anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Top telefoane care se devalorizează rapid, de la iPhone până la Samsung

Vio73
#StarMember

Fiecare producător, că e Samsung, Motorola sau Apple, are o strategie diferită când vine vorba de preț. Iar asta influențează semnificativ viteza cu care se devalorizează un telefon. Din fericire, acest clasament te ajută să știi care-și pierde mai mult valoarea.

Compania BankMyCell specializată în revalorificarea telefoanelor vechi a publicat un raport despre devalorizarea modelelor din 2019. iPhone, deloc surprinzător, e cel care își menține cel mai bine prețul. Nici Samsung nu e departe, dar nu-i pe locul doi. Surpriza ar fi însă cine-i la coada acestui clasament.

Conform acestui raport, telefoanele iPhone își pierd 45,46% din valoare în primii doi ani. În tabăra Android, telefoanele își pierd 45,18% din valoare în primul an. După doi ani, modelele cu Android se devalorizează cu 71,41%.

otodată, poate era evident, telefoanele ieftine cu Android își pierd mai repede valoarea decât cele scumpe. Mai ales că e și bătaie mare, de la numeroase branduri, pe modelele cu preț mic. Exemplul dat de companie e Motorola One, care a pierdut 87,68% din valoare într-un an și două luni.

Detalii pe aici:

https://playtech.ro/2020/top-telefoane-care-se-devalorizeaza-rapid-de-la-iphone-pana-la-samsung/


Și eu sunt de părere că telefoanele se devalorizează rapid! Voi ce părere aveți?

Mulțumesc!

1 Soluţie acceptată‚

Razvan
#StarMember
De iPhone, am observat că rămâne prețul sus mereu, cu greu ii scade valoarea, față de momentul lansării. Samsung și Huawei, prețul la cele mai bune telefoane scad sub 3000 de lei, după 1 an de la lansare, odată cu apariția noilor modele. Cele mid-range, devalorizarea se produce cam în 4-5 luni, deja ajung la jumătate de preț. Un telefon îl cumpăr ca să mă folosesc de el, nu am un scop să-l revând, mereu vei ieși în pierdere, ca la mașini.

Vizualizare soluţie în postul original

10 Răspunsuri 10

Razvan
#StarMember
De iPhone, am observat că rămâne prețul sus mereu, cu greu ii scade valoarea, față de momentul lansării. Samsung și Huawei, prețul la cele mai bune telefoane scad sub 3000 de lei, după 1 an de la lansare, odată cu apariția noilor modele. Cele mid-range, devalorizarea se produce cam în 4-5 luni, deja ajung la jumătate de preț. Un telefon îl cumpăr ca să mă folosesc de el, nu am un scop să-l revând, mereu vei ieși în pierdere, ca la mașini.

Ascary
Campion certificat
Eu nu cred ca scade pretul rapid ci se apropie mai repede de pretul real. Cum spunea si Razvan,la iPhone "umflătura" dispare mai greu :))

Anonim
Neaplicabil
Normal că se devalorizează repede, mai ales cele cu Android. Sunt foarte multe modele și toți utilizatorii (mai repede sau mai târziu, depinde de fiecare în parte) își dorește un model nou mai performant și trebuie să "scape" de telefonul din dotare.

Ascary
Campion certificat
Alergam ca bezmeticii dupa ultimele modele cand de fapt altele ar trebui sa ne fie prioritatile in această viață efemera.

Ascary
Campion certificat
Cred ca gama care se devalorizeaza cel mai greu este Vertu. Abia daca scade cu cateva sute de euro la un an de zile. Am vazut un Nokia de 5 ani vechime care inca avea un pret de 6000 de euro 🙂 .

FaraUnID
Campion certificat
Principalul motiv pentru care iPhone-ul se devalorizeaza mai greu este sistemul de operare proprietar. Daca in cazul Android exista basculanta cu X band-uri si Y modele pentru toate buzunarele, in cazul Apple situatia este ceva mai simpla: Vrei iOS, atunci cumperi un produs Apple, ori aceasta "raritate" faca ca modele iPhone sa se devalorizeze ceva mai greu. Asta si faptul ca modele de iPhone noi, nu apar la fiecare 2 - 3 luni, asa cum apar modele noi cu Android. PONT - Achizitionati un Huawei Mate 30 Pro (care oficial este primul terminal Huawei fara serviciile Google) sau un FOLD si pastrati telefonul in ambalajul original sigilat. Peste cativa ani poate o sa aveti parte de o surpriza de proportii din partea colectionarilor dpv al pretului cerut de piata. De fiecare data cand un telefon mobil a reprezentat un punct de reper in evolutia GSM-ului la nivel global, peste ani de zile, pretul acelui telefon a explodat printre colectionari si pasionatii hardcore de tehnologie.

Ascary
Campion certificat
Si fiabilitatate iOS-ului mult mai stabil față de android dar si partea hardware a produsului Apple care se deterioreaza mult mai greu față de componentele puse de producatori pe deviceurile lor android.Am mai spus si pe alt topic,am un iPad din 2012 care merge bine merci si acum cu toate updateurile la zi. Androidul in schimb nu mai primeste suport deloc dupa 3-4 generatii.

FaraUnID
Campion certificat
Tot din gama telefoanelor mobile pentru care vad ca preturile nu au scazut simtitor, fac parte si terminalele BlackBerry motorizate de al lor BB10 OS si echipate cu celebra tastaura QWERTY. Vad ca, acolo unde mai sunt pe stoc, pretul acestor telefoane nu a scazut dramatic in ultimii ani.

Gianni
Cunoscător certificat
Valoarea telefoanelor scade și datorită ieșirii pe piață a altor modele mult mai performante. În fiecare an sunt lansate zeci de modele care de care mai performante și mai atrăgătoare. Celor mai vechi le scade prețul și datorită faptului că nu mai atrage cumpărători. Majoritatea sunt atrași de tehnologia de ultimă oră.

Razvan
#StarMember
@faraunid, încă mai am pe acasă un telefon BlackBerry funcțional, îl mai țin pentru colecție. Dacă avea și serviciile Volte/Vo-wifi, era cel mai bun din gama lui. BlackBerry Key 1 și 2, sunt destul de scumpe la partea hw pe care o deține.