anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Scădere masivă a indicilor ROBOR la trei şi şase luni

Vio73
#StarMember

ROBOR la trei luni a scăzut la 2,61%, faţă de 3,24%, nivelul din şedinţa precedentă şi a atins cea mai mică valoare din 7 mai 2018 încoace, când cotaţia ROBOR 3M a fost de 2,54. ROBOR la şase luni atinge cel mai scăzut nivel din 7 mai 2018 încoace. Scăderile masive ale indicilor la trei şi şase luni vin după măsurile luate de BNR săptămâna trecută şi au fost anticipate de piaţă.

Sursa:

https://www.economica.net/robor-2020-robor-azi-robor-3m-robor-6m-dobanzi-credite-ircc-dobanda-lei-23-03-2020_181554.html

În sfârșit, vin și știri bune! Voi ce părere aveți?

Mulțumesc!

1 Soluţie acceptată‚

Miha_Z
#StarMember
E o veste buna pentru persoanele cu credite in Roni. In situatia actuala, in care multi oameni sunt in somaj tehnic, e o usurare scaderea indicilor Robor. Sa tot auzim vesti bune ca sa ne mai ridice si noua moralul.

Vizualizare soluţie în postul original

9 Răspunsuri 9

Ascary
Campion certificat
Nu stiu cat de mult ma afeacteaza pe mine personal,insa cred ca e de bine 🙂

Razvan
#StarMember
Așteptăm o deflație și o scădere a prețurilor în toate sectoarele economiei importante (construcții, alimentar, resurse energetice) și alte conexe.

Vio73
#StarMember
Pe mine unul, mă ajută foarte mult!

Ascary
Campion certificat
Pretul benzinei am vazut ieri la pompa ca a scazut considerabil dar ce ghinion ca nu ne mai putem plimba cu masina. :)) _______ Cred ca ai credite Vio,asa este?

Vio73
#StarMember
Da, am! Nu am rată prea mare, dar crescuse ceva din 2017, după creșterea robor. Am robor la 6 luni.

FaraUnID
Campion certificat
Masura vine in contextul deciziei luate la nivel de UE privind suspendarea temporara a regulilor privind disciplina bugetară în UE, o măsură inedită care va permite statelor membre să cheltuiască oricât va fi necesar pentru a lupta împotriva consecinţelor economice ale pandemiei de coronavirus. Această clauză permite o derogare temporară de la Pactul de stabilitate şi creştere, care stabileşte regulile bugetare pentru statele care au adoptat moneda unică. Printre obligaţiile pe care statele membre nu vor mai trebui să le respecte se numără şi prevederea care cere ca deficitul public să rămână sub pragul de 3% din Produsul Intern Brut (PIB). Stati linistiti ca va urma si reculul, iar foarte multe companii vor intra in faliment, iar in state cu o econimie precara - cum este si Romania - deficitul bugetar va exploda.

Jay
Campion certificat
La situația actuală era de așteptat masura asta.. sunt cam puține măsuri totusi, probabil mai urmează.. insa, trebuie să cunosti informațiile, ca să fii sigur ca intr-adevar se respecta si, nu este nevoie sa-i tragi tu de mânecă.. În privința prețurilor nu prea stiu ce să cred.. teoretic ar trebui să scadă si ele, practic, istoria ne spune că la noi, cand e nevoia mare, lucrurile tind să se scumpeasca.. 🙂

Vio73
#StarMember
În timp de criză, prețurile la unele produse nu scad, pentru că în multe cazuri crește cererea. Mă refer la alimentele de bază, evident.

Miha_Z
#StarMember
E o veste buna pentru persoanele cu credite in Roni. In situatia actuala, in care multi oameni sunt in somaj tehnic, e o usurare scaderea indicilor Robor. Sa tot auzim vesti bune ca sa ne mai ridice si noua moralul.