anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Internet si TV la o locatie la munte, fara fir

bethie
Junior

Buna ziua, 

M-ar interesa sa am net si tv la o locatie la munte, fara fir. Am inteles ca ar fi posibil acest lucru cu un router 4G ca de ex. acesta de jos. Net-ul va fi folosit pentru e-mail/ cautare de informatii, fara descarcari de filme dar nu inteleg cum se poate rezolva cu semnalul TV, programe de stiri si filme obisnuite...

"Net Fix 4G 11 Internet prin rețeaua 4G "cu internet prin rețeaua 4G și router Wi-Fi inclus, dedicate exclusiv utilizării în locații fixe."

Va multumesc, 

CSecu

1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember & May's Problem Solver

Salutare!

Recomand pachet Love de tv satelit și netul care este nelimitat, adică net fix 4g 11, cu routerul Huawei B 535, care suportă 4g+ și mai multe benzi. Să nu faci greșeala să iei B 311, care este prost și că semnal și că soft ( întrerupe la greu). Dacă vrei canale tv mai multe, alegi pachetul Premium, iar mai puține in Esențial. Atenție, verifică mai întâi semnalul din zonă, să fie acoperire.

Am avut mulți ani așa ceva și trebuie să înțelegi că la netul mobil poți avea diferențe de semnal și viteze și dacă muți routerul cu un cm în stânga sau dreapta sau mai sus sau jos. Trebuie poziționat mai spre fereastră, mai sus și pe partea dinspre antena de unde recepționează semnalul.

Edit:

Dacă ai viteze bune la net și tv Smart, poți vedea programele tv și în Orange tv go. Am folosit și eu varianta asta într-o locație unde nu aveam cablu. Fiind netul nelimitat, nu ai treabă cât se consumă, doar să poți instala aplicația și e și mai ieftin. Mă gândesc că ești temporar pe acolo.

Baftă!

Vizualizare soluţie în postul original

28 Răspunsuri 28

La acela ma gandeam si eu...dar am vrut sa mai intreb.

Acu....ramane sa cumpar TV-ul, am gasit un Samsung cu OS Tizen...

Salut! 

Eu am un LG cu webos și am aplicația Orange tv go în magazin (practic, nu ma complic cu alte telecomenzi). Vezi dacă ai aplicația disponibilă și pe Samsung și... vizionare plăcută! 

Vio73
#StarMember & May's Problem Solver

Salutare!

Recomand pachet Love de tv satelit și netul care este nelimitat, adică net fix 4g 11, cu routerul Huawei B 535, care suportă 4g+ și mai multe benzi. Să nu faci greșeala să iei B 311, care este prost și că semnal și că soft ( întrerupe la greu). Dacă vrei canale tv mai multe, alegi pachetul Premium, iar mai puține in Esențial. Atenție, verifică mai întâi semnalul din zonă, să fie acoperire.

Am avut mulți ani așa ceva și trebuie să înțelegi că la netul mobil poți avea diferențe de semnal și viteze și dacă muți routerul cu un cm în stânga sau dreapta sau mai sus sau jos. Trebuie poziționat mai spre fereastră, mai sus și pe partea dinspre antena de unde recepționează semnalul.

Edit:

Dacă ai viteze bune la net și tv Smart, poți vedea programele tv și în Orange tv go. Am folosit și eu varianta asta într-o locație unde nu aveam cablu. Fiind netul nelimitat, nu ai treabă cât se consumă, doar să poți instala aplicația și e și mai ieftin. Mă gândesc că ești temporar pe acolo.

Baftă!

asorin2004
Junior

Am si eu o intrebare, sigur este suficienta viteza (banda) pentru streamig video in reteaua Orange pe Valea Prahovei ?

Situatie concreta : In Sinaia am facut hotspot de pe telefon pentru un stick pus pe tv pe care am instalat Orange TV Go si Vodafone TV.  Nu te puteai uita la vreun post in vreuna din aplicatii, se intrerupea din minut in minut. Doar noaptea, dupa ora 23 mai mergea cat de cat. 

Am facut un test de viteza , download era ~ 10-20 mbps, nu mai mult. Dupa ora 23 era aprox 50 mbps. In Bucuresti, in mai multe locatii viteza este aprox 80-90 mbps iar vizionarea canalelor tv merge perfect in ambele aplicatii. 

Telefonul este 4G pe cartela Orange prepay. 

Salutare!

Banda de net mobil nu o garanteaza nimeni. Totusi, 10Mbps ar trebui sa fie mai mult decat suficient pentru vizionare HD cursiva.

asorin2004
Junior

Din ce am vazut eu cand este sub 30 mbps vizionarea canalelor TV se intrerupe cam o data pe minut si este destul de enervant. Probabil ca aplicatiile sus mentionate nu fac buffer. 

