anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

5 criterii pentru alegerea unui laptop

MihaelaC
Community Manager
Community Manager

Salut!

 

Astăzi ne-am propus să vorbim despre laptopuri și despre criteriile pe care este bine să le avem în vedere când facem o achiziție.

 

Fie că folosim laptopul la serviciu, la școală sau pentru gaming și filme, vine o vreme când acesta începe să se blocheze sau să se “miște” mai greu și ne gândim să-l înlocuim. Și atunci începe marea provocare . Cum îl alegem? Funcție de dimensiuni, de caracteristici, de brand, de preț? Desigur că trebuie să ținem cont de toate acestea și să facem toate evaluările în funcție de nevoile personale.

 

Dacă în pasul 1 este esențial să stabilim bugetul, în cea de-a doua fază trebuie să ne gândim la caracteristicile laptopului pe care urmează să-l folosim. Iată câteva criterii importante:

 

1. Procesorul 

În magazine găsim în general laptopuri cu 2 branduri de procesoare – Intel și AMD. Care este mai bun? Greu de spus, probabil cel de care avem nevoie și pe care ni-l permitem . Ideea este să alegem un procesor pe care să-l folosim la întreaga capacitate. De exemplu, pentru un utilizator obișnuit care se și joacă și urmărește filme este suficient un procesor Intel Core i7. Dacă folosim laptopul și pentru editare / modelare 3d, video etc., specialiștii recomandă un processor Intel Core i9. Variantele de mijloc sunt Intel Core i3 și i5, suficiente pentru serviciu / școală, rețele de socializare etc.

 

2. Memoria RAM

Pentru utilizatorii care folosesc doar funcțiile de bază (editare, browsing etc.), o memorie de 4GB este suficientă. Capacități de 8 sau 16GB sunt recomandate celor care folosesc aplicații mai complexe (gaming, editare video, Photoshop etc.).

 

3. Sistemul de operare

Cel mai popular este Windows care vine cu o gamă foarte mare de funcționalități pentru orice activitate. De exemplu Windows 10 este ideal pentru serviciu și școală, rețele sociale, dar și pentru gamimg. Dacă în viața de zi cu zi folosim un telefon mobil iOS de la Apple, este foarte probabil să ne descurcăm mai bine cu un laptop cu același sistem de operare MacOS.

 

4. Placa video

Alegerea ei ține exclusiv de scopul pentru care folosim laptopul. Plăcile grafice pot fi de două tipuri: integrate (pentru activități uzuale, browsing, filme, muzică) sau dedicate (pentru activități mai complexe (jocuri, video).

 

5. Durata bateriei

O durată de viață ideală a bateriei ar fi de 12 ore, fără a fi nevoie să conectăm laptopul la priză. Totuși, și o durată de 6-8 ore este una rezonabilă. În cazul în care folosim laptopul doar la birou, autonomia bateriei nu este un criteriu esențial în alegerea lui. Specialiștii spun că performanțele sunt net superioare în cazul unui laptop alimentat la priză versus unul pe baterie.

 

Desigur că sunt și alte criterii care ne pot influența decizia la achiziționarea unui laptop: dimensiunea și greutatea, diagonala ecranului, rezoluția, tastatura, conectivitatea, camera, sunetul etc.

 

Voi la ce vă uitați când vreți să vă cumpărați un laptop? Care sunt detaliile care vă influențează decizia de cumpărare?

7 Răspunsuri 7

Jay
Campion certificat
Eu ma uit intai sa fie cadou, prima data am avut noroc.. :) Achizitia a fost de nevoie, pentru cursuri, nu pentru jocuri, deci nu am avut nevoie de ceva foarte performant.. M-am uitat la firma, la pret, la dimensiuni (sa nu fie cat o tableta ca trebuie sa vad ce fac), la procesor si la baterie.. am vrut sa ma incadrez si la spatiu de stocare, dar, cam depasea bugetul.. asa ca, intre timp, a fost nevoie sa-mi iau niste stick-uri.. pentru ca nu m-am putut hotari la o memorie externa..

