anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Activare cont Netflix fraudulos din My Orange

Razvan
#StarMember
Se pare că acu ceva timp, unele conturi My Orange au fost hacuite/sparte și mai mulți abonați au fost premiați cu opțiuni Netflix de care nu au știut și a venit data scadenței. Verificați contul My Orange sa nu aveți și voi cont Netflix activat. Cunoașteți astfel de cazuri? De exemplu.
1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator
Vă asigurăm că o eventuală accesare a conturilor nu a fost/ nu este realizată în urma unor probleme de securitate ale sistemelor Orange. Pentru cazurile menționate de Razvan în postare, recomandarea colegilor noștri este să verificați facturile detaliate pentru informații legate de activarea opțiunilor, dezactivarea Netflix-ului din cont și, bineînțeles, păstrarea măsurilor de siguranță (modificarea parolei la contul My Orange, a adresei de e-mail, stabilirea unor parole sigure și diferite pentru fiecare cont în parte).

Vizualizare soluţie în postul original

70 Răspunsuri 70

Vio73
#StarMember
Cam aiurea treaba asta. Se poate face și așa ceva?

Jay
Campion certificat
Cate ceva despre unele surprize am mai auzit, dar, nu de cele cu Netlix.. si, de ceva timp imi verific contul My Orange inclusiv sa vad ce opțiuni am active.. 😄

Miha_Z
#StarMember
Nu cunosc cazuri. Dar m-ai facut curioasa. O sa ma uit si in contul meu.:))

Razvan
#StarMember
Eu am primit acest sms pe 24 aprilie, m-am uitat în My Orange și nu apare nimic suspect, să mă aștept la surprize?

FaraUnID
Campion certificat
Problema tine de platforma de carduri si de proasta securizare a unei aplicatii de plati furnizata de un procesator tert. Chiar ieri am citit patatia unei persoane care dupa ce a platit cu cardul Visa dar emis de alta banca s-a trezit cu notificare, in aplicatia de banking + SMS prin care era instiintat de faptul ca tocmai s-a activat un abonament Netflix utilizand datele cardului respectiv. Later Edit - Cel mai posibil o aplicatie instalata in telefon si rau intetionata a reusit sa extraga cumva datele de utilizator din aplicatia My Orange si / sau Orange Money si sa le trimita catre un "baiat bun" care s-a folosit de ele pentru a activa Netflix. Pe contul de Netflix ar trebui sa apara ce dispozitive sunt conectate + IP-ul de pe care s-a realizat conectarea.

Ascary
Campion certificat
Se intampla treaba asta deobicei cand se activeaza trialuri,simbolic de un euro,dar cel care activeaza nu citeste termenii si conditiile trialului,astfel ca dupa expirarea trialului site-ul respectiv trimite catre terti datele cardului si se activeaza diferite abonamente,in cazul de față,Netflix. Site-ul respectiv castiga si el un comision de la Netflix,dar rețineți ca nu Netflix activeaza abuziv un abonament ci pur si simplu el primeste o cerere de activare pe care o onoreaza. Atentie mare,ce si pe unde plătiți iar daca platiti cititi si Termenii si conditiile ,in caz contrar vă treziți ca va abonati la cine stie ce aplicații. Un Netflix nu e un lucru rau,dar ce va faceti cand vă abonați fara sa vreți pe BADOINKVR,Virtualtaboo,Vrbangers etc ...va uitati sau nu? :)))

Razvan
#StarMember
Interesant, bine de știut, nu am pățit niciodată, însă cel mai bine renunti la acel card, dacă ai astfel de probleme și nu mai poți închide abonamentul.

DanielaH
Moderator
Vă asigurăm că o eventuală accesare a conturilor nu a fost/ nu este realizată în urma unor probleme de securitate ale sistemelor Orange. Pentru cazurile menționate de Razvan în postare, recomandarea colegilor noștri este să verificați facturile detaliate pentru informații legate de activarea opțiunilor, dezactivarea Netflix-ului din cont și, bineînțeles, păstrarea măsurilor de siguranță (modificarea parolei la contul My Orange, a adresei de e-mail, stabilirea unor parole sigure și diferite pentru fiecare cont în parte).

Tibi
Junior
Astazi mi s-a emis factura si surpriza, am abonament la NETFLIX :)). Am contactat serviciul client sa le sesizez problema si dupa verificari si multe minute pierdute la telefon am fost indrumat sa merg la Politie sa depun plangere. Pe bune? Am fost transferat la serviciul inchideri abonamente si acolo am gasit toata bunavoina si intelegerea. Ca o paranteza, nu am cont personal si nu am avut niciodata cont la NETFLIX, deci exclus sa fi uitat sa il inchid sau altele de genul acesta. Ca si concluzie, consider ca serverul ORANGE a cam fost hacuit si acestia nu stapanesc situatia deloc, dar nici nu vor sa recunoasca acest aspect. Rusinica nenii si tantiile de la ORANGE.

Cosmin1983
Începător
Si ti s a anulat plata acelui abonament la netflix? Si eu am patit acelasi lucru si m au directionat catre politie dar au zis ca trebuie sa platesc nu au cum sa imi anuleze plata pentru netflix

Tibi
Junior
Nu s a anulat, consider eu din cauza comoditatii. Oricum am directionat situatia si catre avocat. Nu mi se pare normala atitudinea Orange. Vedem.

Paul_12
Începător
Si eu am patit aceiasi situatie. M-am trezit cu un cont de netflix cu plata prin orange. M-au pus sa trimit email si sa contactez si politia. Intre timp i-am contactat si pe cei de la netflix sa blocheze contul.

DanielaH
Moderator
Vă asigurăm că nu a fost identificată nicio breșă în sistemele de securitate Orange.

Ascary
Campion certificat
Nu este nici o bresa de securitate in sistemul de abonare Netflix pe factura Orange. Procesul de inregistrare este mai complicat si nu are cum sa isi faca cineva abonament pe numarul meu daca nu are acces la telefonul meu. Vedeti pe unde va lăsați telefoanele 🙂