anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cum activez cardul Orange Money prima data?

Vio_6
Începător
Am făcut card,dar nu l-am activat.Ce trebuie sa fac?
1 Soluţie acceptată‚

Turdeanul
Explorator
@Vio In primul rand dupa ce ati primit cardul, presupun ca l-ati ridicat in vreun Orange Shop din localitatea dvs, urmeaza sa primiti un sms cu codul PIN iar pentru a activa cardul trebuie sa mergeti la un ATM (indiferent de banca) introduceti cardul in ATM si tastati codul primit prin sms. Apoi va trebui sa cofirmati acel cod pin si veti primi o chitanta. In cazul meu dupa ce am primit cardul de Orange Money ridicat din OrangeShop (era vinerea), mi-au spus ca urmeaza sa primesc un sms cu codul PIN. Trebuie mers la un ATM, introdus codul pin primit si facuta o retragere (in cazul meu una de min 10 ron). Inainte de a merge la ATM sa va transferati pe Orange Money o suma de bani (eu aveam deja 7 lei si am mai incarcat 13 lei).

Vizualizare soluţie în postul original

11 Răspunsuri 11

Turdeanul
Explorator
@Vio In primul rand dupa ce ati primit cardul, presupun ca l-ati ridicat in vreun Orange Shop din localitatea dvs, urmeaza sa primiti un sms cu codul PIN iar pentru a activa cardul trebuie sa mergeti la un ATM (indiferent de banca) introduceti cardul in ATM si tastati codul primit prin sms. Apoi va trebui sa cofirmati acel cod pin si veti primi o chitanta. In cazul meu dupa ce am primit cardul de Orange Money ridicat din OrangeShop (era vinerea), mi-au spus ca urmeaza sa primesc un sms cu codul PIN. Trebuie mers la un ATM, introdus codul pin primit si facuta o retragere (in cazul meu una de min 10 ron). Inainte de a merge la ATM sa va transferati pe Orange Money o suma de bani (eu aveam deja 7 lei si am mai incarcat 13 lei).

Vio73
#StarMember
Exact, trebuie mers la ATM și retragi o sumă, pe care ai încărcat-o anterior din aplicație, folosind codul pin pe care l-ai primit prin sms. https://www.orange.ro/help/cum-imi-pot-activa-cardul-fizic-i-pentru-ce-tranzacii-l-pot-utiliza-8648 Poți să îl înrolezi și în Orange Pay și să plătești cu el din telefon! Succes!

FLo1
#StarMember
Orice card de debit se activeaza efectuand o prima tranzactie. Daca Orange ar fi avut ATMuri proprii, o "prima tranzactie" putea fi si interogarea soldului. Dar asa, ramane doar varianta retragerii de numerar dupa alimentarea prealabila a contului. Simplu...

Vio73
#StarMember
@Turdeanul, Mi-a venit prin curier, gratuit!, iar codul pin l-am primit prin SMS.

Turdeanul
Explorator
@Vio73 Buna,in cazul meu au spus ca vine in Orange Shop in 3 zile lucratoare si chiar daca au fost unele probleme...ca nu m-a anuntat nimeni,am sunat la rel clienti si mi-au confirmat ca e deja in Orange Shop iar ei au avut ceva probleme tehnice cand au primit cardul...deci peripetii...dar in final l-au gasit in sucursala si am facut primi pasi,inclusiv inregistrarea lui in Orange Pay iar saptamana urmatoare (Luni) am primit pinul prin sms.Restul e cum am explicat mai sus.Ei se mai intampla nu e mereu totul perfect!

Vio73
#StarMember
E bine că, în final, totul a fost bine și poți beneficia de facilitățile acestui card/serviciu!

Am primit astăzi cardul visa orange Money prin curier și nu am nici-un sms cu cod pentru activare . Cum obțin acel sms necesar la ATM când voi activa cardul ?

Salut! In situatia aceasta, poti sa suni la Serviciul Clienti, la numarul 300 sau 0374300300, pentru a solicita colegilor nostri o regenerare a codului PIN, pe care il vei primi, prin sms, ulterior.

AnTT
Explorator
Buna! Cel mai simplu este sa intri direct in aplicatia Orange Money, sectiunea ‘Cardurile mele’ si de acolo poti sa-ti regenerezi un PIN si iti ajunge prin SMS. Gratuit si mereu la indemana. Apoi la orice ATM, faci obprima retragere (tot gratuit!) si se activeaza plasticul. Dar cel mai fain este sa platesti cu telefonul, activand Google Pay sau Apple Pay, tot din aplicatie. Si atunci nici nu ai treaba daca e activat sau nu plasticul. Succes!

Am primit după 6 ore prin SMS acel cod ,iar apelul gratuit la 300 nu este chiar atât de gratuit pentru abonații Orange Yoxo. Cei de la relații clienți Yoxo nu se ocupa de Orange Money și m-au direcționat către numărul 300 care taxează cu 0,53 euro minutul. Foarte urat din partea Orange.

DanielaH
Moderator
@de 18 ani in retea, așa este, fiind un abonament digital, clienții Yoxo nu au acces gratuit la 300. Pentru astfel de situații, ai posibilitatea să trimiți gratuit o solicitare direct prin aplicația mobilă Orange Money accesând secțiunea "Trimite feedback" din meniu. Ulterior, un coleg de-al nostru va prelua cererea și va reveni cu un apel telefonic către tine. Colegii noștri lucrează la îmbunătățirea acestei funcționalități astfel încât în viitor clienții nostri să poată comunica în timp real cu un agent direct din aplicație.