anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Conectare tv Samsung la router nou

Sidu5211
Începător
Salut !
Am si eu o problema, mi-am schimbat routerul vechi cu unul nou de la Orange (model ZTE F6600R) si nu ma mai pot conecta la Tv ul Samsung.Reteaua wifi imi apare dar nu vrea sa se conecteze deloc la el.Mentionez ca mai am un Tv Phillips la care s-a conectat fara probleme.A mai intalnit cineva problema asta?
Multumesc anticipat
1 Soluţie acceptată‚

BlackWolf
Senior certificat
Modelul tau vad ca este compatibil cu 5Ghz. Deci, din router activ 5G-ul? Telefonul il vede?

Vizualizare soluţie în postul original

27 Răspunsuri 27

BlackWolf
Senior certificat
Salut! Da, am avut o problema asemanatoare, dar cu un Smart TV LG. Am schimbat routerul si nu mai voia sa se conecteze la reteaua de 5 Ghz. Am resetat complet TV-ul din setari si l-am scos din priza, l-am lasat putin, l-am bagat iar si a mers fara probleme... Incerci sa te conectezi pe reteaua de 5 Ghz?

Sidu5211
Începător
Salut, nu.Am incercat sa il conectez la reteaua default, cea de 2.4 ghz.In momentul in care mi-am schimbat routerul am schimbat doar denumirea si parola, in rest nu am modificat nimic.Am un alt Tv Phillips care s-a conectat fara probleme. La Samsung spui sa incerc sa il scot din priza sa il las putin si apoi sa il conectez la cea de 5 ghz? Intrebarea e cum activez pe cea de 5 ghz ca sa o poata gasi in momentul in care ii dau sa caute? Mersi !

BlackWolf
Senior certificat
Stai nu il scoate din priza inca. Este activata reteaua de 5 Ghz din router? Ar trebui sa fie activata by default. Vezi reteaua de 5 G pe telefon? Cand deschizi meniul tv-ului la retele, vede si reteaua de 5 Ghz sau doar pe cea de 2.4? Ce model Samsung e? Sa ma uit sa vad daca suporta

Sidu5211
Începător
Televizor Samsung 55TU7092 acesta este modelul. Am gasit unde sa dau enable si la reteaua de 5ghz dar nu o vede, ceea ce ma face sa cred ca nu suporta decat pe cea de 2.4ghz

Buna. Ai mai reusit sa conectezi TV-ul la noul router de 5ghz?! Am si eu acelasi model de tv si aceeasi problema. :d

BlackWolf
Senior certificat
Modelul tau vad ca este compatibil cu 5Ghz. Deci, din router activ 5G-ul? Telefonul il vede?

Sidu5211
Începător
Da,reteaua este activa si telefonul il vede,la fel si celalat Tv,doar la asta nu apare reteaua

BlackWolf
Senior certificat
Perfect. Reseteaza complet televizorul la setarile din fabrica si scoate-l din priza si lasa-l putin, vreo 15 min si il bagi inapoi dupa. Si scoate si routerul din priza si lasa-l la fel, tot 15 min

Sidu5211
Începător
Ok, am dar reset si l-am scos din priza.

BlackWolf
Senior certificat
Perfect. Ambele, scoate si routerul

Sidu5211
Începător
Am scos si routerul la fel, de prima data de cand mi-ai zis.

BlackWolf
Senior certificat
Bun. Sunt curios acum daca merge, trebuie sa mearga. Eu saptamanal fac cate o resetare generala, dau sigurantele jos cate 15 min

Sidu5211
Începător
Nu merge nici asa.Nu apare alta retea decat aia de 2.4ghz si tot nu se conecteaza.

BlackWolf
Senior certificat
Pfff. Incearca sa schimbi numele si parola de la router si sa le pui pe cele de la routerul vechi, sa vedem daca merge