anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Abonarea abuziva la Orange Games - Cum scapam de teapa pe care ne-o trage orange?

eidos
Junior entuziast

Este deja la a 2-a abatere doar la mine, orange mi-a activat abuziv Orange Games

Cum ii sanctionam pe acesti hoti numiti Orange?

Daca la mine a fost deja de 2 ori in decurs de 1 an, inseamna ca e o practica generala pentru Orange, ganditi-va doar cate sute de mii de euro fura Orange prin aceasta tactica!

Eu personal voi face reclamatie la ANPC, pentru ca nu se poate asa ceva, pe un telefon pe care nu exista si nici nu a existat aplicatia Orange Games - sa mi se aboneze din senin, la o aplicatie de 1.18 EUR saptamanal ... acum am observat din timp si am dezactivat, dar tura trecuta jegurile de ORANGE m-au furat de aproape 5 eur, pana sa-mi dau seama de la ce vine suma.

Uitati-va doar cat de jegosi sunt ... se vede din SMS-ul primit:

"Ai activat cu succes abonamentul pentru jocuri din aplicatia Orange Games. Prima saptamana este gratuita,apoi vei fi taxat cu 1.18 euro/saptamana (TVA inclus).
Acceseaza https://oran.ge/XXXXXXX (cenzurat) pentru a descarca aplicatia."

Te aboneaza la un servici pe care nu la-i solicitat si iti trimite link-ul sa instalezi aplicatia ... de aici iti dai seama cat de perfizi sunt cei de la orange, aplicatie de care de altfel ai nevoie ca sa te poti abona ... de unde si misterul ... cum te-au abonat abuziv

Sti-am ca ORANGE e o companie de tot rasul si niste hoti ... dar asa ceva mi se pare mizerabil ... chiar si pentru Romania

 

1 Soluţie acceptată‚

eidos
Junior entuziast

Clarificari pentru viitorii tepuiti de ORANGE:

Contactati direct orange prin chat

Solicitati blocarea serviciilor Orange Games - permanent

Uitati raspunsul consultantului Orange (ei sitiu de problema, dar daca merge ... de ce nu)

"Delia Consultant Orange

 
Intr-adevar, se poate activa acest serviciu accesand reclame de pe site-ul Orange. Va confirm ca in acest moment am efectuat blocarea de la acest serviciu. Incepand de astazi nu veti mai fi abonat la Orange Games."
 
Sa speram ca si functioneaza acest "blocaj"
 
Succes
 
Update 18 oct. 2023 (DanielaH, Moderator) - Dezactivarea abonamentului Orange Games se poate face și prin trimiterea unui SMS gratuit cu textul STOP la numărul 8351.

Vizualizare soluţie în postul original

13 Răspunsuri 13

Vio73
#StarMember

Salutare!

Îmi pare rău pentru situația neplăcută prin care treci și îți înțeleg supărarea, dar atenție mare la ceea ce dai accept. Eu am telefon la Dialog/ Orange de vreo 25 de ani și nu m-am ,,abonat" niciodată la nimic, dar sunt foarte atent la tot ce accesez. Și am 4 abonamente în familie ( de voce), plus două pachete Love. Trebuie mai multă atenție! 

În rest, fiecare cu părerile lui!

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Vio…sunt si clienti de IOS care nici macar nu se pot abona la Orange Games, si care au fost totusi abonati fara stirea sau voia lor. Poate nu se intampla la toata lumea, dar se intampla mai des decat ar trebui (adica deloc).

Din pacate, dupa cum se poate vedea si in celelalte topicuri pe aceeasi tema, se practica treaba asta, si nu doar la noi. Si la colegii din Franta, si proababil peste tot.

@eidos Cere sa-ti dea si tie metoda prin care te-ai abonat, data, ora, telefonul de pe care te-ai abonat. Oricum, e clar ca toata chestia asta e facuta cat se poate de intentionat. Din acelasi motiv pentru care, la prepay, pana in ziua de azi nu exista un text care sa informeze clientii ca nu au posibilitatea sa faca reincarcare programata, fara un abonament. E un text. Un simplu TEXT!! Nu se face, pentru ca nu e in interesul Orange. Pentru ca la faza asta, Orange taxeaza pentru reincarcarea facuta, cu toate ca nu e “programata”. Deci, taxarea se face normal, dar serviciul nu e nici pe departe ala pe care te astepti sa-l primesti.

Solutia in cazul tau este plangere ANPC. Dar inainte de toate, cere sa ti se ofere si tie detaliile acelui abonament, in caz ca ai dat click pe vreun banner si, fiind pe date mobile, ti-a facut automat si abonare.

DA, n-ar trebui sa se intample asta. Si DA, ar trebui sa existe un pop-up, ceva, sa te anunte ca urmeaza sa te abonezi la un serviciu platit! Dar, ca si in exemplul meu de mai sus, nu se face pentru ca nu e in interesul Orange.

