anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Argumente card Orange Money

Haptic
Explorator entuziast
De ce un card Orange Money?
1 Soluţie acceptată‚

radumsk
Junior entuziast
Buna! Eu de curand mi-am facut Orange Money asa ca pot sa-ti prezint exact ce beneficii vad eu - 0 comision cam la orice (inclusiv retrageri de la ATM din strainatate) - Comision de conversie valutara foarte mic (1%) - Alimentare simpla, prin plata online cu alt card - Posibilitatea de a trimite bani spre IBAN-uri din strainatate - Programul de fidelizare. Daca esti abonat Orange, la fiecare plata cu cardul Orange Money primesti un punct de fidelitate Thank You. - Oferta care este pana pe 31 ianuarie. La prima plata mai mare de 50 de lei cu cardul de debit Orange Money, primesti 50 de lei inapoi in cont. La prima plata mai mare de 50 de lei cu cardul de credit Orange Money, mai primesti 50 de lei. La prima factura Orange platita cu Orange Money, mai primesti alti 50 de lei. - Pentru cardul de debit Platinum mai este posibilitatea de a intra la lounge in aeroporturile Henri Coanda Otopeni și Avram Iancu Cluj Napoca, „gratuit” și o asigurare medicală de călătorie, de asemenea, „gratuita”. Totusi, acesta costa 30 de lei pe luna, deci tu ar trebui sa stabilesti daca merita aceste beneficii la acest pret. Daca raspunsul meu ti-a fost de ajutor, nu uita sa-l marchezi ca solutie. O zi buna!

Vizualizare soluţie în postul original

15 Răspunsuri 15

Jay
Campion certificat
Pentru ca are zero comisioane.. cel de debit.. daca la asta te-ai referit.. Pentru ca poti avea oricand niste bani pe el, pentru operatiuni zilnice pe care oricum le faci si primesti si puncte, iar acestea, la achizitia unui telefon cu prelungire de abonament, se tripleaza, deci, se poate spune ca primesti 15 euro/luna pentru achizitia unui telefon, nefacand ceva in plus.. Din pacate nu se vor mai putea face plati cu telefonul prin Orange Pay, preferam varianta asta, si trebuie inrolat in Google Pay.. sau folosim doar cardul fizic.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Salut, Iti recomand si topicul asta, pentru mai multe informatii: https://comunitate.orange.ro/questions/2820879-sfaturi-orange-money
Client Orange

radumsk
Junior entuziast
Buna! Eu de curand mi-am facut Orange Money asa ca pot sa-ti prezint exact ce beneficii vad eu - 0 comision cam la orice (inclusiv retrageri de la ATM din strainatate) - Comision de conversie valutara foarte mic (1%) - Alimentare simpla, prin plata online cu alt card - Posibilitatea de a trimite bani spre IBAN-uri din strainatate - Programul de fidelizare. Daca esti abonat Orange, la fiecare plata cu cardul Orange Money primesti un punct de fidelitate Thank You. - Oferta care este pana pe 31 ianuarie. La prima plata mai mare de 50 de lei cu cardul de debit Orange Money, primesti 50 de lei inapoi in cont. La prima plata mai mare de 50 de lei cu cardul de credit Orange Money, mai primesti 50 de lei. La prima factura Orange platita cu Orange Money, mai primesti alti 50 de lei. - Pentru cardul de debit Platinum mai este posibilitatea de a intra la lounge in aeroporturile Henri Coanda Otopeni și Avram Iancu Cluj Napoca, „gratuit” și o asigurare medicală de călătorie, de asemenea, „gratuita”. Totusi, acesta costa 30 de lei pe luna, deci tu ar trebui sa stabilesti daca merita aceste beneficii la acest pret. Daca raspunsul meu ti-a fost de ajutor, nu uita sa-l marchezi ca solutie. O zi buna!

FLo1
#StarMember
De ce să NU ai un card de debit OM? Exceptând cazul în care ai încasa salariul pe acest card, oricare dintre variante sunt simple "amatorisme" prin care tu să-ți lași banii tăi în "mâinile" altora. E o idee excelentă dacă nu știi /nu vrei să-ți investești veniturile în soluții cu rentabilitate crescută și preferi să-i ții la păstrare primind în schimb .... mulțumiri. Sfat (fără explicații): trăiește din banii altora, iar pe ai tăi înmulțește-i permanent. Motivare: apa golită dintr-un recipient în altul până la urmă tot se va evapora.

