anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cum dezactivez optiunea pentru "marele" antivirus de la fostul Telekom fix?

mschumiv
Junior
Cum dezactivez optiunea pentru "marele" antivirus?
Mi-a fost "oferita" prin noul contract dar in pagina "Servicii My Orange Fix" in tab-ul Antivirus nu se incarca nimic. Am inteles ca mai sunt si alti clienti care se plang de chestia asta.
Platesc abonament anual la un alt antirus #1 in top si nu am nevoie si de aceasta optiune.
1 Soluţie acceptată‚

Salut, mschumiv!
Inainte de toate, iti cerem scuze pentru intarzierea raspunsului.

 

In urma verificarii facute alaturi de colegii nostri, am aflat faptul ca, intr-adevar, in sectiunea la care faci referire din My Orange Fix exista in acest moment o problema tehnica, aceasta fiind in atentia colegilor nostri pentru remediere.

 

Pentru clientii Orange Romania Communications dezactivarea serviciului Norton Security Online poate fi solicitata astfel:

  • daca ai servicii mobile, prin expedierea unui sms, la 277, cu textul „D Norton” (modalitatea aceasta poate fi folosita doar de catre clientii de servicii mobile, care vor primi si un sms de confirmare a dezactivarii)
  • prin apelarea Serviciul Clienti, la numarul 300 sau 0374300300

 

Update 29 apr. 2022 - problemele tehnice au fost rezolvate

Vizualizare soluţie în postul original

16 Răspunsuri 16

Viocat
Senior certificat
"Orange Antivirus - Navighezi în siguranță pe internet cu aplicația Orange Antivirus pentru Android." Din cate inteleg ai internet fix, iar aplicatia nu este pentru pc si nu iti este destinata tie.

mschumiv
Junior
Faceti o mica confuzie. La fostul Telekom fix, la orice abonament, de orice tip, ti se baga pe gat optiunea cu Symantec online security care costa 1 euro si ceva pe luna. Nu are legatura cu Orange antivirus care e sustinut de Bitdefender. Revenind, dupa fiecare abonament nou sau prelungire trebuia sa intru pe cont din prima zi sa dezactivez optiunea pentru a nu fi facturat. In noul contract incheiat cu Orange Communications apare din nou acest antivirus Symantec de care nu am nevoie si vreau sa-l dezactivez, cum fac?

Nimcid25
Explorator
suna la relații cu clientii.

mschumiv
Junior
Pe principiul asta, am putea sa desfiintam acest forum si la orice intrebare, sa se raspunda automat cu: "sunati la relatii cu clientii!". Sa ajungi sa vorbesti cu un operator "in carne si oase" apeland 300, e un fel de misiune imposibila, doar daca ai un deranjament tehnic sau esti dispus sa platesti la minut.

Nimcid25
Explorator
pai si cine crezi ca te poate ajuta aici cu dezactivarea antivirusului? nu suntem angajați Orange. ;) sunt doua opțiuni - dezactivarea din myaccount (care zici ca nu-ti funcționează) sau apel la relații cu clienții. sau scrie-le aici: https://orangeromaniacommunications.custhelp.com/app/ask ai încercat si din alt browser?

mschumiv
Junior
Scriu aici in ideea ca poate altcineva a experimentat acelasi lucru si are o solutie sau o idee care a functionat. Asta e rostul unui forum. Am incercat si alt browser, tab-ul "Antivirus" e singurul care nu afiseaza nimic.

Salut, mschumiv!
Inainte de toate, iti cerem scuze pentru intarzierea raspunsului.

 

In urma verificarii facute alaturi de colegii nostri, am aflat faptul ca, intr-adevar, in sectiunea la care faci referire din My Orange Fix exista in acest moment o problema tehnica, aceasta fiind in atentia colegilor nostri pentru remediere.

 

Pentru clientii Orange Romania Communications dezactivarea serviciului Norton Security Online poate fi solicitata astfel:

  • daca ai servicii mobile, prin expedierea unui sms, la 277, cu textul „D Norton” (modalitatea aceasta poate fi folosita doar de catre clientii de servicii mobile, care vor primi si un sms de confirmare a dezactivarii)
  • prin apelarea Serviciul Clienti, la numarul 300 sau 0374300300

 

Update 29 apr. 2022 - problemele tehnice au fost rezolvate

mschumiv
Junior
Multumesc.

DanielaH
Moderator
Salut! Am primit confirmarea că problemele tehnice au fost rezolvate.

edberg
Junior
Nu, nu sunt rezolvate... Norton Security Online nu poate fi dezactivat....nici dupa cele 2 luni gratuite....smecherie marca Orange de ciupit.. 1. Din interfata web - nici nu isi face refresh....la incercarea de dezactivare; 2. Din apk My Orange...da impresia ca ar face dezactivarea...dar , tot nimic; "Multumesc" echipa Orange !!!

DanielaH
Moderator
@edberg, mulțumim pentru sesizare! O vom transmite colegilor noștri spre verificare.

Subscriu problemei, nu vad cu se dezactiveaza Norton Security Online. Am deaja abonament la BitDefende cu dispozitive multiple, nu am ce face cu Norton. Are cineva vreo solutie ? 

Ai încercat dezactivarea din aplicație? Cu SMS la 277 cu textul „D Norton” nu funcționează? Poți suna și la 300 și te ajută colegii noștri.

@DanielaH , am instalat aplicatia noua, in sectiunea Abonamentele Mele / Internet - Norton Nu este specificat. Abonamentul de mobil pe care il am nu este nu este Orange, nu pot trimite SMS sau sa sun la 300.