anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

cont Gmail închis sau mesaj phishing?

svetalex
Senior certificat
Am primit un email pe adresa de Gmail de la „Echipa contului Microsift” prin care am fost informată de faptul că mi-a fost închis contul și că pot crea un nou cont accesând un link.
A mai primit cineva un astfel de mesaj sau este unul de tip phishing? În ce condiții s-ar putea închide un cont?
1 Soluţie acceptată‚

Neaplicabil
Primul lucru cand vrei sa vezi daca un email e spam/phishing sau legit, e sa verifici adresa de email de pe care s-a trimis. In cazul asta, numele "Echipa contului Microsoft" are cu siguranta o adresa de email in spate. Vezi daca e pe domeniul @microsoft.com sau ceva oficial (o adresa oficiala ar putea fi de forma support@microsoft.com), sau ceva in genul @aew434fasdasq2325.com. Cum faci asta? Foarte simplu. Dai click pe sectiunea de sus cu numele si ar trebui sa-ti deschida un mic chenar (pare ca folosesti aplicatia Gmail, deci asta ar trebui sa se intample) cu urmatoarele detalii: From: Numele si adresa de email a expeditorului. De aici ne intereseaza adresa de email in mod deosebit. To: aici va fi numele si adresa ta de email Date: data la care s-a primit email-ul Encryption type: cel mai probabil aici iti va aparea Standard Encryption (TLS). Verifica de la ce adresa ai primit email-ul si in functie de asta poti sa determini daca e de incredere sau nu. Personal, eu am primit o gramada de email-uri de genul asta pe contul meu de Microsoft. Si erau spam. Deci, nu m-ar mira sa fie la fel si la tine. 🙂

Vizualizare soluţie în postul original

16 Răspunsuri 16

Jay
Campion certificat
Este vorba de contul facut la Microsoft cu adresa de gmail, probabil din cauza inactivitatii, daca ai avut cândva un cont la Microsoft.. Am si eu un mail de genul asta din alta parte..

mihai_13
Maestru
posibil phishing... asa pare , adresa pare a fi o reclama totusi ,https://outlook.live.com te duce la "/owa/" ceva de genul "nu vrei si asta" ?

svetalex
Senior certificat
nu am încercat să accesez acel link să văd unde duce

Vrajitoarea
Cunoscător
Cred ca e pe bune, dar e vorba de contul de Microsoft deschis cu cel de gmail, nu de contul de gmail. Mai multe despre blocarea contului de microsoft poti vedea aici https://support.microsoft.com/ro-ro/account-billing/contul-a-fost-blocat-805e8b0d-4141-29b2-7b65-df6ff6c9ce27 Totusi, recomandarea mea ar fi ca sa fie accesate direct site-urile oficiale cand se intentioneaza crearea unui cont nou, nu link-urile primite.

svetalex
Senior certificat
Mă așteptam ca un email de la Microsoft prin care sunt informată de închiderea contului să conțină mai multe detalii, de ex. motivul închiderii. Sau să mai fi primit un mesaj anterior în care să fiu informată că în termen de X zile se va închide contul dacă nu actualize datele, pentru că nu l-am utilizat de X ani, sau actiunile pe care trebuie să le fac pentru a evita suspendarea. Ceva în genul cum a primit @Jay

FaraUnID
Campion certificat
De pe adresa de e-mail a fost receptionat acel mesaj? Stii sa vezi mesajul but sau RAW pentru a avea acces la datele tehnice ale acestuia?

Vrajitoarea
Cunoscător
Cam asa ar fi trebuit sa fie, dar s-ar putea si sa fi fost trimis si sa fi intrat in spam. Oricum, eu zic sa ignori, daca tot nu il utilizai, iar daca vei avea nevoie ulterior, vei crea unul nou.

Ascary
Campion certificat
@svetalex mesajul este pe bune,nu e nimic in neregula. Probabil ca ai avut un cont si nu l-ai mai prea folosit si a fost sters, Regulile Micosoft,ultimele reguli adica specifica ca dupa doi ani,conturile nefolosite sa fie sterse.Data viitoare mai acceseaza contul macar odata pe an ca sa nu fie sters. (daca accesezi adresa din mesaj ai sa vezi ca te duce la pagina de login al Microsoft)

