anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

BNR s-a alăturat unei majorităţi a băncilor în ceea ce priveşte o monedă digitală

FaraUnID
Campion certificat

Banca Naţională a României s-a alăturat unei majorităţi a băncilor centrale europene în ceea ce priveşte o monedă digitală emisă de către Banca Centrală (BCE) a afirmat, joi, Ruxandra Avram, director în cadrul BNR, la cea de-a III-a ediţie a Forumului Serviciilor Financiare Digitale.

 

“Nu vă ascund însă faptul că Banca Naţională a României s-a alăturat unei majorităţi a băncilor centrale europene în ceea ce priveşte o monedă digitală emisă de către Banca Centrală. Aşa cum spunea Florin Dănescu, nu care să înlocuiască moneda, cash-ul, ci să completeze cash-ul. Este vorba de acel proiect cu CBDC – Central Bank Digital Currency. Suntem şi noi acolo prezenţi. Eu chiar fac parte dintr-un grup care s-a constituit la nivelul Băncii Reglementelor Internaţionale. Vrem să luăm pulsul din timp, vrem să vedem ce înseamnă, pentru că nu se pune problema doar a monedei în sine, se pune problema tehnologiei care va sta la baza emiterii şi mai ales a distribuţiei şi a utilizării în serviciile de plată a acestei monede. De asemenea, nu vă ascund faptul că am întrebat, pentru noi este foarte interesant de văzut, dacă actualele sisteme de plăţi pe care noi le avem, ReGIS, SENT, pot fi updatate, pot fi modificate astfel încât să deservească într-un viitor utilizării unei astfel de monede. Răspunsul nu există. Nu este foarte clar”, a spus Ruxandra Avram, citată de Agerpres

 

Sursa - https://financialintelligence.ro/ruxandra-avram-bnr-s-a-a...

 

A nu se intelege faptul ca, prin acest demers, Banca Naţională a României incurajeaza invetitia si tranzactionarea de criptomoneda.

3 Răspunsuri 3

svetalex
Senior certificat
personal mi se pare ca exact asta face BNR, da credibilitate criptomonedelor. Și dacă privim în urmă, în ultimii ani, au luat avânt aceste monede. Personal cred că sunt pentru investitorii foarte curajoși

FaraUnID
Campion certificat
Aparent da, practic nu. Daca aceasta Central Digital Currency va fi implementata, discutam despre o moneda digitala unica agreata la nivel de Banca Central Europeana (cum este si euro) si nu despre faptul ca BCE va adopta o criptomoneda deja prezenta pe piata (Bitcoin, Litecoin, Ethereum, etc).

mihai_13
Maestru
Bitcoin, Litecoin, Ethereum, etc nu vreau sa par retro sau hater dar mi se pare (din ce am mai citit) un nou mod de a strange bani de la fraieri un nou joc piramidal la nivel international - ganditi-va ca de exemplu bitcoin este capitalizat la bursa iar bursa este ca la bursa scade creste sau se parbuseste fara ca "manipulatorii" bursieri sa raspunda in vre"un fel ...