anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Care este meme-ul vostru preferat?

MihaelaC
Community Manager
Community Manager

De ce ne plac meme-urile? Pentru că sunt amuzante. De ce le share-uim cu prietenii? Pentru că vrem să-i binedispunem și să-i facem și pe ei să zâmbească 🙂

 

Puțin "știați că": „meme” provine din limba greacă. „Mimema” înseamnă „lucru imitat sau copiat" și a fost folosit pentru prima dată de biologul britanic Richard Dawkins în cartea sa „The Selfish Gene”. Un meme este de fapt o idee, un concept care se răspândește foarte repede prin intermediul mediului online, în special al rețelelor de socializare.

 

Sunt zeci de mii de meme-uri care circulă în fiecare zi pe Internet, este practic imposibil să contorizăm numărul lor. Dar știați că puteți și voi să creați propriul meme?

 

Atât pentru Android cât și pentru iOS există multe aplicații gratuite de generat meme-uri. Acestea au sute și chiar mii de imagini disponibile, fundaluri și fonturi diferite și permit personalizarea și distribuirea lor cu ușurință și gratuit. Toate permit crearea rapidă și facilă a unui meme chiar din pozele pe care le avem salvate pe smartphone. Trebuie doar să adăugăm fotografiei un text inspirat și nostim.

 

Iată câteva dintre cele mai recomandate aplicații: Meme Generator, Meme Creator, Meme Maker, Mematic. 

 

Voi ați creat vreodată un meme? Ne-ar plăcea să-l vedem postat aici. Dacă nu, dar v-am stârnit curiozitatea, puteți încerca chiar acum să faceți unul și apoi să-l atașati pe acest thread.

 

Aici am găsit o listă cu cele mai populare meme-uri din istorie: https://www.broadbandsearch.net/blog/most-popular-internet-memes-in-history

 

Care este meme-ul vostru preferat?

3 Răspunsuri 3

Neaplicabil
Meme-ul Zilei https://www.timesnewroman.ro/ovi/citu-inainte-si-dupa-negocieri/

DanielaH
Moderator

Iată si preferatul meu 🙂

 

 

MihaelaC
Community Manager
Community Manager
@alterego de actualitate :) @DanielaH îți place Columbo :D Mă gândeam dacă am un meme preferat, dar nu îmi amintesc unul în mod special, atașez 2 folosite destul de des 🙂