Prelungire abonament cu telefon in rate

Alexandra23453
Începător
Daca doresc sa imi prelungesc abonamentul si sa imi achizitionez un telefon in rate dar acesta expira abia la anul, eu o sa platesc ambele rate pana in momentul in care imi expira cel actual?
1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember
Salutare! La 18 luni poți lua altul. Da, poți merge în paralel cu ratele, dar numai după un an și jumătate poți lua alt telefon pe același număr, în rate sau fără. Cel puțin așa este la Orange Romania și cred că așa este și la fostul Telekom acum. Trebuie să știi că abonamentul se va prelungi cu 24 de luni, iar în cele 6 luni rămase din contractul anterior, vei plăti rate la ambele telefoane. Sigur, dacă nu le achiți anticipat. Baftă!

3 Răspunsuri 3

Vio73
#StarMember
Salutare! La 18 luni poți lua altul. Da, poți merge în paralel cu ratele, dar numai după un an și jumătate poți lua alt telefon pe același număr, în rate sau fără. Cel puțin așa este la Orange Romania și cred că așa este și la fostul Telekom acum. Trebuie să știi că abonamentul se va prelungi cu 24 de luni, iar în cele 6 luni rămase din contractul anterior, vei plăti rate la ambele telefoane. Sigur, dacă nu le achiți anticipat. Baftă!

ioan19777
Începător
Va trebui sa mariti valoarea abonamentului cu cel putin un euro. Eu nu pot lua in rate decat daca maresc cu cel putin un euro valoarea actualului abonament, desi sunt in afara perioadei contractuale. Fara a mari abonamentul il pot lua doar achitandu-l integral, insa pretul in acest caz este cu 25% peste pretul altor vanzatori.

Vio73
#StarMember
Mărire sau prelungire în aceleași condiții, dar e mai scump telefonul în al doilea caz. Da, e și acesta un aspect de luat in calcul.