Neaplicabil
Primul lucru cand vrei sa vezi daca un email e spam/phishing sau legit, e sa verifici adresa de email de pe care s-a trimis. In cazul asta, numele "Echipa contului Microsoft" are cu siguranta o adresa de email in spate. Vezi daca e pe domeniul @microsoft.com sau ceva oficial (o adresa oficiala ar putea fi de forma support@microsoft.com), sau ceva in genul @aew434fasdasq2325.com. Cum faci asta? Foarte simplu. Dai click pe sectiunea de sus cu numele si ar trebui sa-ti deschida un mic chenar (pare ca folosesti aplicatia Gmail, deci asta ar trebui sa se intample) cu urmatoarele detalii: From: Numele si adresa de email a expeditorului. De aici ne intereseaza adresa de email in mod deosebit. To: aici va fi numele si adresa ta de email Date: data la care s-a primit email-ul Encryption type: cel mai probabil aici iti va aparea Standard Encryption (TLS). Verifica de la ce adresa ai primit email-ul si in functie de asta poti sa determini daca e de incredere sau nu. Personal, eu am primit o gramada de email-uri de genul asta pe contul meu de Microsoft. Si erau spam. Deci, nu m-ar mira sa fie la fel si la tine. 🙂

svetalex
Senior certificat
Mulțumesc mult tuturor pentru răspunsuri. Se pare că nu este un mesaj de tip phishing. -If you get an email from Microsoft account team and the email address domain is @accountprotection.microsoft.com, it is safe to trust the message and open it. Microsoft uses this domain to send email notifications about your Microsoft account. https://support.microsoft.com/en-us/account-billing/can-i-trust-email-from-the-microsoft-account-team-685fd302-f52f-1a9f-cc13-065dec46fe25

Neaplicabil
Da, pare legit. Mai multe informatii aici: https://support.microsoft.com/en-us/account-billing/can-i-trust-email-from-the-microsoft-account-team-685fd302-f52f-1a9f-cc13-065dec46fe25. Doar sa-ti editezi screenshot-ul, daca vrei sa-l pastrezi. Inca ai adresa de mail in clar in partea de sus. 🙂

svetalex
Senior certificat
l-am șters imediat ce l-am pus :), dar se pare că nu pot adăuga un fișier când vreau să editez, nici de pe telefon, nici de pe desktop, așa că las aici captura de ecran

FaraUnID
Campion certificat
Cu mentiunea ca niste hackeri bazati pot masca adevarata adresa de e-mail de pe care s-a trimis un mesaj rau intentionat, astfel incat sa para ca mesajul a fost trimis de pe o adresa legitima de tipul @accountprotection.microsoft.com oferind astfel "credibilitate" acelui mesaj. Nu intru in detalii ca nu-si au rostul.

Neaplicabil
Asa e. 🙂 De-aia zic eu ca e bine, pe langa analiza acelei adrese, sa faci si o analiza logica. La modul: eu am cont Microsoft pe adresa asta de email? Da/nu. Daca nu, e clar ca fie e o greseala undeva, fie mesajul ala e spam. Daca da, posibil sa fie legit. Eu tot primesc din cand in cand pe mail mesaje de tip phishing de la "Paypal" care ma imbie generos sa dau click pe butonul din mail pentru a ma loga. Problema? Nu exista niciun cont de Paypal asociat acelei adrese de email. :)) Cum verifici daca ai sau nu cont acolo? Simplu, intri pe site-ul oficial (nu din mail) si incerci sa te loghezi. Daca n-ai cont, o sa primesti mesaj in sensul asta ("user inexistent" sau ceva similar). Daca ai, si parola nu e corecta, vei primi un alt mesaj, specific pentru cazul asta ("parola incorecta" sau ceva similar). Dar asta inseamna ca userul ala exista. De exemplu daca primesc un mail de la "Paypal", in loc sa dau click pe butonul/butoanele din mail, ma duc frumos pe www.paypal.com si ma loghez de acolo. De asemenea, daca e vreo problema cu contul meu, cu siguranta voi fi notificat intr-un fel sau altul dupa logarea pe site-ul oficial. De asemenea, o alta chestie pe care o faci e sa verifici daca are greseli gramaticale sau de ortografie. Mail-urile de spam sunt in general pline de greseli. Pe langa asta, verifici daca continutul efectiv al mail-ului are sau nu logica. Cu alte cuvinte, are sens sa primesti un mail de "cont inactiv" pe un cont pe care nu l-ai mai folosit de ani de zile? Are. Are sens sa-l primesti daca tu intri pe contul ala zi de zi? Paaai, nu prea. :)) Si tot asa. Dar da, nu ma indoiesc ca cineva "talentat" ar putea sa mascheze adresa reala de email. Personal n-am auzit de asta pana acum, dar tot ce e posibil. 🙂