Iphone 13 utilizat cu cartela de Orange Belgia

Ioana_Ciubotaru
Începător
Doresc sa introduc o cartele luata de la Orange belgia intr-un IpHone 13 luat prin Orange Money în România. Cartela este pe abonament aici în Belgia.
Pot?
1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Intai de toate trebuie sa determinam daca iPhone-ul e blocat in retea sau nu. :) Daca e cumparat prin Orange Money (cu cardul de debit sau de credit Orange Money), dar NU de la Orange, ci de la un alt retailer (Altex, Emag, etc), cel mai probabil nu e codat in nicio retea, ceea ce inseamna ca da, poti sa folosesti absolut orice SIM in el. Daca e cumparat de la Orange (indiferent daca e prin Orange Money sau nu), si nu ai facut nimic sa-l decodezi (eSIM, decodare online, etc), cel mai probabil va fi codat in Orange RO. Ceea ce inseamna ca nu, nu poti sa folosesti niciun alt SIM (chiar daca reteaua are tot numele Orange). Sunt operatori diferiti, iar telefonul ii percepe ca atare.
Client Orange

3 Răspunsuri 3

Vio73
#StarMember
Salutare! Teoretic poți, doar să nu fie codat telefonul in rețeaua Orange Romania. Dar acest aspect îl poți afla introducând sim-ul in telefon. Sigur, există și funcția esim, pe care o poți utiliza acolo, cerând ajutor de la operatorul respectiv. Asta în caz că este codat în rețeaua Orange Romania. Baftă!

Trixen
#StarMember
din cate stiu, telefoanele iPhone luate de la Orange Romania sunt blocate in reteaua Orange Romania. Daca ai abonament Orange Romania, o varianta ar fi sa treci numarul pe care il ai aici pe eSIM (poti sa o faci din My Orange din browser de pe calculator) si iti deblochezi singura si grauit telefonul. O alta varianta ar fi sa soliciti deblocarea iPhone-ului tau intr-un Orange Shop, dar te costa.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Intai de toate trebuie sa determinam daca iPhone-ul e blocat in retea sau nu. :) Daca e cumparat prin Orange Money (cu cardul de debit sau de credit Orange Money), dar NU de la Orange, ci de la un alt retailer (Altex, Emag, etc), cel mai probabil nu e codat in nicio retea, ceea ce inseamna ca da, poti sa folosesti absolut orice SIM in el. Daca e cumparat de la Orange (indiferent daca e prin Orange Money sau nu), si nu ai facut nimic sa-l decodezi (eSIM, decodare online, etc), cel mai probabil va fi codat in Orange RO. Ceea ce inseamna ca nu, nu poti sa folosesti niciun alt SIM (chiar daca reteaua are tot numele Orange). Sunt operatori diferiti, iar telefonul ii percepe ca atare.
Client Orange