anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Serviciul Album MMS a fost transferat pe o nouă platformă

MihaelaC
Community Manager
Community Manager

Începând cu data de data de 31.01.2022 serviciul MMS a fost transferat pe o nouă tehnologie / platformă, iar modalitatea de accesare a conținutului primit s-a modificat.

În urma migrării a fost rezolvată și problema de AdobeFlash pentru album MMS.

 

Iată câteva detalii:

  • poți vizualiza MMS-ul primit în termen de maximum 24 de ore accesând linkul primit în mesajul text (SMS) de notificare (https://album-mms.orange.ro), folosind numărul de telefon și o parolă unică de identificare primită în cadrul aceluiași SMS;
  • după vizualizarea mesajului, acesta va fi șters automat;
  • dacă te deloghezi din portalul de Album MMS, nu vei mai putea să accesezi din nou mesajul MMS primit; mesajul MMS este disponibil doar atât timp cât sesiunea este menținută deschisă în portal; după ce ai apăsat butonul “deloghează” sau ai închis browserul, acesta nu va mai putea fi vizualizat;
  • dacă dorești păstrarea MMS-ului, poți să îl descarci;
  • dacă dorești să îl trimiți și altor persoane, acest lucru se poate face alegând funcționalitatea de redirecționare MMS;
  • din albumul tău MMS poți retrimite mesajul multimedia primit către telefoane compatibile sau nu cu acest serviciu sau direct către adresele de e-mail ale prietenilor tăi. Destinatarul mesajului tău multimedia va primi acest mesaj de la numărul tău de telefon sau un e-mail de la +4074XXXXXXX@mms.orange.ro. 
  • dacă nu ai reușit timp de 24 de ore să descarci mesajul MMS pe telefon, după cele 24 de ore de la primirea lui, MMS-ul se va putea descărca sau vizualiza doar în Albumul MMS pentru încă 24 de ore; după cele 24 de ore inițiale în care puteai descarca MMS-ul pe telefon, vei primi un mesaj de informare cu linkul de Album MMS și perechea “numele utilizator / parola unică” cu care vei putea face logarea în Album pentru vizualizarea MMS-ului primit.
8 Răspunsuri 8

Vio73
#StarMember
Sincer, nu ştiu câţi mai folosesc aşa ceva în timpurile noastre, deci cred că trebuia să se renunţe definitiv. Există aplicaţii alternative gratuite! Mulţumim!

mihai_13
Maestru
- eu am "folosit" fara sa vreau si m-a costat 3.90 euro :)) - de revelion am trimis mesaje de felicitare, am copiat un mesaj de pe whatsapp si l-am trimis la grupuri de cate 20 persoane din tara si de afara - numai ca telefonul meu am interpretat mesajul text drept mms (de ce nu sunt sigur , probabil ca era prea lung sau un bug de soft la telefon sau etc) - de atunci setarile APN mms le sterg preventiv :))

delfinas
#StarMember
Mihai, da, din cate stiu, de la un anumit nr de caractere in sus, SMS-ul e considerat MMS. Vio, asta ma intrebam si eu, cine mai foloseste MMS-uri (de bunavoie), cand avem tot felul de aplicatii de mesagerie gratis.

mihai_13
Maestru
Da de la 160 de caractere in sus (parca) - neatentia se plateste - asta e .

And04
Senior
Nu cred ca mai folosesc prea multi acest serviciu in conditiile in care exista alternative gratuite. Si da, @mihai_13, daca ai depasit limita de 160 de caractere atunci SMS-ul s-a transformat automat in MMS si de aici si taxarea.

Viocat
Senior certificat
Si la mine s-au dezactivat mms. Nu cred ca vor mai fi activate vreodata.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Da, si eu ca si Mihai, l-am "folosit" fara sa vreau. 🙂 Pe iOS, mesajele (text/imagine/video etc) se trimit in general folosind conexiunea de internet. Acuma, unii dintre voi probabil ca ati observat unde ar fi problema. 🙂 Trebuie ca ambii participanti sa aiba conexiune la internet. Daca unul dintre ei nu are (de obicei cel care primeste), se face fallback pe metodele "traditionale" iar mesajul se trimite prin SMS daca e text, sau, daca e continut multimedia, prin MMS. Si uite asa, incerci sa trimiti o poza in Messages, si iti ajunge MMS pe partea cealalta. :) E adevarat ca serviciul e antic, si, dupa parerea mea, taxat in continuare foarte mult, dar are si el momentele lui de utilitate. 🙂 Asa ca, daca aceasta mutare a venit si cu un upgrade la felul in care functiona pana acum (si imi amintesc ca dadea si niste erori SSL la un moment dat, si nu mergea primirea cand aveai datele mobile active, dar erai pe WiFi)...well, nu pot decat sa ma bucur. Mie unul mi se pare o treaba buna. 🙂
Client Orange

Bugnar_Tudor
Explorator entuziast
Mulțumim, însă nu cred că vor mai fi folosite mms-urile. Le-a apus vremea.