anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Orange lanseaza internetul fix prin fibra optica de pana la 1.8 Gbps din 28 martie 2022 - Fibra 2000

Anonim
Neaplicabil
https://www.orange.ro/newsroom/comunicat/diverse-6/orange-romania-anunta-finalizarea-tranzitiei-orange-romania-communications-catre-brandul-orange-si-oferta-comuna-de-servicii-fix-mobil-1276
Oferta de servicii fix-mobil cu fibră la viteze de până la 1.8 Gbps, la nivel național
Oferta din 28 martie aduce, în premieră la nivel național, un pachet care include Fibra 2000 cu viteze de până la 1.8 Gbps și router Wi-Fi 6 inclus, servicii mobile în rețeaua #1, Orange, și TV cu un conținut variat ce cuprinde noile canale Orange Sport și opțiunea HBO & HBO Max inclusă 12 luni.
Astept sa vedem CPE-ul oferit si cum se vor putea obtine de clientul final toata viteza de peste 1 Gbps. Ce parere aveti? 🙂
1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator
@simple_dreams, am adresat întrebarea ta colegilor noștri de la departamentul tehnic. Dacă dorești să treci routerul în mod bridge, doar un singur port lan, si anume lan 1, va mai rămâne disponibil. Însă routerul permite prin lan viteză de transfer de până la 1000 Mbps, viteza de 1800 Mbps se va atinge doar prin WiFi. Mai multe informații legate de specificațiile routerului găsești aici - https://consumer.huawei.com/ro/routers/ax3-quad-core/specs/

Vizualizare soluţie în postul original

21 Răspunsuri 21

Paul80
Junior entuziast
Am sunat si la 0374300300. Spune ca nu am suficient credit (adica tot contracost)

Vio73
#StarMember
De pe alt număr, nu de pe al tau.

Paul80
Junior entuziast
Ti se pare normal?

Vio73
#StarMember
Nu, dar nu prea ai altă soluție!

Paul80
Junior entuziast
Solutii sunt, doar nu e doar Orange in Romania. Acum am si fibra Digi in zona.

muntes
Junior
Este pur si simplu un scam. Noi la un abonament fiber 2000 am primit un router HG8247W5, clar depasit. Pe WiFi nu o sa scoata niciodata 1.8gbps avand in vedere faptul ca nu suporta 160MHz. ONT(modemul de la Orange) oferit de ei nu suporta standardul LACP-IEEE 802.3ad deci nu poti incerca agregare cu 2 fire, nu suporta nici viteza pe fir mai mare de 1 Gbps. Practic iti dau fiber 2000, dar iti livreaza tot 1000, ca ONT oferit de ei nu suporta sa poti trage din el mai mult. Aveti cumva vreun ONT care sa suporte LACP-IEEE 802.3ad? Aveti cumva vreun ONT care sa suporte un port ethernet de 2.5gbps? PC-ul pe care testez are un 10GbE SFP dual, ca viteze de transfer ar trebui sa pot trece de 2gbps lejer.

Jinxie
Junior
Eu am un WiFi 6 AX5700 unde am si port wan de 1gb/s si de link agregation 2.5gb/s si modemul a ramas cel vechi de la Telekom, nu ii stiu modelul ca nu sunt in locatie. Ma gandeam sa se faca fara cablu fiind unul langa celalalt, assus sa fie access point si astfel sa obtin viteza. Stie cineva vreo solutie? e pacat de router. Mersi