anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Diferente Orange- Orange Comunication

Petru3
Junior

Exista diferente de acoperire si calitate semnal intre Orange si Orange Comunication?

1 Soluţie acceptată‚

vladut12am
Cunoscător certificat

Bun venit în comunitate!

Din punct de vedere al intensității semnalului, nu există vreo diferență între OROC și ORO.

Cu alte cuvinte, OROC folosește aceeași infrastructură de rețea mobilă ca ORO. 

Vizualizare soluţie în postul original

21 Răspunsuri 21

Petru3
Junior

Ma refer la serviciile de voce si net mobil

vladut12am
Cunoscător certificat

Bun venit în comunitate!

Din punct de vedere al intensității semnalului, nu există vreo diferență între OROC și ORO.

Cu alte cuvinte, OROC folosește aceeași infrastructură de rețea mobilă ca ORO. 

Multumesc!

vladut12am
Cunoscător certificat

Cu multă plăcere!🙂

Vio73
#StarMember

Salutare!

Nu există diferențe la semnal, dar pot fi diferențe de prioritizare, de  calitatea suportului la Serviciului clienți, etc 

Pana la urma exista sau nu exista, avand in vedere multimea de oameni care doresc sa se porteze in orange pe motiv de semnal la internet mai slab si alte incompatibilitati cu telefoanele lor?

Urmeaza sa fiu portat in orange communication (fara sa imi dau seama la momentul convorbirii ca este vorba de fosta retea telekom) si ma gandesc sa nu fi facut o greseala... 

Diferente de semnal n-a trebui sa existe, dar diferente de servicii da. Din cate stiu, VoLTE si VoWiFi ar fi prima diferenta intre cele doua (plus ceva optiuni de roaming).

Buna ziua, am facut aceeasi greseala, am fost pacalit. Am platit in avans un an de zile la telekom 2 abonamente pentru a ma porta in Orange, dar din pacate este aceeasi Marie cu alta palarie. 

In concluzie nu se poate utiliza eSim, deoarece nu au asa ceva . cand faci portare este orange, deci cred ca este reclama mincinoasa. Nu am fost informat ca este Telekom

bogdanmenci
Junior

ma rog... volte si vowifi nu le-am folosit nici pe reteaua digi... dar am mai vazut o chestie cu prioritizarea in retea, ce inseamna asta? nu suntem toti de la orange...?

Din cate stiu, niciun operator nu prioritizeaza nimic. Toti sunt egali la viteze (singurii care au exceptia asta sunt cei cu Cost Control, care, din cate stiu, li se reduce viteza dupa ce consuma o anumita cantitate de net [viteza 2G]. In rest, nu conteaza ca este cartelist, abonat sau pe Yoxo, toti au viteza impartita la cati utilizatori sunt conectati la antena).

Totusi, am auzit zvonuri (prefer sa le confirme [sau infirme] cineva): Oroc are un server in plus prin care trece netul (adica te conectezi la server Orange, dar traficul are traseu: Orange Romania -> Orange Comunications (fostul "Romtelecom") -> Client). De aici si pingul mai mare.

Am aflat pe forumul softpedia. Este vorba ca clienti oroc au acces la benzile qci8 iar cei oro la qci7. Iar dierentele sunt intradevar de ping mai mari. LTE QoS Quality of Service,class identifier(QCI),QoS in LTE (rfwireless-world.com) si un link...

si toata degringolada asta cu oroc si oro pare ca ar trebui sa se termine de la anul.. Orange - Statul apelează la consultanță în fuziunea Telekom -... | PROFIT.ro

Asta ar fi o noutate (sa fie o diferentiere de viteza intre cele doua retele). La americani stiam ca se intampla asta (abonamentele mari au prioritate fata de cartele si operatorii virtuali).

oricum e ceva ciudat... uite aici sunt mai multe discutii si cu comparatii intre vitezele oroc si oro. uneori merge mai bine 5g-ul pe oroc alte ori pe oro :)) 

Search Results - Forumul Softpedia - Page 2 daca intereseaza pe cineva discutia

Blue12
Senior

Exista diferente de politica a celor doua retele. Si cu tot cu diferente, tot jalnica este politica lor, uneori.

Nu poti plati parcarea prin SMS daca esti pe Orange Communications. Si, din cate stiu eu, nu poti plati nimic altceva prin SMS, daca esti pe OROC. Nici un prepay nu poti incarca