anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Sony lansează Xperia 5 V

Anonim
Neaplicabil

Sony lansează încă un smartphone, de data asta cu specificații tehnice de top. Are un nume ciudat, Xperia 5 V, seria a cincea din seria Xperia 5. Ciudat rău dar foarte interesant mi se pare acest model.

Iată ce am găsit:

Sursa: 

https://gadget.ro/sony-xperia-5-v-detalii-oficiale-si-pret-pentru-cel-mai-nou-flagship-compact-de-la...

Cea mai importantă noutate adusă de Sony Xperia 5 V este schimbarea ansamblului foto, în special camera principală. Producătorul japonez a implementat un senzor wide BSI Quad-Bayer de 52 Megapixeli cu pixeli individuali de 1.12μm. Acesta se numeşte comercial EXMOR T for mobile, are o dimensiune de 1/1.35” (de 1.7 ori mai mare decât generația anterioară) şi promite rezultate foarte bune în low light (Sony susţine că acesta va oferi fotografii de două ori mai bune în aceste condiţii vitrege).

 

Sony a inclus şi ceva funcţii noi, de la S-Cinetone (permite captarea de imagini cinematice fără gradaţie de culoare), până la Creative Look, Real-time Eye AF și Real-time tracking (permit fotografierea cu focalizarea pe ochii unei persoane sau pe un subiect anume). Nici lumea vloggerilor nu a fost uitată, setarea Product Showcase fiind dedicată acestora, ea putând muta focalizarea de la chipul reviewer-ului pe produs atunci când se filmează.

Specificaţii complete pentru Sony Xperia 5 V:

Sony a anunţat în prima zi calendaristică de toamnă noul său flagship compact, modelul Xperia 5 V.

Nu, nu trebuie să vă aşteptaţi la un design schimbat radical, ci unul foarte puţin cizelat pe spate. Aici avem un modul nou în zona celor doi senzori foto, unul care oferă un aer mai modern telefonului. Din păcate în zona frontală avem acelaşi format al ecranului, unul care din punctul meu de vedere este depăşit de foarte mulţi ani.

Cea mai importantă noutate adusă de Sony Xperia 5 V este schimbarea ansamblului foto, în special camera principală. Producătorul japonez a implementat un senzor wide BSI Quad-Bayer de 52 Megapixeli cu pixeli individuali de 1.12μm. Acesta se numeşte comercial EXMOR T for mobile, are o dimensiune de 1/1.35” (de 1.7 ori mai mare decât generația anterioară) şi promite rezultate foarte bune în low light (Sony susţine că acesta va oferi fotografii de două ori mai bune în aceste condiţii vitrege).

Sony a inclus şi ceva funcţii noi, de la S-Cinetone (permite captarea de imagini cinematice fără gradaţie de culoare), până la Creative Look, Real-time Eye AF și Real-time tracking (permit fotografierea cu focalizarea pe ochii unei persoane sau pe un subiect anume). Nici lumea vloggerilor nu a fost uitată, setarea Product Showcase fiind dedicată acestora, ea putând muta focalizarea de la chipul reviewer-ului pe produs atunci când se filmează.

Specificații complete pentru Sony Xperia 5 V:

  • display OLED HDR de 6.1 inch cu rezoluție 2520 x 1080 pixeli, aspect 21:9, rată de refresh la 120Hz, touch sampling rate de 240Hz, procesor Sony X1, 100% DCI-P3, protejat cu sticlă Corning Gorilla Glass Victus 2, certificare IP68 în ce privește contactul cu apa și praful (până la 1.5 metri pentru 30 de minute);
  • procesor octa-core Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 dezvoltat pe 4nm, Adreno 740 GPU, 8 GB RAM LPDDR5X și 256 GB stocare de tip UFS 4.0, slot combo (dual-sim sau single sim + slot pentru cardurile microSD);
  • Android 13;
  • 5G, Wi-Fi 6, bluetooth 5.2, NFC, difuzoare stereo, jack de 3.5mm, USB Type-C 3.2, localizare dual-band prin A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO și QZSS, cititor de amprentă adus în lateral, 360 Reality Audio, 360 Spatial Sound19, Dolby Atmos, Qualcomm aptX HD, difuzoare duale;
  • 52 Megapixeli EXMOR T for mobile cu f/1.9 și OIS, dimensiune de 1/1.35”, dual pixel PDAF + ultrawide de 12 Megapixeli cu f/2.2 cu unghi la 123 grade și dual pixel PDAF, echivalent 16mm, filmează 4K cu până la 120 fps, OIS, optică Zeiss, led flash, eye tracking;
  • cameră de selfie-uri de 12 Megapixeli cu f/2.0, unghi la 84 de grade, filmare 4K;
  • baterie de 5000 mAh cu încărcare la 30W (de la 0 la 50% în 30 de minute), 182 gr. și dimensiuni de 154 × 68 × 8.6 mm

    Sony Xperia 5 V va fi disponibil la comandă în Europa din 28 septembrie la un preţ recomandat de 999 euro. Se pare că va exista şi o campanie de lansare, una care va veni la pachet cu o pereche de căşti Sony WH-CH720N.

    Prețul e prohibitiv dar cred că cei care își doresc ceva de top și sunt fani Sony vor găsi finanțe și îl vor cumpăra. Cred că stă foarte bine pe partea de fotografie, Sony fiind unul dintre principalii furnizori de senzori optici pentru telefoanele mobile.

    Ce părere aveți? Vă place? Ce nu vă place? E scump? 

7 Răspunsuri 7

FLo1
#StarMember

O fi el mai SF... dar o fi crezut că USB-ul e la 5V.... 😁 Personal pentru mine este ca la muzeul de artă: îmi place să le privesc, dar nu-mi permit mai mult, decât frâu liber imaginației. Celor cu buget le doresc succes. 😎

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

USB-ul chiar e la 5V. :))

Cat despre device-ul asta, eu nu mai am incredere in fiabilitatea telefoanelor Sony. Dar asta nu inseamna ca specificatiile nu sunt de top, asa cum e de asteptat. 

Deci, da, dragut. Dar...foarte asemanator cu celelalte Sony-uri de până acum, si celelalte device-uri de pe piata. Si daca pretul e tot de top...eu unul o sa zic pas (sau pass). 

Client Orange

Știu Radu că USB = 5V, de aici și remarca. Dar mă amuza acel ”5V”. Sau poate o fi de la ”a 5-a încercare a lui Apollo” :))) Ai văzut că rușii și coreeni au nevoie de mai multe încercări, nu ca indienii....

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Well, daca iPhone X era pentru toata lumea iPhone X (citit "ics") in loc de 10, nu vad de ce Sony Xperia 5 V n-ar fi 5V (citit "5 ve"). Ca doar n-o sa-l citesti "5 5", nu? :))

Client Orange

mihai_13
Maestru

 pare dotat  bine - un singur lucru m ar deranja  21/9  la 6,1inch  prea ingust pentru mine si fata de noul trend 19,5/9  care mi se pare mult mai potrivit pentru viitor si pentru degetele barbatilor  🙂  

ps; si prea gros 8,6mm  probabil datorita acumulatorului de 5000mAh si ansablului de camere-apropo de zoom optic nu se zice nik pe gsmarena !

Vio73
#StarMember

Salutare!

După probleme expuse în Comunitate de alti useri pentru modelele mai vechi, nu știu dacă mai atrage prea mulți doritori.

Mulțumim frumos!

Razvan
#StarMember

In magazinul online Orange de BF nu am văzut și acest model de telefon? Oare nu se mai vinde și prin Orange acest telefon?