nu e compatibil cu Ci-ul lor, trebuie să iei receptor.

Baftă!

Adrian_Petru
Junior

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, am contactat LG romania si mi-au spus unde e slotul, era in partea de deasupra si nu-l vazusem. M-au derutat si acele usb-uri.

IMG_1391.jpg

E bine că ai clarificat problema. Te așteptăm în Comunitate și cu alte contribuții / păreri / soluții. Numai bine.

Atunci este foarte bine. Am mai văzut și la unele modele Samsung așa.