anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cum ne putem apara de cyberbullying?

Miha_Z
#StarMember
Cyberbullying sau agresiunea pe Internet este hartuirea cu ajutorul calculatorului sau a telefonului mobil. Are loc pe pagini personale, e-mail, SMS, MMS, bloguri prin incarcarea unor poze sau imagini video pe Internet fara a tine cont de dreptul la viata privata a victimei.
Cum ne putem proteja de acest stil de agresiune?
1 Soluţie acceptată‚

Anca07
#StarMember
Din pacate nu prea ne putem proteja decat prin a nu mai folosi internetul, ceea ce e un pic cam mult pentru unii dintre noi. Am vazut un film despre acest subiect destul de dureros, cu un final foarte trist. Putem fi vigilenti neimpartasind multe dintre datele noastre personale pe orice site, sa acoperim camera video de la device-urile pe care le folosim, sa dezactivam microfoanele, sa nu intram in discutii cu orice necunoscut si mai ales sa nu postam chiar totul pe site-urile de socializare, pentru ca de fapt ne dezvaluim identitatea si multe alte lucruri personale. Si dupa cum spunea si teacher, sa ne mai delogam once in a while din aplicatiile in care suntem logati.

Vizualizare soluţie în postul original

9 Răspunsuri 9

teacher_
#StarMember
Ne putem proteja de cyberbullying in urmatoarele moduri: Nu posta informații personale precum adresa sau numărul de telefon și nu le împărtăși pe acestea cu persoane necunoscute. Ai grijă ce tip de poze postezi sau distribui. Păstrează-ți parolele doar pentru tine. Nu le spune nici măcar prietenilor. Nu răspunde unor mesaje atunci când ești nervos sau supărat. Un răspuns din partea ta poate încuraja hărțuitorul să continue. Deloghează-te pentru o perioadă de timp. Raportează și blochează persoanele care te deranjează. https://oradenet.salvaticopiii.ro/viata-ta-online/prietenii/ce-este-cyberbullying-ul Este un subiect sensibil, care din păcate a luat amploare.... Și eu am fost ținta unui astfel de comportament. Tu ai avut ceva tangență?

Anca07
#StarMember
Din pacate nu prea ne putem proteja decat prin a nu mai folosi internetul, ceea ce e un pic cam mult pentru unii dintre noi. Am vazut un film despre acest subiect destul de dureros, cu un final foarte trist. Putem fi vigilenti neimpartasind multe dintre datele noastre personale pe orice site, sa acoperim camera video de la device-urile pe care le folosim, sa dezactivam microfoanele, sa nu intram in discutii cu orice necunoscut si mai ales sa nu postam chiar totul pe site-urile de socializare, pentru ca de fapt ne dezvaluim identitatea si multe alte lucruri personale. Si dupa cum spunea si teacher, sa ne mai delogam once in a while din aplicatiile in care suntem logati.