Iti doresc mult succes cu reclamatia, si sper sa se rezolve.

Client Orange

"Dar inainte de toate, cere sa ti se ofere si tie detaliile acelui abonament, in caz ca ai dat click pe vreun banner si, fiind pe date mobile, ti-a facut automat si abonare." ...............mai mult ca sigur ca asa se intampla !!! 

de asta am sa sustin pana in "panzele albe "  root si AdAway  pentru a curata toate aplicatiile de "reclame' nedorite  bannere si pop-up uri care pot fi accesate  din greseala sau neatentie ...

eidos
Junior entuziast

Exact, e cunoscuta problema de mult, nu e normal ca un simplu click sa-ti aduca abonare la ceva

Mai ales ca acel telefon nu are acces la contul de "My Orange" sau "Orange Games"

ORANGE o firma cu practici ilegale, niste hoti ... cand imi expira contractul, cel mai probabil voi pleca ... desi sunt de pe vremea Dialog abonat ... 

Nu ma mira faptul ca Orange are aceste practici in Romania ... aici totul e pe furt, ca deh, se poate

delfinas
#StarMember

eidos, imi pare rau pt situatia ta, dar nu generaliza! Daca ar fi o practica Orange, ar fi f multe plangeri pe tema asta. Daca patesti asta a doua oara intr-un an, eu cred ca problema e la tine, ori lasi telefonul pe mana unui copil, ori accesezi tu vreun link fara sa-ti dai seama.

eidos
Junior entuziast

Deci tie ti se pare normal ca un simplu click, fara avertizare, fara confirmare te baga automat la plata saptamanala ... daca tu nu vezi problema inseamna ca meriti sa fii furat de Orange ... si da generalizez ... ORANGE este o firma de mizerie si de hoti, este de atat timp cunoscuta problema si nu au facut nimic... cred si eu, la cate sute de mii de euro fura anual ... cainele latra si ursu isi vede de drum

Ai dovezi pentru acuzația asta? Daca generalizezi și ai un limbaj agresiv, nu se rezolva problema ta!

eidos
Junior entuziast

Se vede clar ca ai interese aici, nu trebuie sa ne mai spui ... 

Dovezile sunt la vedere, sunt practici inselatoare fara rusine ... 

Nu mai incerca sa aperi

O firma care face ilegalitati nu merita tratata altfel

Nu am nici un interes, sunt clientă, ca și tine, plătesc abonament și am aceleași drepturi și obligații ca și tine. Dar generalizările și limbajul agresiv nu ajută, dimpotrivă!

eidos
Junior entuziast

Clarificari pentru viitorii tepuiti de ORANGE:

Contactati direct orange prin chat

Solicitati blocarea serviciilor Orange Games - permanent

Uitati raspunsul consultantului Orange (ei sitiu de problema, dar daca merge ... de ce nu)

"Delia Consultant Orange

 
Intr-adevar, se poate activa acest serviciu accesand reclame de pe site-ul Orange. Va confirm ca in acest moment am efectuat blocarea de la acest serviciu. Incepand de astazi nu veti mai fi abonat la Orange Games."
 
Sa speram ca si functioneaza acest "blocaj"
 
Succes
 
Update 18 oct. 2023 (DanielaH, Moderator) - Dezactivarea abonamentului Orange Games se poate face și prin trimiterea unui SMS gratuit cu textul STOP la numărul 8351.

@eidos, ne bucurăm că ai rezolvat și îți mulțumim pentru feedback!

Poți marca răspunsul tău ca soluție pentru a fi de ajutor și altor utilizatori.

O zi frumoasă!

Eu tocmai am inchis 2 abonamente pentru abonarea abuziva la acest serviciu. L-am dezactivat cu sms la 8351. Luau un pic peste 300 lei pe luna de la mine, in anii trecuti peste 400 lei. Acum nu mai ia nimic.

Anonim
Neaplicabil

@DanielaH ar fi o idee ca Orange să închidă efectiv acest serviciu... dacă stai să faci un research serios găsești în mediul online mii de persoane care se plâng de faptul că s-au trezit abonați la Orange Games fără ca ei să miște un deget. 

Și nu e greu de făcut o analiză pe materialul clientului ca să-ți dai seama că în spatele unui client care vorbește despre aceasta mai există cel puțin 10 clienți aflați în această situație dar nu știu ce se întâmplă sau nu știu de unde să o apuce.

Eu personal am fost în această situație și pot dovedi că nici una din explicațiile colegilor de la tehnic nu stă în picioare.

Există tone de fișiere de tip log cu ceea ce se întâmplă în sistem, analizați-le și vedeți unde este buba... sau ieșiți public în față și spuneți că trebuie realizat un  target altfel serviciul se închide.

Haideți să fim onești și să nu ne mai ascundem după degete...