anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Mastercard a anuntat la nivel european majorarea limitei pentru platile contactless fara PIN

Ascary
Campion certificat
În urmă cu câteva zile, Mastercard a anunțat la nivel european majorarea limitei pentru plățile contactless fără PIN, iar acum România se alătură celor 29 de țări în care se va aplică această schimbare, menită să îmbunătățească experiența de cumpărături.
Mastercard a lansat o serie de inițiative la nivel european, care au condus la o creștere masivă a utilizării cardurilor contactless și a dispozitivelor mobile pentru efectuarea plăților, astfel că 75% din totalul de tranzacții efectuate în prezent cu carduri Mastercard în Europa sunt contactless.
Majorarea limitei de plată contactless înseamnă că deținătorii de carduri și comercianții vor putea în curând să efectueze, respectiv să primească, mai multe plăți rapid și sigur, fără a mai fi necesară introducerea codului PIN sau utilizarea de numerar.
1 Soluţie acceptată‚

Jay
Campion certificat
Sa speram ca masura asta să nu aibă si rezultate negative... Si cu si fara ea, cred ca oamenii ar fi cheltuit banii in functie de cum ii aveau, acum există pericolul să se folosească și alții de cardul lor cu sume mai mari de 100 lei.. E cu două tăișuri, din punctul meu de vedere.. poate ei au vrut sa ajute pe perioada asta, sau, poate se alătură celor care doresc să nu mai existe banii, fizic, ci doar virtual, pentru ca astfel de companii ar avea doar de castigat.. Cei care nu agreează această măsură, pot sa-si seteze singuri limitele cardurilor, nu stiu dacă toți pot face asta, eu, cel puțin pot.. Aplicația pe care o folosesc imi permite acest lucru, astfel că, pot oricand sa modific in functie de cum am nevoie, însă în general, pot face plati doar la POS, am setat să nu se poată retrage numerar si sa nu se poată face plati pe internet.. Dacă e musai să fac o plata pe net, intru in aplicație modific si imediat dupa efectuarea plății, trec la setările implicite pe care le agreez...

Vizualizare soluţie în postul original

6 Răspunsuri 6

teacher_
#StarMember
Nu știu dacă e o idee atât de bună, odată cu asta vor apărea mai multe fraude și furturi.

Miha_Z
#StarMember
Eu consider ca limita de pana acum de 100 Roni pentru platile contactless fara a solicita codul Pin era ok. Astfel clientul era partial protejat in cazul pierderii sau furtului cardului. Spun partial pentru ca acel card oricum ar putea fi folosit pentru cumparaturi de pana in 100 Roni, pana ar sesiza si bloca cardul posesorul lui.

Jay
Campion certificat
Sa speram ca masura asta să nu aibă si rezultate negative... Si cu si fara ea, cred ca oamenii ar fi cheltuit banii in functie de cum ii aveau, acum există pericolul să se folosească și alții de cardul lor cu sume mai mari de 100 lei.. E cu două tăișuri, din punctul meu de vedere.. poate ei au vrut sa ajute pe perioada asta, sau, poate se alătură celor care doresc să nu mai existe banii, fizic, ci doar virtual, pentru ca astfel de companii ar avea doar de castigat.. Cei care nu agreează această măsură, pot sa-si seteze singuri limitele cardurilor, nu stiu dacă toți pot face asta, eu, cel puțin pot.. Aplicația pe care o folosesc imi permite acest lucru, astfel că, pot oricand sa modific in functie de cum am nevoie, însă în general, pot face plati doar la POS, am setat să nu se poată retrage numerar si sa nu se poată face plati pe internet.. Dacă e musai să fac o plata pe net, intru in aplicație modific si imediat dupa efectuarea plății, trec la setările implicite pe care le agreez...

Vio73
#StarMember
Nu mi se pare idee prea fericită, mai ales că folos acest tip de card. Trebuia să mai aibă răbdare, poate trece nenorocirea asta și atunci luau o decizie în acest sens. Graba strică de multe ori treaba!

Ascary
Campion certificat
Se vrea ca omul sa nu mai atinga tastele POS-ului Vio. Este o masura buna,comoda si mai sigura pentru impiedicarea contaminarii si raspandirii virusilor. Hai sa privim si partea buna a lucrurilor, până la urma e vorba de sanatatea noastra a tuturor.

Vio73
#StarMember
E foarte posibil, dar ce te faci cu șmecherii?