anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Se poate doua facturi de la aceeasi firma Orange?

dios
Începător
Salut comunitate.
Sunt client Orange de 16 ani si am fost client Telekom de si mai multi ani, cu facturile platite la termen si la zi. Pana intr-o zi (06.05.2022) cand am primit un telefon de la Orange: .. alo Dl...? Da ce doriti ? Sunt de la Orange si ceea ce v-a oferit Telekom noi va oferim cu 52 de lei. Initial m-a intrebat cat plateam la Telekom. Am raspuns ca in jur de 80 lei (care intre timp a devenit 106 fara sa stiu). Nu am vrut sa accept el insistand ca doar firma Orange a cumparat Telekom si ca infrastructura e a lor si multe alte argumente. Dupa 15 minute de ,,negociere" am fost de acord sa vina Orange sa-mi monteze aparatura pt internet si tv pe fibra optica (eu la Telekom am avut internet pe fibra si tv pe satelit). Acordul fiind incheiat telefonic in data de 10.05.2022 a si venit o persoana care a montat aparatura.
Dar in acest timp nimeni dar nimeni nu mi-a spus ca dl-e ai grija ca vechiul contract cu Telekomul nu se intrerupe automat ci a fost preluat de Orange. In consecinta acum primesc 2 facturi de la firma Orange. O factura de la cei care in 10.05.2022 mi-au montat aparatura, si o factura de la Orange Communications. Am platit noile facturi mai putin alea de la Orange Communications intrucit eu nu am avut nici un contract incheiat cu aceasta firma si nu am de ce sa cer rezilierea de la ei. In plus Communications m-a dat la un birou (Veraldis) de recuperare a debitelor pentru ca am refuzat plata unor servicii de care eu nu am beneficiat. Va rog sa-mi dati un sfat cum sa determin pe cei de la Communications sa nu mai emita facturi si cum sa reziliez contractul cu fostul Telekom ?
1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator
@dios, bun venit în Comunitate! Îmi pare rău pentru situația pe care ne-ai descris-o. De la 1 octombrie 2021, operatorul de servicii fixe Telekom Romania Communications a devenit parte din grupul Orange și este acum Orange Romania Communications. Dacă ai un contract cu fosta companie Telekom Romania Communications și vrei să renunți la aceste servicii este necesar să depui o cerere de reziliere. Avem aici un topic cu toate modalitățile prin care poți face acest lucru - https://comunitate.orange.ro/questions/2979430-anulare-contract-orange-romania-communication-telefonie-fixa-net-tv

Vizualizare soluţie în postul original

4 Răspunsuri 4

DanielaH
Moderator
@dios, bun venit în Comunitate! Îmi pare rău pentru situația pe care ne-ai descris-o. De la 1 octombrie 2021, operatorul de servicii fixe Telekom Romania Communications a devenit parte din grupul Orange și este acum Orange Romania Communications. Dacă ai un contract cu fosta companie Telekom Romania Communications și vrei să renunți la aceste servicii este necesar să depui o cerere de reziliere. Avem aici un topic cu toate modalitățile prin care poți face acest lucru - https://comunitate.orange.ro/questions/2979430-anulare-contract-orange-romania-communication-telefonie-fixa-net-tv

Vio73
#StarMember
Salutare! Din păcate, sunt mulți în situația ta, care au luat servicii de la Orange, dar incă plătesc la fostul Telekom, pentru că ăia au servicii de toată jena în multe locații, mai ales rurale. Normal ar fi fost să se rezilieze automat serviciile la fostul Telekom, dacă tot ai luat de la Orange in același loc, că doar nu te poți uita la două rânduri de tv in același timp sau folosi două rânduri de internet. Dar cum la noi nu toate lucrurile au logică, se întâmplă și din astea. Depune cerere de reziliere și sper să rezolvi relativ rapid! Succes!

dios
Începător
Multumesc pentru raspunsuri DanielaH si Vio73.Am sa urmez sfatul vostru.Ramin totusi cu marea intrebare-de ce trebuie sa cer rezilierea unui contract cu o entitate cu care nu am nici o treaba ?,de ce nu am fost notificat la preluarea Telekomului de catre Orange daca vreau sa pastram contractul intre noi,sau nu ?,de ce am fost ,,vandut,, unei firme fara acordul meu ? Oricum va multumesc pt raspunsuri.

Razvan
#StarMember
Serviciile au rămas aceleași, ca o entitate separată, de aceea nu te-au notificat. Agenții ORO au acces la baza de date OROC și vand servicii noi către abonați, chiar dacă le dublează, comisionul să trăiască. In ceea ce priveste, firma de recuperări nu ai nicio treabă cu ei, nicio obligatie legală si dacă totusi rămân insistenți, le poti transmite că îi reclami pentru hărțuire.