anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

OnePlus Nord CE 5G disponibil la precomandă pentru un timp limitat

FaraUnID
Campion certificat

Daca pana acum era in stadiu de zvon, OnePlus incepe sa vorbesca intr-o manieră oficiala despre modelul OnePlus Nord CE 5G. Desi nu a dezvaluit inca prea multe detalii despre noul sau telefon mid-range, pana in momentul de fata avem urmatoarele infomatii semi-oficiale.

 

OnePlus Nord CE 5G va avea debutul oficial pe 10 iunie. Denumirea ”CE” vine de la ”Core Edition”, semnificand nimic altceva decat o ediție cu dotari de baza a modelului flagship mult mai costisitor.

 

Specificatii OnePlus Nord CE 5G

 

1. DISPLAY

  • AMOLED, 90Hz, HDR10
  • diagonala 6.43 inches
  • rezolutie 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi densitate)

 

2. PLATFORMA

  • sistem operare Android 11 cu interfata OxygenOS 11
  • Chipset Qualcomm SM7225 Snapdragon 750G 5G (8 nm)
  • configuratie procesor Octa-core (2 x 2.2 GHz Kryo 570 & 6 x 1.8 GHz Kryo 570)
  • Chipset grafic Adreno 619

 

3. MEMORIE

  • interna 64GB ROM / 6GB RAM, 128GB ROM / 8GB RAM
  • fara card memorie

 

4. MODUL CAMERA TRIPLA

  • principala de 64 MP, f/1.8, 26mm, PDAF
  • ultrawide 8 MP, f/2.3, 119˚
  • adancime 2 MP, f/2.4
  • LED flash, HDR, panorama
  • Video 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS

 

5. CAMERA FRONTALA

  • 16 MP
  • Video 1080p@30/60fps

 

6. COMUNICARE / PORTURI

  • Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot
  • Bluetooth 5.1, A2DP, LE, aptX HD
  • GPS with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, NavIC
  • NFC
  • jack 3,5 mm
  • USB Type-C 2.0, USB On-The-Go

 

7. ACUMULATOR

  • Li-Po 4500 mAh
  • Fast charging 30W, 70% in 30 min

 

9. SENZORI

  • amprenta (under display, optical), accelerometeru, giroscop, proximitate

 

Evenimentul de lansare pentru presa al lui OnePlus Nord CE 5G va avea loc in data de 10 iunie si va fi transmis live pe YouTube în aceeași zi, începând cu ora locală 17:00.

 

Desi nu sunt informatii legate de pret sau imagini oficiale / cliupuri cu produsul final, compania spune că va permite o perioadă scurtă de „Core Sales”.

 

Astfel, cei care știu că își doresc dispozitivul chiar și înainte ca acesta să fie dezvăluit oficial, o vor putea face începând cu data de 10 iunie, de la ora 18:15 a României direct pe site-ul oficial al companiei la adresa https://www.oneplus.com/

 

Precomenzile se vor închide însă în cursul aceleiași nopți. Cei care comandă OnePlus Nord CE 5G în acea perioadă scurtă, vor primi telefonul printre primii, începând cu data de 14 iunie, care este data stabilită pentru lansarea comerciala.

 

Sursa - https://www.go4it.ro/content/telefoane-mobile/oneplus-nor...

 

Ca si in cazul lui OnePlus Nord 5G, tam-tam-ul care s-a creat inainte de lansare a fost o dezamagire crunta in momentul in care produsul o devenit disponibil, in mod public.

 

Daca OnePlus Nord 5G era promovat ca un telefon cu pretentii entry premium la pret de mid-range care urma sa rupa gura targului, in final am avut un telefon de duzina si nimic mai mult. OnePlus Nord CE 5G se vrea un fel de versiune "lite" a modelului OnePlus Nord ceea ce inseamna ca va fi si mai modest.

