anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Bonusul pentru cumparaturi in hipermaketuri cu cardul de credit

Eluta
Junior entuziast
Ma puteti lamuri mai bine ce este cu banii care ii primesti daca faci cumparaturi in hipermaketuri?
1 Soluţie acceptată‚

Abonat
Explorator entuziast
Cei mai mulți bani îi vei avea dacă NU faci cumpărături deloc, nicăieri! :) - Cred că vorbești de pachetul Extra Save și acei 7% care ți se întorc în contul tău, câte 7 lei la fiecare sută cheltuită. Trebuie să-ți faci un calcul matematic ca să vezi dacă ți se potrivește produsul, pentru că acel pachet Extra Save te va costa 20 lei/lună și în plus cardul de credit te costă 4 lei/lună comision de administrare. https://www.orange.ro/money/comisioane#cardcredit - Cheltui lunar 100 lei? - Vei primi 7 lei și plătești 24 lei comisioane. Cheltui lunar 200 lei? - Vei primi 14 lei și plătești 24 lei comisioane. Cheltui lunar 300 lei? - Vei primi 21 lei și plătești 24 lei comisioane. Cheltui lunar 342,86 lei? - Vei primi 24 lei și plătești 24 lei comisioane. - Peste 342,86 lei/lună cheltuiți începi să câștigi ceva bani, dar ATENȚIE că trebuie să achiți integral toți banii cheltuiți de pe card ca să nu plătești dobânda! (în maxim 16 zile după ce îți vine extrasul de cont) - Trebuie să fii o persoană foarte disciplinată financiar ca să reușești să câștigi ceva bani. Dar cei mai mulți bani îi vei avea dacă NU faci cumpărături deloc, nicăieri! 🙂

Vizualizare soluţie în postul original

20 Răspunsuri 20

DanielaH
Moderator

@Eluta, te referi la noul card de credit Orange Money?
Cu pachetul Extra Save primești 7% înapoi în cont la plata în supermarketurile din țară sau din străinătate, maximum 50 lei/lună.
De exemplu, dacă plătești 500 lei/lună cu cardul de credit Orange Money în supermarketuri primești înapoi 420 lei/an.
Aici mai multe detalii https://www.orange.ro/money/card-credit

 

Editat - Comisionul de administrare a pachetului este de 20 lei/ lună.

FaraUnID
Campion certificat
@Eluta La cum ti-a prezentat reteaua numarul 1 lucrurile prin intermediul angajate DanielaH lucrurile stau cam asa: "Dacă plătești 500 lei/lună cu cardul de credit Orange Money în supermarketuri primești înapoi 420 lei/an" Suna atractiv, corect? Ehh, ceea ce omite reteaua numarul 1 sa-ti spuna aka minciuna prin omisiune si practici comerciale inselatoare este urmatorul aspect: La suma de 420 lei mai scade 20 lei lunar comisionul de administrare a pachetului. 20 x 12 = 240 ; 420 - 240 = 180 Si uite asa din 420 lei mai ramai cu 180 lei. Inca suna interesant?

DanielaH
Moderator
Nu întâmplător am postat și link-ul către pagină unde se pot citi toate detaliile despre pachetul Extra Save. Dar, OK, ca răspunsul să fie cât mai complet, îl voi edita și voi adauga și această mențiune.

Neaplicabil
N-am inteles niciodata ce e cu acest "comision de administrare". Nu doar la Orange. In general. Ce include acest comision? Sau mai exact, pentru ce se percepe acel comision? Ce platesti mai exact? Pentru ca "administrarea pachetului" mi-o pot face singur. :)) Si la cate bug-uri are Orange Money in momentul asta (ma uit doar la userii care au si postat despre asta in Comunitate), ar trebui sa fie rasplatiti utilizatorii care isi fac timp si testeaza functionalitatea aplicatiei/sistemului Orange Money. Chiar daca involuntar, si chiar daca nu e treaba lor sa faca lucrul asta. Deci....ce se intampla cu acel comision de administrare? Ca la cum functioneaza sistemul, nu pare sa fie investit acolo unde trebuie (in development si testare ca lumea).

