anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Orange Games - cum mă abonez și dezabonez

MihaelaA
Community Manager
Community Manager

Actualizare informații abonare și dezabonare Orange Games - 26.09.2024

Salut tuturor!

Ne-am gândit să facem acest topic dedicat pentru a răspunde la întrebarea activării și dezactivării Orange Games. Aplicația Orange Games este un magazin virtual cu peste 1000 de jocuri pentru Android, fără reclame, cu monede sau bonusuri nelimitate în joc. Abonamentul pentru jocuri costă 1,18 euro/ săptămână (TVA inclus).

Am observat că sunt utilizatori care reclamă faptul că au primit sms de la 8358 cu mesajul "Ai activat cu succes abonamentul pentru jocuri din aplicatia Orange Games disponibila pe https://oran.ge/OROGames  Prima saptamana este gratuita, apoi vei fi taxat cu 1.18 euro/saptamana (TVA inclus)...." sau mesajul "Plata in valoare de 1.18 euro prin Jocuri pe telefon a fost efectuata cu succes...." și în continuare puteți vedea și pașii pentru dezabonare.

Cum mă ABONEZ?

1. Din pagina dedicată:

Procesul de abonare este momentan disponibil doar pe versiunea mobilă a paginii aplicației, urmând să fie disponibil în curând și pe versiunea de desktop. 

2. Din Orange App Center si Huawei App Gallery:

  • Descarci aplicația Orange Games
  • La prima deschidere a aplicației apare o fereastră pop-up care solicită abonarea. După bifarea secțiunii de acord cu termenii și condițiile, apeși butonul “Abonează-te” si se ajunge la pagina de confirmare abonare unde se apasă “ DA”

MihaelaA_0-1727335833146.png

Cum mă DEZABONEZ?

Atenție: Dezinstalarea aplicației nu este echivalentă cu dezabonarea.

1. Prin trimiterea unui SMS gratuit cu textul STOP la numărul 8351 (disponibil din 18 oct. 2023).

2. Din aplicație:

  • Dacă nu ai aplicația instalată, o instalezi - Orange Games. Accesezi secțiunea “Abonament  => Abonamentele Mele”. Aici se văd informațiile despre abonamentul activ
  • Apeși butonul “Dezabonare”, apoi se va vedea ecranul de confirmare a dezabonării
  • Vei avea în continuare acces la jocurile din abonament până la expirarea perioadei abonamentului existent activat

3. Pe site-ul www.jocuri.orange.ro, unde trebuie să te autentifici cu numărul de telefon pe care plătești abonamentul, accesezi secțiunea "Abonamentele mele" și confirmi acțiunea "Anulează" (disponibil din 26 septembrie 2024).

Cum accesez abonamentul Orange Games printr-o rețea Wi-Fi?

  • Selectează opțiunea “Înregistrare” din meniul aplicației Orange Games, care apare atunci când apeși pe colțul din stânga sus al ecranului, apoi urmeazi pașii indicați în continuare
  • Introduci numărul de telefon Orange
  • Vei primi prin SMS un cod PIN
  • Introduci codul PIN.

Mai multe informații despre aplicația Orange Games aici.

1 Soluţie acceptată‚

MihaelaA
Community Manager
Community Manager

Salut tuturor!

Începând din 26 Septembrie 2024, serviciul Orange Games poate fi accesat si pe portalul web www.jocuri.orange.ro.

Puteți accesa acest serviciu atât prin aplicația Orange Games disponibilă pentru telefon și tabletă cu sistem de operare Android, ca și până acum, cât și pe site-ul www.jocuri.orange.ro.

În plus, am actualizat topicul cu ultimele informații cu privire la abonarea și dezabonarea Orange Games.

Vizualizare soluţie în postul original

77 Răspunsuri 77

51mba
Junior

Aplicatia catre care trimite link.ul NU MAI EXISTA! 

https://www.orange.ro/aplicatii/orange-games/

Da un click aici te rog si spune-mi daca se incarca pagina. La mine merge.

Ai mai jos un buton de Instaleaza Aplicatia. Apoi Descarca Aplicatia. Descarci apk-ul, il instalezi conform instructiunilor, si ar trebui sa mearga.

arsradu_0-1694688391504.png

 

Client Orange

da...link-ul asta merge! cel primit prin sms, nu merge! la fel, nu am gasit nici prin google play aplicatia! 

