anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Omdia - TOP 10 Cele mai bine vândute telefoane din 2020

FaraUnID
Campion certificat

Noul clasament, realizat de Omdia, prezintă o situație similară cu cea de anul trecut. Singurele diferențe majore sunt faptul că Apple are întregul „podium” cu trei modele, iar ultimul loc este ocupat tot de Apple. Cinci dintre cele mai bine vândute zece telefoane sunt de la Apple, patru sunt de la Samsung și unul singur este produs de Xiaomi sub brandul său secundar, Redmi.

 

TOP 10 Cele mai bine vândute telefoane din 2020

 

1. iPhone 11 – 64,8 mil
2. iPhone SE (2020) – 24,2 mil
3. iPhone 12 – 23,3 mil
4. Galaxy A51 – 23,2 mil
5. Galaxy A21s – 19,4 mil
6. Galaxy A01 – 16,9 mil
7. iPhone 12 Pro Max – 16,8 mil
8. Galaxy A11 – 15,3 mil
9. Redmi Note 9 Pro – 15 mil
10. iPhone 12 Mini – 14,5 mil

 

Sursa - https://www.go4it.ro/content/telefoane-mobile/top-10-cele...

 

Oarecum previzibil, date fiind problemele pe care le are Huawei. Fara sa fiu mama omida, daca modele din gama P40 aveau pachetul Google instalat din fabrica prindeau acest top 10. Macar unul modelese seriei intra in top.

De altfel Huawei, nici in 2019 nu a prins top 10 datorita incertitudinilor care planau asupra marcii.

4 Răspunsuri 4

Miha_Z
#StarMember
Din acest clasament marea batalie se da intre Iphone si Samsung. Pacat ca Huawei pentru 2 ani la rand nu a mai prins top 10 ca urmare a lipsei pachetului Google. Mi-ar place ca pe viitor sa se remedieze problema si sa-i vad pe toti in competitie cu sanse egale.

Lucifer
Cunoscător
Imi amintesc cand aparuse iPhone SE 2020 si toata lumea facea bascalie ca e cel mai naspa iPhone. Aparent cumparatorul de rand nu e de acord 🙂

FaraUnID
Campion certificat
iPhone Sarac Edition este achizitionat de catre cei care isi doresc un iPhone dar nu isi permit sa arunce 6000 lei pe unul, hai sa-i spunem, intreg. Tind sa cred faptul ca daca Huawei P40 Lite sau Huawei P40 Lite 5G ar fi avut Google pe el, ar fi prins acel top 10. In momentul in care a fost lansat Huawei P40 Lite 5G cam toate telefoanele 5G de pe piata sareau de 1000 euro. Acest Huawei P40 Lite 5G a venit undeva pe la 400 euro si este net superior acelor Samsung-uri.

Anonim
Neaplicabil
Sunt convins că topul acesta va suferi modificări majore în acest an, 2021. Cred că vor apărea în top Oppo, Vivo și Realme, de exemplu, pentru că se întrevede o strategie agresivă pe segmentul buget și medium din partea grupului BBK Electronics.