Eluta
Junior entuziast
Eu oricum fac roate plățile numai cu cardul ... suna bine .... După ce trec atatia bani prin card mai trebuie să plătesc si comision de administrare Multumesc pt raspunsuri

FLo1
#StarMember
@Eluta: La multe carduri de credit bancare sau nebancare ti se poate returna lunar pe card un anumit procent sub forma unei bonificatii. In functie de institutie oferta este diversa, pentru toate gusturile. Personal, am bonificatia de pe urma unui card de credit de 400-500 lei anual NET (cu taxa anuală scăzută), suficient cat sa ma convinga sa nu folosesc carduri de debit. Cardul OM de credit este un exemplu interesant: din 6000 lei/an sau mai MULT cheltuiți in supermarket poți primi cel MULT 180 lei /an. Deci chiar daca vei cheltui mai mult în supermarket, bonificație mai mare acumulată într-un an de zile nu vei putea acumula.

FaraUnID
Campion certificat
@DanielaH Ce spui acolo? Ca la sumele scrise de mine se adauga si un DAE de 30% / an ca nu inteleg exact despre ce vorbesti!!! @arsradu Comision de Administrare = Pentru ca din seria foame de bani! @Eluta Pur si simplu nu este rentabil sa contractezi acest tip de credit oferit de reteaua numarul 1. Pentru ca da, acest card de credit este cu totul altceva fata de cardul de debit Orange Money. Este vorba de un imprumut livrat sub frma unui card bancar de credit. Chiar daca reteaua numarul 1 prezinta doar partea frumoasa a lucrurilor discutam de un credit care are dezavantaje si costuri si clauze ascunse scrise minuscul, pe care ajungi sa le cunosti daca stai sa citesti absolut tot contractul.

FLo1
#StarMember
@arsradu: Pe scurt, pt emitere card, cont separat (IBAN), pentru că banca își ține banii aferenți plafonului de card blocați pentru tine.... totul se traduce în "administrare card". De obicei anuală, dar rețeaua numărul 1 vrea suma înzecită, adică taxează lunar.

Idrone
Explorator
Taxa de administrare de 20 de lei este pentru un pachet denumit extra save. Acesta nu este standard activat îl poți activa oricând și de asemenea îl poți dezactiva la fel de simplu cum a fost activat. Eu văd lucrurile așa, cumpărături oricum fac și dacă exista un sistem Cash back = genial. Mult succes!

Eluta
Junior entuziast
Ok.... am sa tin cont de raspuns

FLo1
#StarMember
@Idrone: Acel "cashback =genial"??? La valoarea lui.... pentru mine e pacaleala clientului. Sunt multitudine de bănci cu carduri de credit muuult mai favorabile pe partea de cashback. Iar taxa de administrare este anuală, nu lunară. Ăsta da comision ... cu sacu'.

Razvan
#StarMember
Comision de administrare = taxa de utilizare, taxă pe prostie, aș zice, am alergie la acest cuvânt, sunt bani nemunciți pe care o bancă/IFN ii percepe cu titlu gratuit. Pentru cumpărături lunare la supermarcheturi de 500 lei/lună primești maxim 35 lei. Câteva simulări de pe site.

Idrone
Explorator
• Eu nu am afirmat ca este cel mai bun sau rău. eu am afirmat ca este genial, pentru mine. Este părerea mea personală. @abonat, da exact, așa cum am menționat deja mai sus, pachet-ul extra save, despre el este tot subiectul. Bineînțeles, fiind un produs de credit este indicat sa fie utilizat responsabil.

Abonat
Explorator entuziast
Cei mai mulți bani îi vei avea dacă NU faci cumpărături deloc, nicăieri! :) - Cred că vorbești de pachetul Extra Save și acei 7% care ți se întorc în contul tău, câte 7 lei la fiecare sută cheltuită. Trebuie să-ți faci un calcul matematic ca să vezi dacă ți se potrivește produsul, pentru că acel pachet Extra Save te va costa 20 lei/lună și în plus cardul de credit te costă 4 lei/lună comision de administrare. https://www.orange.ro/money/comisioane#cardcredit - Cheltui lunar 100 lei? - Vei primi 7 lei și plătești 24 lei comisioane. Cheltui lunar 200 lei? - Vei primi 14 lei și plătești 24 lei comisioane. Cheltui lunar 300 lei? - Vei primi 21 lei și plătești 24 lei comisioane. Cheltui lunar 342,86 lei? - Vei primi 24 lei și plătești 24 lei comisioane. - Peste 342,86 lei/lună cheltuiți începi să câștigi ceva bani, dar ATENȚIE că trebuie să achiți integral toți banii cheltuiți de pe card ca să nu plătești dobânda! (în maxim 16 zile după ce îți vine extrasul de cont) - Trebuie să fii o persoană foarte disciplinată financiar ca să reușești să câștigi ceva bani. Dar cei mai mulți bani îi vei avea dacă NU faci cumpărături deloc, nicăieri! 🙂