Youtube si Neftlix au mers ok chiar la viteza asta scazuta (probabil ca isi fac buffer)

Daca merge YouTube si Netflix, problema nu e viteza. In plus, la site-urile/aplicatiile de vizionare a canalelor TV (banuiesc ca nu vorbim de Orange TV Go, nu?), problema este alta: numarul de useri conectati in acelasi timp.

Client Orange

Pai am incercat asa : Orange TV Go, Vodafone TV . Pe telefon toate mergeau ok. Cand am facut hotspot din telefon si am incercat sa le vad pe tv (stick Xiaomi) mergeau cu intreruperi.

 Am incercat in mai multe momente ale zilei si a fost la fel (mai putin seara, dupa ora 23 cand a fost ok).  Singura legatura pe care am reusit sa o fac a fost cu viteza internetului (< 30mbps nu ok, > 30 mbps ok). 

Mai studiez.

Rezolutia? E aceeasi si la telefon si la TV? Pentru ca la o rezolutie mare (4K de exemplu)...da, e posibil sa nu faca fata banda. Daca ai setari pe TV, incearca mai multe variante. De la 720p, la 1080p...si crescand treptat. De asemenea, daca ai posibilitatea, incearca sa faci un test de viteza pe TV. Ca sa vezi cat ajunge concret din ceea ce ii dai tu din telefon, pe TV, ca si viteza.

Pentru test de viteza, daca e un smart TV, si ai si un browser sau ceva, poti incerca sa accesezi: www.speedtest.net.

Motivul pentru care iti merge in anumite momente ale zilei si nu si in altele, tind sa cred ca este tocmai acela de prea multa lume conectata simultant. Si nu stiu daca problema e de viteza, sau...de server. Daca viteza e aceeasi, si la o ora si la alta...inseamna ca problema nu e de viteza, e de incarcare a retelei sau a serverelor de pe care se face streaming.

Client Orange

Pai ma gandesc ca pe telefon cantitatea de date necesara a fi transferata e mult mai mica, probabil ca de asta mergea ok. Stick-ul e 4k (Xiaomi TV Stick 4k), nu am vazut ceva setari ca sa poti sa scazi calitatea. Valorile de viteza de care am zis mai sus erau si pe tv si pe telefon la fel.

Viteza am testat-o cu site-ul pe care l-ai recomandat (de fapt un app care este facut tot de ei).

Acum am plecat de acolo, o sa testez in Bucuresti o perioada, unde vad ca viteza este mult mai buna sa vedem daca apar interurperi. Daca apar intreruperi, e clar de la aplicatii (servere, conexiune, etc). Daca nu apar, e clar de la viteza.

S-ar putea sa fie si o combinatie intre ele, in functie de cum prioritizeaza serverul cererile. Dar da, cu siguranta ar ajuta un test intr-o alta locatie.

In momentul asta, as zice ca problema este rezolutia. Si...implicit si banda. Nu face fata la streaming 4K. Dar atata timp cat nu poti modifica asta in setari...nici nu ai cum sa confirmi daca e intr-adevar de acolo sau nu.

Oricum, daca reusesti sa testezi in alta locatie, sunt foarte curios ce rezultate ai.

Client Orange

Am testat timp de 1 saptamana in Bucuresti cele doua aplicatii (Vodafone TV si Orange TV Go) facand hotspot de pe telefonul mobil la diferite ore din zi. Cred ca in tot  intervalul asta a intrerupt de maxim 2-3 ori si atunci cand a intrerupt a reluat imediat. Viteza internetului pe telefon a fost > 40mbps tot timpul.  Deci tind sa cred ca este problema de viteza.

Ce e interesant acum este daca reteaua Orange duce doar < 30mbps in Sinaia sau poate si mai mult.

Am gasit si o setare a stickului de unde se poate selecta rezolutia. Dar nu cred ca de acolo este problema, pt ca posturile tv nu emit 4k, cel mult FHD.

Intr-adevar. Teoretic nu ar trebui sa faca o diferenta. Pe de alta parte, nu strica un test in FHD, de exemplu. Doar de confirmare.

Testele le-ai facut in aceeasi perioada a zilei? Perioade diferite? E vreo legatura intre cele 2-3 intreruperi?

Client Orange

Cum spuneam, testele au fost facute in mai multe perioade ale zilei (inclusiv seara , cand erau meciurile din Champions League). Nu este vreo legatura intre cele 2-3 interuperi, au aparut aleator iar transmisia a revenit foarte repede.