anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Returnare echipament Orange (Google Chromecast)

GabrielMar
Începător

Rog o lămurire, că deja e noaptea minții...
În urmă cu vreo 2 ani am primit un "stick smart" (Google Chromecast), la care am decis să renunț. În momentul în care am solicitat renunțarea la acest echipament, (surpriză!!!) mi s-a spus cu nonșalanță că nu pot să-l predau la magazinul Orange ( de unde l-am luat) și că trebuie să-l trimit ( pe banii mei) pe la nu știu ce depozit (ba la Craiova, ba la București) dar nici ei nu știau prea sigur... Până la urmă mi-au dat o adresă și un număr de telefon de ceva depozit situat prin Chiajna, dar la telefon nu răspunde nimeni...
Ce sărăcie să fac? Unde să-l trimit? Dar să ajungă unde trebuie....

Menționez că este echipament primit de la Orange, nu "moștenit de la Telekom.

Oricum, mie mi se pare o situație absurdă și sunt curios ce ar zice Protecția Consumatorului în acest caz.

1 Soluţie acceptată‚

Salut,
Adresa de retur pentru echipamente este urmatoarea: Gebruder Weiss, Strada Italia nr. 1-7, Depozitul nr.1, Parcul Logistic "P3", situat in Chiajna - Ilfov. Expedierea echipamentelor smart va putea fi facuta doar prin curier, catre Depozitul Chiajna, cu specificarea datelor de identificare titular contract: nume, prenume, adresa, cod facturare (sau copia unei facturi recente Orange Romania Communications).

Vizualizare soluţie în postul original

8 Răspunsuri 8

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Salut Gabriel,

Din cate stiu, echipamentele se returneaza in magazin (ORO sau OROC, dupa caz), sau se trimit prin curier (cu achitarea unei taxe de 5.95 Euro). Cu toate astea, daca ai un magazin Orange pe langa tine, si poti sa ajungi, cel mai simplu il predai fizic. 

Nu mi-e clar de ce nu s-ar putea preda in magazin. Ai primit si vreun motiv? Daca nu, mergi cu el in magazin si aia e.

Client Orange

Da, daca ai un Orange Shop in apropiere mergi acolo, pune-le in brate dispozitivul si ceri un PV de predare-primire si la revedere! Daca era ceva de la OROC, trebuia predat intr-un magazin OROC.

Pololică
#StarMember

Cand am predat eu un echipament (router de la Oro) am predat unui curier gratuit trimis de Orange (desi eram pregatit sa-l trimit pe cheltuiala mea).

Daca vrei sa ai ceva scris, intra pe pagina de contact (e in josul paginii acestia) si cere lamuriri. Sigur vei fi indrumat catre varianta corecta (desi as miza pe trimiterea dispozitivului prin curier).

RafaHelper
#StarMember

Salut @GabrielMar

Daca ai mentionat Craiova va trebui sa mergi in acest magazin pentru predare: https://www.orange.ro/shops/judet/Dolj/oras/Craiova/nume/Orange-shop-Bucuresti-Bl.-M8/cod/1003DJ0012

Doar in magazinele Orange Shop poți preda echipamente in cazul tau.

Imi poti spune si in ce magazin ai fost tu, poate stii adresa lui sau il poti identifica pe harta?

https://www.orange.ro/shops/judet/Dolj/oras/Craiova

Salut,
Adresa de retur pentru echipamente este urmatoarea: Gebruder Weiss, Strada Italia nr. 1-7, Depozitul nr.1, Parcul Logistic "P3", situat in Chiajna - Ilfov. Expedierea echipamentelor smart va putea fi facuta doar prin curier, catre Depozitul Chiajna, cu specificarea datelor de identificare titular contract: nume, prenume, adresa, cod facturare (sau copia unei facturi recente Orange Romania Communications).

@OrangeAssistant, domnul nu are echipamentul de la Orange Romania Communications(fostul telekom fix) ci de la Orange Romania, cel putin asa reiese din primul mesaj.

 Da, după multe căutări, pe acea adresă l-am expediat, contra sumei de 29 de lei. Repet, nu mi se pare normal acest mod de a rezolva lucrurile. Din punctul meu de vedere, până la urmă, veți pierde din clienți, eu fiind unul din ei.

Bună. Poți să îmi spui te rog prin ce firma de curierat ai trimis că unele sar prin somn la costuri de transport.