anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Eveniment Apple 7 septembrie 2022

Anonim
Neaplicabil
Pentru pasionatii Apple si nu numai, ce parere aveti de event-ul de ieri? Ca de obicei, leak-urile s-au confirmat in proportie de 99%. Personal, astept a doua jumatate a lunii octombrie, inceputul lunii noiembrie, cand se vor mai linisti preturile, probabil, si voi face un upgrade catre 14 Pro Max.
7 Răspunsuri 7

Pololică
#StarMember
Evenimentul s-a incadrad in normele Apple. Nu mi s-a parut nimic asa special (bine, m-am uitat cam juma de ora, si aia pe sarite). Preturile estimez sa stea mai ridicate pana de Craciun, cel putin. Ce mi se pare un pic ciudat este faptul ca in SUA vor fi vandute fara slot SIM. Majoritatea operatorilor americani au eSIM (toti cei fizici, cat si majoritatea celor virtuali). CEi care vor face pasul catre 14 (am inteles ca doar Pro va fi doar cu eSIM sau si celelalte? Asta n-am prea inteles-o) nu vor avea probleme in roaming? In Romania, cel putin, doar la abonamente se emite (inca) eSIM si nici macar la toti, iar pentru cei care stau mai mult (sau au resurse mai putine in roaming), o cartela locala (pentru net, evident) era o solutie in primele 3 optiuni. Stiu, viitorul e eSIM, dar piata inca nu e pregatita. Acest aspect mi se pare un mic minus si m-as gandi daca as face pasul sau as merge pe 13 (sau 12).

Anonim
Neaplicabil
Din ce am inteles, doar 14 si 14 Plus se vor comercializa in US fara slot SIM. Cred ca asta e trendul, pana la urma. In cativa ani probabil vom fi nevoiti sa uitam de SIM-urile fizice.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Doua lucruri mi-au atras atentia: Apple Watch Ultra si iPhone 14 Pro, respectiv Pro Max. Celelalte sunt upgrade-uri incrementale. Si cred ca e si normal sa fie asa. Pana la urma, nu sunt foarte multe lucruri pe care le mai poti face de la an la an ca sa fie "waw". La Apple Watch Ultra, mi-ar fi placut sa faca tot ceasul cu marginea dreapta (similar cu design-ul iPhone-urilor). Dar poate ca n-ar fi fost foarte comfortabil de purtat pe perioade indelungate. Nu stiu... Asa...pare un design usor nehotarat, dupa parerea mea. Nu arata rau, dar parca ii lipseste ceva. Nu-i nici ca vechiul watch, nu e nici radical diferit... Poate urmatoarea generatie va fi asa, sau vor gasi o solutie. Acuma, ei vad ca l-au promovat ca pe un ceas facut pentru activitati in aer liber/sau subacvatice. N-as zice sporturi "extreme", dar nici sa-l feresti de toate chestiile, sa nu se zgarie, sparga, rupa...etc. Pare rezistent. Dar as vrea sa vad un ceas de genul asta la un an dupa achizitie, si folosit asa cum a fost promovat. Sper sa ma insel, dar am senzatia ca n-o sa "imbatraneasca" prea bine. :) Bratarile in schimb mi s-au parut misto. Mi-a placut prinderea, si design-ul. La iPhone 14 Pro, atractia serii a fost notch-ul. Au transformat "mustata lui Hit*er" in "insula iubirii". Si...imi place. :)) Mi se pare o abordare foarte desteapta sa folosesti spatiul ala si sa-l integrezi atat de bine in sistemul de operare, incat sa uiti ca e acolo. Ba ma mult, sa-i dai si o utilitate. Mi se pare smart sa iei un lucru pe care poate multi il considera un "defect" si sa-l transformi intr-un feature de design foarte atractiv. Well done, Apple. Pe partea de software (bazat pe hardware-ul nou), lasand la o parte chestiile pe care le-am vazut deja la event-ul din Iunie, mi-au atras atentia: SOS via satellite si Always-on Display. La prima, mi-as dori sa fie un feature default pentru toti producatorii si toate telefoanele, pentru ca e extrem de util, in special in conditiile de semnal de la noi. La cea de-a doua, ma indoiesc ca aveau nevoie de hardware dedicat pentru asta, ma indoiesc ca nu se poate implementa si la iPhone-urile mai vechi, dar...trebuia sa includa ceva nou, astfel incat noul iPhone sa fie mai atractiv, si sa se vanda. Deci, cumva inteleg de ce l-au facut un feature "exclusivist". Daca ai deja iPhone 12 sau 13, probabil ca un upgrade nu e neaparat necesar. Chiar si 11. Decat daca iti place foarte mult insula iubirii. :)) Daca vii de la un model mai vechi, probabil ca ar merita. Cam asta ar fi parerea mea. Tie ce ti-a atras atentia? Care ar fi motivele pentru care vrei iPhone 14 Pro Max?
Client Orange

Pololică
#StarMember
Este evident ca eSIM este deja urmatorul pas, doar ca lipsa slotului eSIM este semnalul pe care Apple il transmite direct. Cum ziceam, in SUA toti cei 4 operatori fizici (ATT, T-Mobile, Verizon Wireless si US Cellular) ofera eSIM (prepaid si postpaid), problema fiind la operatorii virtuali unde cei mai mici inca nu ofera (probabil costurile nu justificau necesitatea). PS: pentru a nu crea confuzie, trebuie sa vin cu o informatie: in SUA, preturile afisate nu au si taxele incluse (iar in telecomunicatii, trebuie sa te informezi ce taxe sunt incluse: taxe locale, taxa pentru numarul de urgente 911, taxe nationale (guvernamentale), taxa de activare, taxa de configurare, taxa de portare, etc sau le platesti extra. Chiar la acelasi operator, sunt oferte care includ taxele, si alte oferte care nu le includ).

Anonim
Neaplicabil
Totusi, e prima data cand pun pe modele din linia noua procesoare vechi. Nu ca "vechiul" A15 nu va face fata cu brio inca multi ani de acum incolo. @arsradu, sunt utilizator de 13 PM si voi merge pe 14 PM pentru a beneficia de all the new goodies 🙂 si pentru ca am nevoie de ecran mare. Un alt zvon interesant care va insemna sfarsitul tepelor pe Olx, din fericire: https://9to5mac.com/2022/09/07/ios-16-warn-counterfeit-airpods/

mihai_13
Maestru
un "USB C" acolo nu era rau sa fi implementat 🙂

Pololică
#StarMember
Am uitat sa specific: primul upgrade la camera dupa niste ani (am numarat 5, dar nu cred ca ar conta): camera principala de pe Pro are 48Mpx, cea de pe "simplu" ramanand la aceeasi 12Mpx "de-o viata" (senzor marit, dar...). Totusi, cei 12Mpx si-au facut intotdeauna treaba mai mult decat decent.