anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Schimbare cod pin card debit Orange Money

thedorian
Începător
ATM-urile nu permit schimbarea pin-ului. Il pot doar regenera din aplicatie. Nu exista varianta de a-ti seta un cod pin dupa bunul plac? Ca sa stiu sa nu ma mai chinui la 15 ATM-uri. E primul card la care n-as putea face aceasta operatiune. Weird.
1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator
Salut, thedorian! Într-adevăr, codul PIN transmis prin SMS nu poate fi schimbat la ATM, ci poate fi doar resetat din aplicație. Deși există acestă opțiune la ATM-urile băncilor, ea funcționează doar pentru cardurile propriilor bănci. Colegii noștri lucrează împreună cu Visa la implementarea acestei opțiuni. Vom anunța și în Comunitate când va fi disponibilă.

Vizualizare soluţie în postul original

6 Răspunsuri 6

DanielaH
Moderator
Salut, thedorian! Într-adevăr, codul PIN transmis prin SMS nu poate fi schimbat la ATM, ci poate fi doar resetat din aplicație. Deși există acestă opțiune la ATM-urile băncilor, ea funcționează doar pentru cardurile propriilor bănci. Colegii noștri lucrează împreună cu Visa la implementarea acestei opțiuni. Vom anunța și în Comunitate când va fi disponibilă.

Astept de azi dimineata sa se regenereze pinul la card si nu primesc sms .Halal servici de tot **beep** ce aveti

FLo1
#StarMember
@thedorian: Ca o completare la cele scrise de Daniela, PIN-ul oricărui card nu poate fi schimbat decât la un ATM propriu al bancii emitente. Se aplică si la carduri bancare. Că la cele nebancare povestea e veche. Consolarea e singura care te ajută în soluționarea schimbării PIN-ului.

Folosesc Curve (solutia Huawei pentru platile cu telefonul) si la cardul emis de ei (Curve) se poate schimba la ATM-uri (sigur la ING se poate, nu garantez la celelalte).

AnTT
Explorator
@thedorian, cea mai buna varianta este plata direct cu Google Pay sau Apple Pay: le activezi direct din aplicatia Orange Money si apoi nu ai treaba cu nici un PIN ever pentru ca 'PIN'ul este codul tau de securitate/fingerprint/faceID al telefonului. Mai ramane partea de numerar la ATM dar acum gasesti aproape peste tot un POS pentru plata asa ca f rar o sa ai nevoie doar pt cash de acel PIN pe care il poti genera din aplicatie (de ex eu scot bani gen max 1-2 ori pe luna, in rest numai cu telefonul si ceasul platesc - ff simplu, comod si sigur). Succes!

Ar fi o solutie, DAR, uneori se mai intampla chestii daca ai nevoie de bani cash sau ai nevoie sa intri in zona de self bank. La Banca Transilvania am incercat sa intru cu telefonul anul trecut (IPhone SE (2016), evident, il pusesem in "modul" de plata) si interpretarea a fost ca urma sa fac o plata de 99.999 lei (sau ceva de genul asta) si nu am reusit sa intru. Oarecum depinzi de cardul fizic (in anumite momente), chiar daca PIN-ul nu este necesar.