Viocat
Senior certificat
@Jay de unde ai informatia cu platile prin Orange Pay ca nu ar mai fi posibile? Eu am si card de credit OM cu optiunea extrasave activa primesti niste maruntis inapoi dar acopera taxa optiunii, plus moneyback la plati orange. Ai putea activa si inainte sa pleci in concediu optiunea cu extra travel. Optiunea poti sa o tii activa doar o luna si o poti inactiva apoi.

Jay
Campion certificat
@Viocat, am primit informatia, printr-un mail, in aplicatia OM, in data de 21 decembrie.. si a postat si un moderator pe unul dintre topicuri.. Din 25 ianuarie, aplicatia Orange Pay nu va mai fi disponibila..

Vio73
#StarMember
Salutare! Pe lângă faptul că ai zero comisioane la tot ce plătești, mai câștigi și puncte thank you la fiecare tranzacție, în limita a 50 de tranzacții. Eu, de exemplu, am câștigat și 1000 de euro la o tragere la sorți din luna octombrie. Deci un motiv in plus să fiu foarte mulțumit. Acum, fiecare crede ce dorește! Unii nici nu vor să audă de card!

Muchalucha
Explorator entuziast
@viocat si @Jey Orange Pay este o aplicatie care a fost creata atunci cand Android Pay nu era disponibil in Romania. Prin ea probabil posesorii de Android si carduri Orange plateau cu telefonul la comercianti. Acum fiind disponibil Android Pay in Romania trebuie sa va inscrieti toate cardurile Orange Money de credit si debit in Android Pay ca sa achitati cu telefonul, ceasul la comercianti.

LauraV
Începător
Chiar asa? De ce sa NU ai un card debit OM? 1. ti se cere câteodată PIN-ul la tranzactii sunt 100 lei (in conditiile in care majoritatea cardurilor de debit din România, contactless nu cer PIN-ul la tranzactii de mica valoare). 2. "Copiii" de la call center-ul OM habar n-au pe ce lume sunt (?!) 3. Lipsa unui happy hour=curs BNR, la schimburile valutare. Sa auzim numai de bine,

Vio73
#StarMember
Mie îmi cere codul pin și la alte carduri pentru tranzacțiile mai mari de 100 de lei. Iar la suport am rezolvat foarte repede, inclusiv duminica.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Mie nu mi-a cerut niciodata PIN-ul la tranzactii sub 100 de lei... Dar e adevarat ca platesc cu telefonul, nu cu cardul fizic. S-ar putea sa faca o diferenta. De asemenea, nu am avut nicio problema in ceea ce privesc interactiunile cu cei de la Call Center-ul Orange Money, sau pe chat. Toti sunt prietenosi, si, cel putin in ceea ce am avut eu nevoie, chiar au incercat sa ma ajute. La unele chestii n-aveau cum, pentru ca erau sugestii de imbunatatire, chestii care momentan nu functioneaza asa, si mai mult decat sa le trimita mai departe...nu prea aveau ce face oricum. In rest, as putea spune ca s-au descurcat foarte bine. Chiar primul apel pe care l-am avut, si la care am avut foarte multe intrebari pentru ca eram inca la inceput, a decurs cum nu se putea mai bine. Colegul cu care am vorbit a avut rabdare, nu m-am simtit "impins de la spate" sa inchei conversatia, si mi-a dat toate detaliile de care aveam nevoie, explicate pe intelesul tuturor. Singura chestie pe care as vrea s-o vad implementata (si am propus deja chestia asta), este implementarea unui chat accesibil si de pe un dispozitiv de tip Desktop. Astfel incat sa pot sa scriu (mult mai usor) de pe calculator. Cu acel happy hour nu stiu ce sa zic. Poate ar fi binevenit, intr-adevar. Pe mine unul nu m-ar avantaja foarte mult, pentru ca nu folosesc foarte mult partea asta. Dar in loc sa-l consider un neajuns, eu l-as pune mai degraba la "lucruri de imbunatatit", ca sugestie de implementare. Si cine stie, poate se va face. 🙂
Client Orange

And04
Senior
Eu sunt multumita se serviciile Orange Money pana in momentul de fata. Facturile se platesc foarte simpu din aplicatie si nu se percep comisioane. Intr-adevar, aplicatia mai are anumite bug-uri uneori dar cei de la mentenanta rezolva problemele destul de repede.

Mădălin
Cunoscător certificat
Cum face conexiunea contul Orange money cu my Orange ?

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Nu face. Cele doua sunt institutii diferite cu conturi separate. Si cu toate ca sunt promovate cumva “impreuna”, nu cred ca se vor combina prea curand.
Client Orange