anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Nubia Red Magic 5G cu ecran la 144 Hz si ventilator pentru răcire

FaraUnID
Campion certificat

Modelele Nubia Red Magic au fost întotdeauna unele dintre cele mai puternice dispozitive de gaming de pe piaţă, însă cel mai recent model, Red Magic 5G le întrece atât pe acelea, cât şi modelele concurente din piaţă. Acesta este probabil cel mai bine dotat telefon de până acum, folosind cele mai noi şi mai puternice componente disponibile, un sistem de răcire activ intern, cât şi un ecran în premieră pe piaţa de dispozitive mobile, cu un refresh rate de 144 Hz.

 

1. ECRAN

Ecranele la 120 Hz sunt pe piaţă de ceva vreme, în diverse variante: cu panou IGZO sau OLED. Nubia Red Magic 5G vine însă cu un model panou de 6,65” AMOLED la 144 Hz, cu rezoluţie Full HD+ (2.340 x 1.080 pixeli), fără decupaje sau alte astfel de artificii. Suprafaţa tactilă de deasupra ecranului este însă una de 240 Hz, apăsările fiind aproape instante. Camera frontală este amplasată pe o mică ramă de deasupra ecranului.

 

2. HARDWARE

Desigur, fiind un telefon de gaming, ne aşteptam deja la integrarea unui chispet Snadpragon 865 şi unui modem X55 de la Qualcomm, pentru performanţă de top şi conectivitate 5G, cât şi unei cantităţi de memorie RAM generoasă. Nubia Red Magic 5G vine cu 8, 12 sau 16 GB RAM, în funcţie de configuraţie şi 128 sau 256 GB stocare internă.

Spatele este construit din aluminiu, nu din sticlă, iar pe spate apare doar logo-ul brandului şi cele trei camere: o cameră de 64 megapixeli Sony IMX686 de 64 megapixeli (cea care se zvoneşte că ar veni şi pe iPhone 12), un senzor de 8 megapixeli cu lentilă ultra-wide şi o cameră de 2 megapixeli de tip macro. Desigur, ca în cazul oricărui model de telefon de gaming, există şi luminiţe RGB pe partea din spate, care pot fi configurate în diverse nuanţe.

Ba există chiar şi o versiune transparentă a telefonului, care va permite urmărirea în funcţiune a ventilatorului activ integrat sub carcasă.

 

3. CAPABILITATI DEDICATE GAMERILOR

De altfel, aceasta este funcţia cea mai interesantă a telefonului şi cea care va permite rularea la viteze mai mari decât a altor modele de pe piaţă cu hardware similar. EXISTA UN VENTILATOR CARE SCOATE AERUL CALD AFARA DIN CARCASA, TELEFONUL AVAND PE AMBELE LATERALE FANTE DE AERISIRE. Astfel se crează un tunel prin care aerul rece intră în carcasă, ajunge la componente, se încălzeşte şi este apoi tras şi scos pe partea cealaltă pentru a păstra temperatura componentelor scăzută. Fanta de „intake” este chiar lângă procesor, în timp ce evacuarea este la capătul celălalt.

Un alt aspect important pentru gameri sunt butoanele capacitive de pe laterale, care au acum o viteză de 300 Hz, pentru timp de răspuns şi mai mic în jocuri, cât şi un acumulator de 4.500 mAh cu încărcare rapidă la 18W. Nu în cele din urmă, telefonul oferă conectivitate WiFi 6, pentru viteze de transfer şi latenţă cât mai mică în jocuri, un jack de căşti un sistem cu trei microfoane pentru înregistrarea vocii la o calitate cât mai înaltă pentru chat vocal.

 

4. PRETURI

Nubia Red Magic 5G este deja disponibil la pre-comandă în China şi va ajunge în magazinele locale pe 19 martie. În Europa, telefonul va fi lansat abia în luna aprilie. Preţurile nu sunt însă foarte mari, având în vedere echipările hardware, însă de obicei preţurile pentru China sunt mai mici. Ne aşteptăm la o creştere semnificativă atunci când Red Magic 5G ajunge în Europa.

- Nubia Red Magic 5G 8+128 GB – 3.799 yuan (490 euro)

- Nubia Red Magic 5G 12+128 GB – 4.099 yuan (525 euro)

- Nubia Red Magic 5G 12+256 GB – 4.399 yuan (565 euro)

- Nubia Red Magic 5G 16+256 GB – 4.999 yuan (640 euro)

- Nubia Red Magic 5G Transparent Edition 12+256 GB – 4.599 yuan (590 euro)

- Nubia Red Magic 5G Transparent Edition 16+256 GB – 5.199 yuan (670 euro)

 

Sursa 1- https://www.go4it.ro/telefoane-mobile/red-magic-5g-de-la-nubia-debuteaza-cu-primul-ecran-la-144-hz-si-un-ventilator-integrat-pentru-racire-18981750/

Sursa 2 - https://www.gsmarena.com/nubia_red_magic_5g_is_here_with_144hz_display_snapdragon_865_and_activeair_cooling-news-41972.php

 

Dezavantajul acelui cooler si al ratei de refresh este dat de faptul ca avem un consumatori de resurse in plus dublat de o baterie relativ micuta pentru un asemena "monstru". De asemena acel ventilator, cu timpul si odata cu acumularea inevitabila de praf, va deveni zgomotos.

 

Ma intreb ce sa intampla in momentul in care acel cooler cedeaza: Telefonul are capacitatea de a taia din performanta astfel incat sa previna supraincalzirea si eventual prajirea unor componente?

 

9 Răspunsuri 9

Ascary
Campion certificat
Cu ventilator de racire chiar nu am auzit. Al meu are lichid de racire si tot se mai incalzeste in VR.Cred ca un vent ar fi mult mai ok. Multumim FaraUnID.

Jay
Campion certificat
Nu prea am timp sa ma joc, probabil din acest motiv nici nu am auzit de aceasta marca pana acum... Preturile nu sunt prea mari, dar, e interesant cum cresc in Europa.. ca in povestiri nemuritoare..

Ascary
Campion certificat
Ecran cu rezolutie inalta si refresh mare il face foarte bun pentru jocuri,mai ales acum cand poti juca aproape orice pe un telefon.

FaraUnID
Campion certificat
Nici eu nu sunt gamer hardcore, cu atat mai putin pe telefonul mobil. Nu de alta dar nu-mi place sa ma "chiombesc" intr-un display de 6 - 7 inch. Daca tot esti gamer macar fa-o pe o digonala adecvata.

Ascary
Campion certificat
Am incercat si eu pe telefon dar pur si simplu nu ma prinde. Mie imi place ecranul cat peretele daca se poate iar asta am rezolvat-o cu casca VR. Bine,ar merge si telefonul in ochelari VR pentru joaca insa se incinge prea tare telefonul si in timp bateria se deterioreaza din cauza asta.

Vio73
#StarMember
Interesant acest telefon cu ventilator de răcire!

Ascary
Campion certificat
Va dati seama cat de miniatural trebuie sa fie acest vent... 🙂

Vio73
#StarMember
Nu știu cât de fiabil în timp poate fi! Să nu leșine repede, atât el, cât și bateria.

Ascary
Campion certificat
:))) asta cam asa e. Racirea pe apa prin doua-trei pipe nu implica consum ci doar disiparea caldurii pe cand la ventilator e alta treaba dar probabil ca nu merge tot timpul ci doar atunci cand telefonul atinge o anumita temperatura,la incarcare sau la o utilizare intensiva,benchmarkuri sau jocuri.