Exista un motiv pentru care iti dadusem link-ul de mai sus. 🙂

Aplicatia nu este pe Google Play Store. Se instaleaza din apk. Cred ca am mentionat si aspectul asta in postarea de mai sus.

Screenshot din aplicatie.

arsradu_0-1694713464188.png

arsradu_1-1694713485531.png

 

Client Orange

51mba
Junior

acum am incercat pe laptop si a mers.. mai devreme incercasem de pe tel...cu click direct pe link-ul din mesajul initial si nu mersese... 😞

Nu ma pricep...recunoasc...si de aia am gandit ca as putea sa gasesc pe Gplay.. 🙂 Acum, important e ca am gasit o formula sa-mi anulez platile! Oricum, multumesc pentru sprijin... ca in fond tot de aici de pe chat mi-am luat informatiile.

Sa fii sanatos! 🙂 Te mai asteptam si cu alta ocazie (alte contributii, intrebari, probleme) aici in Comunitate.

Client Orange

Livia4
Începător

Mi se pare cea mai mare prostie pe care o puteți face. Să te dezabonezi de la un serviciu, trebuie să-ți instalezi prima data aplicatia pentru serviciul respectiv, dar ca să te abonezi nu-ți trebuie aplicația. Bravo echipa Orange, bravo! 

Se poate si prin contactarea unui consultant folosind unul dintre mijloacele de contact de aici. Nu doar prin aplicatie.

Dar da, te inteleg perfect. Nu pot sa-ti recomand decat o eventuala portare pe Prepay. Acolo se pare ca e mai putin probabil sa te subscrii in felul asta. Teoretic ar trebui sa fie un pop-up, ceva, de confirmare. Daca imparti conexiunea cu alte persoane, te poti trezi cu subscriere din cauza ca una dintre ele acceptat subscrierea. Nu stiu cum s-a facut subscrierea in cazul tau. E doar unul dintre posibilele scenarii.

Client Orange

aurelsb23
Junior

Am trimis mesaj la 8351 cu mesajul STOP.

Nu am primit nimic înapoi , trebuia vreo confirmare ?

Eu nu m-am abonat la niciun joc , dar am ajuns sa plătesc un joc din cauza unei redirecționare de pe o pagina falsa de la OMV cu numele OMF

Pe Apple store nu este aplicația .

Am cerut dezabonare de la furnizor si aștept sa treacă luna sa văd dacă e Ok 

Gad
Începător

Deci nici nu am știut că există aplicația asta dar aparent de două săptămâni mi-am făcut abonament la ea 🤦🏻‍♂️ Dumnezeu știe când și cum mai ales că nu mă joc pe telefon. Acum stau și încerc să mă logez in **beep** ăsta de aplicație care nici macar nu-mi trimite un pin să pot dezactiva abonamentul pe care nici nu l-am făcut și nici nu-l pot dezactiva prin căcatul ăla de SMS cu STOP! **beep** Orange?! 

Anonim
Neaplicabil

Screenshot_2024-01-02-06-17-41-095_com.google.android.apps.messaging.jpg

Îmi era dor de o reclamație la Anpc. Acum am și motiv. 😏 

Salut, @Anonim ! 

Din păcate abonarea se poate face și printr-un simplu click la o reclamă. Pentru dezactivarea abonamentului Orange Games, cea mai simplă metodă este să trimiți un SMS gratuit cu textul STOP la numărul 8351.

Anonim
Neaplicabil

Din fericire, nu dau click pe reclame. O sa curga si cu dosarele penale, in curand 😉

Anonim
Neaplicabil

Cam convenabil pentru Orange nu și pentru clienți.

Mie nu mi se pare normal ca un simplu click sa te aboneze.

Orange ar putea lua masuri suplimentare pentru evitarea acestor situații.

In caz contrar înseamnă că Orange chiar dorește să taxeze clienții împotriva voinței lor.

Claugool
Începător

Bună seara, nu vă ajunge abonamentul care-l achitam?Cum e posibil sa fiu taxat pe ceva ce nu am făcut?

Este al 3-lea mesaj care-l primesc că din contul meu orange a fost achitat 1.18 euro prin jocuri pe telefon, fără a mă abona la ceva anume?

De unde și până unde e nesimțirea asta? Este normal să percepeți taxe suplimentare fără acord?

Vă rog frumos analizați bine situația,  dacă la facturare vor fi plăți suplimentare, personal portez 3 abonamente la alt furnizor de servicii.

Zi bună!