FaraUnID
Campion certificat
Psihoterapeutul Delia Mina are următoarele recomandări menite să reducă efectele negative ale fenomenului cyberbullying: Victima are nevoie de aliați. Importanța oamenilor din jurul celui abuzat este mai mare ca oricând. Adulții, profesorii, părinții, rudele sau orice alta figură față de care persoana abuzată se simte atașată trebuie să îi ofere suport necondiționat și încredere. Victima trebuie să semnaleze orice acțiune care a avut loc asupra sa, însă are extrem de multă nevoie de aliați de încredere care să îi asigure confortul de a vorbi. Părinții, rudele, profesorii trebuie să conștientizeze existența fenomenului și să știe să identifice comportamentul schimbat al victimei și să intervină când identifică efectele cyberbullingului în comportamentul acesteia. Orice semn care indică modificări ale stării psihologice cum ar fi depresia, anxietatea socială, izolarea, stima de sine scazută, reacții negative și stres în privința utilizării dispozitivelor trebuie chestionat și verificat. Este util ca victima să reușească să impună limite. De la blocarea și raportarea abuzatorului pe rețelele de socializare, la schimbarea parolelor sau a numărului de telefon, până la intervențiile directe către abuzator, efectuate într-o manieră cât mai asertivă, fără a-i oferi agresorului satisfacția pe care o caută. Cel care hărțuiește va fi mulțumit dacă provoacă victimei suferință, de aceea este recomandată evitarea afișării oricărei urme care lasă de înțeles că aceasta a fost afectată. „Din perspectiva victimei, hărțuirea din mediul online poate fi mai greu de abordat, întrucât acest mediu este mai greu de ținut sub control și se extinde dincolo de granițele cercului restrâns de cunoscuți. Pentru a diminua efectele negative ale cyberbullyingului, este important să luăm în calcul întreg sistemul în jurul căruia se dezvoltă comportamentul respectiv: abuzatorii - victimă- cei care asistă - cei care nu cunosc fenomenul”, spune psihoterapeutul Delia Mina. Sursa - https://www.bitdefender.ro/news/80-dintre-adolescenti-au-fost-hartuiti-pe-internet-aspectul-fizic-pasiunile-si-situatia-materiala-principalele-motive-3393.html

Laura_cio
Senior
Cyberbullyingul reprezintă o problemă frecvent întâlnită atât în rândul adolescenților, cât și adulților, acest aspect datorându-se, în special, accesului facil la comunicarea online. In primul rand, trebuie sa avem grija ce postam ca sa nu atragem atenția. Trebuie sa eliminam cauzele.

teacher_
#StarMember
Daca nu ați trecut prin asta, habar nu aveți.... Statisticienii și psihologii pot sa își dea cu părerea până nu mai pot. Am făcut parte dintr-un program Erasmus la care au participat în special elevi din mai multe țări care au avut de suferit de pe urma asta. Va spun sincer că am rămas marcat. Copiii de 15-16 ani care își pierduseră identitatea și căutau mijloace prin care sa fie cat mai izolați, sau mai rău, șantajați și umiliți..... Poate o lume mai bună să ne schimbe... Bullyingul o să fie mereu, in orice forma, asta e tristul adevăr.

Miha_Z
#StarMember
@teacher_ am trecut prin asa ceva dar am incercat sa fiu tare si sa rezolv acea problema. La un moment dat i se pusese "pata" pe mine unui tip de pe o retea de socializare si devenise asa de insistent ca ajunsese la amenintari si diverse "fabule" pe care le-ar fi putut spune iubitului meu. Stiind ca eu nu gresisem cu nimic toate mesajele le-am aratat iubitului si respectivului i-am zis ca daca nu inceteaza ma voi duce cu ele inclusiv la politie. Ulterior l-am blocat si raportat in aplicatia respectiva si tot santajul emotional s-a incheiat. Daca nu ai o persoana care sa te sprijine, sa aiba incredere in tine si sa te ajute sa depasesti momentul poti oricand sa cazi in depresie sau sa faci exact ce-si doreste hartuitorul. :(( Deci si in acest caz comunicarea este foarte importanta.

teacher_
#StarMember
Eu am trecut singur peste problema pe care am avut-o...poate cu puțin ajutor spiritual sa zicem. 🙂 Oricum, este o problema sensibila. Desi, ceea ce au spus copiii ăia, că de fapt era periculos, dar exact asta îi atrăgea... Asta va exista mereu. Atractia la pericol. 😞 Și da, este ideal sa ai pe cineva aproape. Dar nu toți au.

Vio73
#StarMember
Nu m-am confruntat cu această problemă pentru că am încercat să gestionez corect și responsabil cam orice situație care tinde să derapeze.

Romeo_
Senior certificat
Mai degraba previi decat sa ajungi in astfel de situatii,trebuie sa fiti mai “zgarciti” cu datele personale,sa nu le dati / postati oriunde asa usor.