anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Bonusul din pinata party se poate folosi in roaming?

FilipSefu
Începător
În pinata party am văzut ca ultimul premiu, cel de 1000 de puncte, oferă 30 de zile de internet nelimitat. Intrebarea mea este, care e viteza rețelei 4g primite și daca se poate folosi și în roaming? Acolo scrie în "utilizare rezonabila".Ce înseamnă asta?
1 Soluţie acceptată‚

BlackWolf
Senior certificat
Salut! Viteza maxima teoretica pentru 4G este de 225 Mbps download si 50 Mbps upload, practic depinde de reteaua din zona ta si de cati utilizatori o folosesc in momentul respectiv. In roaming, daca il ai inclus in abonament, ai cat aveai si pana acum, nelimitat este doar national. Utilizare rezonabila, adica sa nu faci trafic extrem si sa abuzezi de el, pentru ca ti-l limiteaza. Limita era defapt undeva pe la vreo 200 Gb in trecut la internetul "nelimitat". Eu asa stiu ca e

Vizualizare soluţie în postul original

2 Răspunsuri 2

BlackWolf
Senior certificat
Salut! Viteza maxima teoretica pentru 4G este de 225 Mbps download si 50 Mbps upload, practic depinde de reteaua din zona ta si de cati utilizatori o folosesc in momentul respectiv. In roaming, daca il ai inclus in abonament, ai cat aveai si pana acum, nelimitat este doar national. Utilizare rezonabila, adica sa nu faci trafic extrem si sa abuzezi de el, pentru ca ti-l limiteaza. Limita era defapt undeva pe la vreo 200 Gb in trecut la internetul "nelimitat". Eu asa stiu ca e

delfinas
#StarMember
FilipSefu, bun venit in Comunitate!!! "Utilizarea resurselor de roaming este considerată rezonabilă atât timp cât serviciul de roaming este folosit doar pentru călătorii ocazionale în afara teritoriului României. Scopul politicii de utilizare rezonabilă este acela de a detecta şi de a preveni utilizarea abuzivă sau anormală a serviciilor de roaming." DETALII: https://www.orange.ro/help/politica-de-utilizare-rezonabil-a-serviciilor-roaming-see-6828 Ca sa poti folosi resursele nationale in Spatiul Economic European este necesar ca traficul de voce si date din ultimele 4 luni (123 de zile) sa fie majoritar in Romania. Daca folosesti serviciile Orange mai mult timp in afara tarii, se considera abuz. Daca stai mai mult in strainatate, incarci cu credit, nu cu optiune sau iti iei o cartela din tara in care stai. Cat despre bonusul din Pinata Party: "Traficul de date din acest bonus este national, dar daca abonamentul pe care se activeaza acest bonus are resurse in roaming SEE, atunci bonusul se poate consuma si in roaming in SEE, conform limitei rezonabile de consum a abonamentului. In cazul abonamentelor care includ internet nelimitat, limita in roaming in SEE nu poate fi depasita, chiar daca sunt activate alte bonusuri de internet, cum ar fi cel de la Pinata." DETALII: https://comunitate.orange.ro/questions/2750834-premiu-net-20-gb-pinata-party-roaming