anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Orange lanseaza internetul fix prin fibra optica de pana la 1.8 Gbps din 28 martie 2022 - Fibra 2000

Anonim
Neaplicabil
https://www.orange.ro/newsroom/comunicat/diverse-6/orange-romania-anunta-finalizarea-tranzitiei-orange-romania-communications-catre-brandul-orange-si-oferta-comuna-de-servicii-fix-mobil-1276
Oferta de servicii fix-mobil cu fibră la viteze de până la 1.8 Gbps, la nivel național
Oferta din 28 martie aduce, în premieră la nivel național, un pachet care include Fibra 2000 cu viteze de până la 1.8 Gbps și router Wi-Fi 6 inclus, servicii mobile în rețeaua #1, Orange, și TV cu un conținut variat ce cuprinde noile canale Orange Sport și opțiunea HBO & HBO Max inclusă 12 luni.
Astept sa vedem CPE-ul oferit si cum se vor putea obtine de clientul final toata viteza de peste 1 Gbps. Ce parere aveti? 🙂
1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator
@simple_dreams, am adresat întrebarea ta colegilor noștri de la departamentul tehnic. Dacă dorești să treci routerul în mod bridge, doar un singur port lan, si anume lan 1, va mai rămâne disponibil. Însă routerul permite prin lan viteză de transfer de până la 1000 Mbps, viteza de 1800 Mbps se va atinge doar prin WiFi. Mai multe informații legate de specificațiile routerului găsești aici - https://consumer.huawei.com/ro/routers/ax3-quad-core/specs/

Vizualizare soluţie în postul original

21 Răspunsuri 21

Vio73
#StarMember
Eu așteptam și ceva legat de integrarea grilelor tv de pe fibra proprie și cea a fostului Telekom, dar se pare că nu prea va fi. Se pare că doar canalele Orange Sport vor fi disponibile în ambele grile!

Viocat
Senior certificat
Vom vedea cum implementeza, concurenta anuntase anul trecuteva de 10gb, detalii aici: https://www.mobilissimo.ro/stiri-diverse/digi-lanseaza-noile-abonamente-fiberlink-2-5-gbps-si-fiberlink-10-gbps

BlackWolf
Senior certificat
Interesante oferte. Păcat ca în multe locuri nu este disponibila nici fibra de 1 Gbps. De exemplu la mine la apartament aproape de centrul orașului nu era disponibila decât oferta de 100 Mbps, ceea ce e aiurea. Și poate rezolva odată clasica problema cu congestia de semnal pentru mobil de la antene...

tomaciprian
Cunoscător
Orange, no hate,dar cum oferiti voi la nivel national fibra atata timp cat la mine in localitate (la ~10km de centrul Bucurestiului) nu exista (atat de la Orange cat si de la Telekom)? Eu as zice, sa rectificati din national in local oferirea serviciilor fixe.

Viocat
Senior certificat
@tomaciprian se accepta noi abonati din toata tara, nu spun ca oferta respectiva acopera toata tara:), nuante

Anonim
Neaplicabil
Intreb aici pentru cei interesati, inclusiv pentru mine: avand in vedere ca ONT-ul este binecunoscutul Huawei care se oferea si pana acum si care are doar porturi gigabit, daca un client solicita trecerea lui in mod bridge la abonamentul de 1800 Mbps, ii va fi permisa utilizarea pe toate cele 4 porturi LAN sau macar pe 2 din ele ca sa poata face agregare pe alt router potent si sa poata scoate cei 1800 teoretici sau va fi limitat la 1 singur port gigabit din ONT?

Nu! Si chiar daca ti-ar deschide toate porturile in modul bridge nu ar functiona deoarece echipamentele furnizate nu sunt compatibile cu LACP-IEEE 802.3ad.

Deci WAN Aggregation este out of the question! Iti pot confirma eu ca mi-am cumparat un AX89X dupa vreo 2 zile de certuri cu ei ca sa fac WAN Aggregation si le-am conectat, am facut pe routerul meu setarile, pe routerul orange aceste setari nu exista dar am incercat totusi si nu merge

Viocat
Senior certificat
Un singur port? De ce ii mai zice pana la 1.8Gbps daca folosesc aceleasi echipamente si blocate 3 din 4? Nici agregarea nu mi se pare ok. Atunci cand iti furnizeaza 1.8 ghz sa furnizeze si echipament care il suporta

Complet de acord! Mi se pare total neprofesional sa faci reclama la viteze de 2Gbps si apoi sa furnizezi echipament de 1Gbps. Mai mult, ei spun ca poti prinde viteza aceea pe wireless, o minciuna si mai mare. Voi chiar credeti ca ZTE ax iti duce tie 2000Mbps? Am reusit dupa multe teste ca sa ajung la 1,1Gbps o data! In rest nu trece de 800-900Mbps! Am sunat la eu si mi-au comunicat ca este in parametri viteza daca ajunge la 900Mbps. Ca sa ne intelegem, placa de retea de 2,5 Gbps, Nvme SSD de la Sabrent de 5Gbps, i7 8700K. 

Sa nu mai zic despre departamentul lor tehnic. Fetita avea ZERO cunostiinte tehnice! Eu ii explicam ca porturile de pe router sunt limitate la 1Gbps conform specifiicatiilor producatorului, ea ma intreba daca porturile de pe scara ca ei alea le numesc porturi😂😂😂

DanielaH
Moderator
@simple_dreams, am adresat întrebarea ta colegilor noștri de la departamentul tehnic. Dacă dorești să treci routerul în mod bridge, doar un singur port lan, si anume lan 1, va mai rămâne disponibil. Însă routerul permite prin lan viteză de transfer de până la 1000 Mbps, viteza de 1800 Mbps se va atinge doar prin WiFi. Mai multe informații legate de specificațiile routerului găsești aici - https://consumer.huawei.com/ro/routers/ax3-quad-core/specs/

Iar Daniela, daca nu intelegi limbajul, te rog sa te abtii de la comentarii in loc sa faci SPAM cu acelasi mesaj “ pe care ti l-au dat colegii de la tehnic”. Deschide o carte de retelistica, un youtube sau chiar google si apoi dupa ce afli care-i treaba cu acesti termeni si aceste situatii, vino inapoi pe forum si da un raspuns competent!

Paul80
Junior entuziast
Am incercat si eu sa fac upgrade la Fibra 2000 + TV Premium dar nu am reusit. In chat m-au trimis la magazin, la numarul de pe site au zis ca nu ma poate ajuta si sa sun la 300 iar la 300 nu pot suna ca sunt pe YOXO si e contra cost. Incompetenta e la ea acasa...

Viocat
Senior certificat
Paul80 gaseste si tu un prieten cu abonament sau prepay orange si suni de la el.

Vio73
#StarMember
Sau sunâ la 0374300300, de pe orice număr, din orice rețea națională.