And04
Senior
Salutare, @MihaelaC Pentru mine sunt importante urmatoarele aspecte atunci cand aleg un laptop: -> Procesorul: sa fie de actualitate(ultima sau penultima generatie) si in general am mers pe Intel dar am vazut ca si cei de la AMD tin pasul. ->Memoria RAM: sa aiba minim 8 GB ->Placa video: am ales placa video dedicata pentru ca imi este necesara pentru activitatile pe care le desfasor. -> Sa aiba cat mai multe porturi USB si de preferat si port Ethernet.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Cele de mai sus cred ca au acoperit majoritatea criteriilor in achizitionarea unui laptop. Pentru utilizatorii de Windows, si laptop-uri cu Intel/AMD, sugestia mea ar fi sa mearga pe AMD daca nu au chestii care au nevoie exclusiv de Intel. Motivele sunt: pretul si...raportul pret/performanta. La banii pe care ii dai pe un laptop cu AMD, nu prea ai ce Intel sa-ti iei. Decat i3-uri, ATOM-uri sau mai stiu eu ce. Cel mult i5. Iar performanta e surprinzator de buna la AMD. Am cunostinte care si-au luat de curand laptop-uri cu AMD si n-au fost dezamagite. Si chiar am fost placut surprins de performante. Deci, nu va sfiiti sa luati AMD doar pentru ca e AMD. Si nici nu mai trebuie sa stai cu ele in priza cum era pe vremuri. Au evoluat foarte mult. Cat despre RAM, nu inteleg de ce producatorii se zgarcesc la 4GB de RAM. Mie unul mi se pare extrem de putin. 8GB ar trebui sa fie minimum standard. Adica, filme poti sa vezi si pe i3, si pe Celeron, si pe ATOM, si pe telefon. :)) Deci, acolo n-o sa faca o diferenta prea mare procesorul, cat mai degraba placa video. Dar pentru chestii mai mari, ai nevoie de RAM. Si mi se pare funny sa pui un procesor puternic, si 4GB de RAM. Adica...serios. Bateria e importanta, intr-adevar. Altfel, cu banii de laptop iti iei un Desktop, si-l tii permanent in priza. Scopul unui laptop este mobilitatea. Iar daca bateria nu tine...nu prea mai poti sa ai mobilitate. O alta componenta, si e importanta, pentru ca fara ea nu prea putem sa folosim laptop-ul, este display-ul. Pentru asta, recomandarea mea ar fi alegerea unui display IPS. Nu TN. Din pacate, foarte multi producatori nu specifica niciunde tipul de panel. Asa ca trebuie sa cauti singur. Regula generala: cu cat e mai ieftin laptop-ul, cu atat ai sanse mai mari ca panel-ul folosit sa fie si el unul ieftin (cel mai probabil TN). Nu e cazul intotdeauna, dar cam asta e regula generala. In ceea ce ma priveste, prefer laptop-urile cu MacOS. In special pentru sistemul de operare, dar si pentru hardware. Am nevoie si de Windows, din cand in cand, si pentru asta sunt nevoit sa folosesc VMware. Dar pentru restul activitatilor, si pentru ce am eu nevoie, asta a fost varianta ideala. Sistemul de operare are cam tot ce am nevoie, built-in. Display-ul se vede genial, foarte ok pentru editare foto/video, dar si vizionare de filme si continut multimedia in general, boxele se aud genial, trackpad-ul e foarte responsive, iar bateria tine de te plictisesti. :)) Nu-mi pare rau de achizitie. Cum am zis, momentan singura problema e ca inca am nevoie de Windows pentru anumite programe care n-au corespondent pe Mac. Dar functioneaza foarte bine si un Windows virtualizat. Ba as putea spune ca se misca mai bine decat daca ar rula nativ pe un laptop cu Intel. Dar probabil ca sunt subiectiv. :)) Nu pot sa recomand laptop-urile astea pentru oricine. Pentru ca sunt extrem de scumpe. Deci, cum zicea si Mihaela, depinde foarte mult de ceea ce ai nevoie. N-are rost sa-ti iei un laptop scump daca tot ce faci e sa stai pe YouTube/Netflix sau mai stiu eu ce. Un laptop normal poate face asta foarte bine, si nu-ti face o gaura imensa in buzunar. In experienta mea, raportul pret/performanta nu se modifica exponential pe masura ce creste pretul. Deci, nu mergeti pe "cel mai scump", doar pentru ca exista o sansa ca acela sa fie si cel mai bun. Nu e cazul intotdeauna. Vedeti ce specificatii are produsul, la ce pret, uitati-va la cateva review-uri. Daca aveti posibilitatea, mergeti intr-un showroom sa-l testati personal.
Client Orange

delfinas
#StarMember
Bun subiect! Eu cumpar rar un laptop si nu-mi permit sa iau unul ieftin si slab ca performante. Eu sunt multumita de cele de la HP (de preferat gama ProBook), de aplicatia lor de support si de cum se misca. Clar vreau procesor Intel, minim i5, generatia cea mai recenta. Ecranul sa fie de minim 15.6...daca bugetul imi permite, idealul e de 17 inci si sa aiba tastatura iluminata. RAM minim 8 GB, neaparat sa aiba placa video dedicata. Luminozitate de minim 250 niti, ideal ar fi 300. Pe calculator merg pe Windows, pe telefoane , pe Android, care e un fel de Linux. Spatiul de stocare trebuie sa fie mare, de 1TB, pt poze, filmulete, chiar daca am si HDD extern. Inca prefer HDD cu o capacitate mare sau un SSD de 256 GB pt sistem, combinat cu HDD pt restul. Baterie care sa tina 12 ore nu stiu daca se mai gaseste, mai ales ca toate acum sunt incorporate, ca la telefoane, si compacte. Daca te tine bateria 6 ore, e senzational! Un criteriu clar de departajare e culoarea, cele negre imi par slabe dpdv al carcasei, sunt din plastic ieftin si tatatura flambeaza. Cele argintii/gri par mai solide si carcasa e metalica.

Viocat
Senior certificat
Vrei rapid, atunci SSd m.2 obligatoriu. Display anti-glare. Daca se poate un 5Ghz ptr wireless. usb port cu incarcare chiar daca laptopul este oprit.

MihaelaC
Community Manager
Community Manager
Super, ați venit cu niște completări foarte utile și detaliate, mulțumim mult!

Vio73
#StarMember
Eu mă uit la procesor, memorie RAM, memorie de stocare, rezoluția și dimensiunea ecranului, baterie, design, etc. Mulțumim foarte mult!