Număr pierdut asociat unui cont bancar

Graur
Începător
Salut am și eu o problema mare, am avut un număr de telefon cu care am creat un cont iar eu pe acel cont am o suma de bani și când dau retragere îmi trimite un cod, eu numai am numărul acela ce pot face?
1 Soluţie acceptată‚

BlackWolf
Senior certificat
Salut! Stai liniștit, e simplu de rezolvat. Te duci cu buletinul la o sucursală a Băncii unde ai contul și îți actualizezi datele personale cu numărul nou de telefon. Acum depinde și la ce Bancă ești, că dacă ești la Revolut trebuie sa iei legătura cu ei online pentru actualizarea datelor, iar dacă ai Orange Money te duci într-un Orange Shop sau intri în legătură cu un operator în chat-ul My Orange sau sunând la 300 și se rezolvă. Unele Bănci, cum ar fi BT, te obligă periodic să îți actualizezi sau să îți confirmi datele personale, iar dacă nu o faci, îți blochează contul.

7 Răspunsuri 7

BlackWolf
Senior certificat
Salut! Stai liniștit, e simplu de rezolvat. Te duci cu buletinul la o sucursală a Băncii unde ai contul și îți actualizezi datele personale cu numărul nou de telefon. Acum depinde și la ce Bancă ești, că dacă ești la Revolut trebuie sa iei legătura cu ei online pentru actualizarea datelor, iar dacă ai Orange Money te duci într-un Orange Shop sau intri în legătură cu un operator în chat-ul My Orange sau sunând la 300 și se rezolvă. Unele Bănci, cum ar fi BT, te obligă periodic să îți actualizezi sau să îți confirmi datele personale, iar dacă nu o faci, îți blochează contul.

Im in the same situation, except im in the USA now and cant go in person to my romanian bank or Orange store. My number is still active online but I just dont have the physicall phone.. and I need it to update my phone number associated with my Romanian bank/ Any suggestions?

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Well, depending on your bank, you could either call them from any other number, or get in touch with them via email or chat. This way, you can ask them to update your phone number.

Client Orange

That's the terrible part! Raiffeisen bank said I have to go in the bank physically to update my number. I'm in Oregon and they want me to fly back to Romania as their only solution. If I don't call them from that lost phone they will not help me they have said all day today. I need a miracle to get access to my Romanian phone number. I still have online access thru my email but I don't know how I can receive a sms authorization on the web or cloud or anything.  Any ideas would be greatly appreciated! Don't bank with them cause if you lose your phone they refuse anything besides in person meeting

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Well, I closed my account about a decade ago. 🙂 So...yeah, no chance from my side. :))

However, if they refuse to do it via email/chat/call/whatever, and you desperately need access to that particular number, you could activate roaming on it (assuming it's not already), put it in a GSM-enabled phone from there (hopefully not a carrier-locked one), and see if you can get service.

For roaming in the US, on Orange RO, here are your options. I'm guessing you would need Go World Plus 1 to be activated on your account. If you've got a My Orange account, you could do that yourself either from the My Orange app, or from the website.

If you can access the bank account and you can update the phone number yourself, that would be nice. But...some banks don't allow you to change that yourself. Let's hope that Raiffeisen isn't one of them lol.

Client Orange

mihai_13
Maestru
Graur - important este sa ai inca simul chiar daca este expirat si sa nu fi trecut 6 luni de cand a expirat (toretic) numerele expirate sunt tinute in "carantina" o perioada de timp. - mergi cu simul si buletinul tau intr un magazin Orange si iti poti recupera numarul de telefon cu un abonament minim parca pe 6 luni succes

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Ia legatura cu firma/suportul aplicatiei (daca e o aplicatie), sau da o cautare pe google, si vezi cum se poate modifica numarul de telefon de pe cont. Alternativ, daca te poti loga si cu alte date (unele site-uri au optiunea asta), incearca si asta. La contul de Google de exemplu te poti conecta in mai multe feluri. La fel si la cel de Microsoft si probabil si altele. Deci, in primul rand, vezi daca aplicatia/site-ul/firma/banca sau ce e, iti da voie sa schimbi nr de telefon asociat contului. In cele mai multe cazuri, exista o solutie.
Client Orange