anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

reziliere abonament pe noua propietate

Laurentiu5
Începător

Salutare, am cumparat o propietate ce detine un abonament/contract nereziliat, vechiul propietar nu mai doreste sa piarda timpul cu demersurile rezilierii, cum sa procedez ?

 

1 Soluţie acceptată‚

Trixen
#StarMember

Salutare,
Am fost intr-o situatie similara in urma cu ~8 ani, dupa achizitia unui imobil. Proprietarul anterior avea o serie de contracte incheiate (energie electrica, salubrizare, Digi cu fibra) la care nu a mai fost sa cesioneze contractul spre mine sau sa rezilieze.
Ce am facut atunci si a fost acceptat a fost sa scot un extras dupa cartea funciara, sa iau contractul de vanzare-cumparare si sa merg la fiecare furnizor. Toti au acceptat sa dau o declaratie conform careia am cumparat imobilul si, in calitate de proprietar, doresc sa inceteze contractele existente. In paralel, in acelasi timp, am incheiat contracte noi la aceiasi furnizori. A trebuit sa achit fiecare serviciu la zi (poze dupa contoare), dar a fost ok.
Cat timp e vorba de servicii fixe, ar trebui sa poti face la fel. La o adica, la momentul semnarii contractului pentru servicii fixe, inchei o anexa prin care declari ca ai dreptul sa instalezi la acea adresa. In momentul in care vine altcineva, dovedeste ca nu mai ai dreptul si solicita rezilierea contractului, furnizorul este obligat sa se supuna. La o adica, nimeni nu isi doreste sa ajunga in situatia in care facturile raman neplatite.
Desi a trecut mult timp de atunci, propun sa incerci aceasta abordare, sa mergi intr-un Shop (nu Store, nu partener) si sa ne spui daca a functionat.

Vizualizare soluţie în postul original

8 Răspunsuri 8

FLo1
#StarMember

@Laurentiu5: Bun venit în Comunitate. Dacă ai nevoie exact de acel abonament se poate cesiona. Altfel nu ai nici o obligație. Abonamentul este pe numele persoanei (vechiul proprietar), nicidecum pe imobilul cumpărat. Responsabilitatea rămâne a proprietarului cu care Orange a încheiat contractul. 

Personal îți recomand încheierea unui nou contract cu Orange sau alt furnizor pe care-l preferi. 

Anonim
Neaplicabil

El este singurul care poate rezilia. Nu poți rezilia tu în locul lui.

teacher_
#StarMember

@Laurentiu5 Chiar daca vor veni la noua ta adresa facturile, nu ai nici o obligație de plata. Persoanei de la care ai cumpărat i se vor aduna facturile restante (daca vor fi). Și în cazul în care vor fi mai multe, va fi sunat de o firma specializata in recuperarea creanțelor, și atunci probabil se va agita.

Trixen
#StarMember

Salutare,
Am fost intr-o situatie similara in urma cu ~8 ani, dupa achizitia unui imobil. Proprietarul anterior avea o serie de contracte incheiate (energie electrica, salubrizare, Digi cu fibra) la care nu a mai fost sa cesioneze contractul spre mine sau sa rezilieze.
Ce am facut atunci si a fost acceptat a fost sa scot un extras dupa cartea funciara, sa iau contractul de vanzare-cumparare si sa merg la fiecare furnizor. Toti au acceptat sa dau o declaratie conform careia am cumparat imobilul si, in calitate de proprietar, doresc sa inceteze contractele existente. In paralel, in acelasi timp, am incheiat contracte noi la aceiasi furnizori. A trebuit sa achit fiecare serviciu la zi (poze dupa contoare), dar a fost ok.
Cat timp e vorba de servicii fixe, ar trebui sa poti face la fel. La o adica, la momentul semnarii contractului pentru servicii fixe, inchei o anexa prin care declari ca ai dreptul sa instalezi la acea adresa. In momentul in care vine altcineva, dovedeste ca nu mai ai dreptul si solicita rezilierea contractului, furnizorul este obligat sa se supuna. La o adica, nimeni nu isi doreste sa ajunga in situatia in care facturile raman neplatite.
Desi a trecut mult timp de atunci, propun sa incerci aceasta abordare, sa mergi intr-un Shop (nu Store, nu partener) si sa ne spui daca a functionat.

@Trixen: ”A trebuit sa achit fiecare serviciu la zi (poze dupa contoare), dar a fost ok. NU recomand așa ceva. Adică, în cazul meu, 1-2... 9 luni de la achiziția imobilului actual până vechiul proprietar s-a mutat definitiv iar eu să pot locui.... să le îmbrățișez bucuros???? Asta da soluție!!!! 🤣🤣🤣Poze după contoare” (la utilități) dar la telecom (internet, telefon, TV) e data contractului și..... voința vechiului proprietar sau poziția ghiocel a noului proprietar. Deci în niciun caz plata tuturor restanțelor de către noul proprietar nu este SOLUȚIA. 😦 NU, NU și iarăși NU.

@FLo1 Depinde de foarte multi factori. Am zis cum am procedat eu. De ce am procedat asa? Pentru ca proprietarul s-a mutat aproape imediat dupa achizitie. Pentru ca am avut o intelegere cu el si mi-a returnat banii pentru aceste cheltuieli. Pentru ca nu am reusit sa ne sincronizam si sa mergem impreuna, iar mie imi ardea fundu' ca era problema mea, vorba aia.
Doua locuinte am cumparat de-a lungul timpului, una in Bucuresti si alta in Timisoara. Pentru amandoua am reusit sa rezolv si sa trec totul pe numele meu in baza extrasului dupa CF si a contractului de vanzare-cumparare. Da, a fost putina bataie de cap pe partea furnizorilor cand s-au trezit cu mine la usa si am insistat ca vreau sa fac contract si nu plec pana nu se rezolva, dar a fost ok. Nu am zis ca solutia mea e cea mai buna, ci ca a functionat. 🙂
Ma bucur insa ca am reusit sa te amuz. Uneori si pozitia ghiocelului are beneficiile sale. Nu e nicio placere nici sa te trezesti cu scrisori peste scrisori in cutia postala. (apropo: nu ai voie legal nici sa le distrugi si nici sa le citesti, asa ca ori le trimiti inapoi si te certi cu furnizorul ca fostul s-a mutat, ori iei legatura cu omul).

@Trixen ,DA, la utilități e problema fostului care trebuie să aibă acordul administrației că nu are restanțe, însă la telecomunicații.... e la liber: primul furnizor interesat care răspunde solicitării noului proprietar... e binevenit să-și instaleze jucăriile de comunicații. Și da, scrisorile de remember vin o perioadă, dar vor înceta după maxim 365 de zile 😉

Laurentiu5
Începător

va multumesc tuturor!