 

Desi va fi echipat cu o camera principala de 64 Mpx nu stiu daca va putea emite pretentii in fata unui Huawei P40 Lite 5G sau in fata unui Xiaomi Mi 10T Lite 5G.

15 Răspunsuri 15

delfinas
#StarMember
Specificatiile nu-s rele, dar la ce pret?

FaraUnID
Campion certificat
Momentan nu exista un pret de lansare, furnizat direct de companie.

Vio73
#StarMember
Este în regulă ca și specificații, dar să vedem prețul și cum se prezintă în timp!

MirceaForce
Junior entuziast
astazi se va lansa la ora 4 Romania https://www.oneplus.com/livestream?utm_medium=email&utm_source=emarsys&utm_campaign=ebba&utm_content=live&&sc_src=email_2468092&sc_customer=12246474&sc_lid=200709658&sc_llid=28283&sc_uid=3RZzuQvY40

FaraUnID
Campion certificat
Astazi are loc evenimentul de lansarea pentru presa, in magazine telefonul va deveni disponibil incepand cu data de 14 iunie. Daca ai noroc si prinzi acel flash Core Sales, probabil ca vei primi telefonul fix in data de 14. Din cate discutiile care au loc intre fani, in comunitatile OnePlus, se pare ca acest OnePlus Nord CE 5G va avea un pret de vanzare in jurul sumei de 300 euro in varianta de baza.

MirceaForce
Junior entuziast
pretul este foarte bun...deja am un oneplus si momentan sunt ceva mici probleme dar cu timpul se vor rezolva...

FaraUnID
Campion certificat
Pentru cine a ratat evenimentul preturile de Flash Core Sales au fost de 299 USD pentru versiunea de baza 128GB ROM / 6GB RAM si ajungeau pana la 399 USD pentru versiunea de 256GB ROM / 12GB RAM, iar livrarea era gratuita si estimata undeva la 4 zile. 300 dolari pentru un telefon 5G este un pret civilizat dar tind sa cred faptul ca acest pret reflecta calitatea materialelor si a finisajelor. Din cate spuneau ei la specificatii, in Romania, pe reteaua Orange, functionalitatea 5G era pe N78.

delfinas
#StarMember
Cineva l-a si testat si avem opiniile detaliate. https://arenait.ro/oneplus-nord-5g-midrange-killer-maturitate/ Pozele sunt bune, imi place bokeh-ul lui.

FaraUnID
Campion certificat
Omuletul ala a primit telefonul la test aka advertorial sau reclama platita. Prin urmare s-a simtit obligat si s-a chinuit din toate unghiurile sa nu arunce prea tare nu noroi. Daca era un telefon cumparat din banii lui si testat la modul onest, ar fi fost un review corect. Dupa cum am anticipat, e dezastru la partea de camere: bokeh, conditii de ilumintat scazut, zoom.

MirceaForce
Junior entuziast
la bani astia nu cred ca ai ce sa achizitionezi mai bun

FaraUnID
Campion certificat
Xiaomi Mi 10T Lite 5G poate fi o alternativa la acest OnePlus Nord CE 5G.

MirceaForce
Junior entuziast
da este un telefon ok

FaraUnID
Campion certificat
OnePlus Nord CE 5G este diponibil si pentru piata din Romania, incepand cu data de 21 iunie 20201. Comenzile se pot plasa pe pagina oficiala OnePlus, la adresa https://www.oneplus.com/ro/oneplus-nord-ce-5g iar preturile practicate sunt: - 299 euro pentru varinanta 6 GB RAM / 128 GB ROM culoare Charcoal Ink - 329 euro pentru varianta 8 GB RAM / 128 GB ROM culorile disponibile fiind Blue Void si Charcoal Ink - 399 euro pentru varianta 12 GB RAM / 256 GB ROM culorile disponibile fiind Blue Void, Charcoal Ink si Silver Ray 

MirceaForce
Junior entuziast
este si la noi la precomanda ?