Ce înseamnă net național?

Bumbi
Explorator
Ce înseamnă net național?
1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember
Salutare! Prin net national înțelegem acel internet care poate fi folosit in interiorul granițelor țării, nu și în afara țării. Abonamentele de mobil până în 10 euro de la Orange, includ în marea lor majoritate internet national, iar cele peste 10 euro, au și o anumită cantitate din netul inclus ce poate fi folosită în afară țării (roaming). Și la prepay este cam același lucru, doar că e vorba de cele care au o valoare de 12 euro și care pot fi folosite și în afara țării. Baftă!

4 Răspunsuri 4

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Se poate folosi doar in tara, nu si in roaming.
Client Orange

Vio73
#StarMember
Salutare! Prin net national înțelegem acel internet care poate fi folosit in interiorul granițelor țării, nu și în afara țării. Abonamentele de mobil până în 10 euro de la Orange, includ în marea lor majoritate internet national, iar cele peste 10 euro, au și o anumită cantitate din netul inclus ce poate fi folosită în afară țării (roaming). Și la prepay este cam același lucru, doar că e vorba de cele care au o valoare de 12 euro și care pot fi folosite și în afara țării. Baftă!

FLo1
#StarMember
@Bumbi: La prepay, că ai "net" sau "internet national" tot numai în țară se poate folosi. Diferență între ele? Pentru mine nici una. La abonament poți avea "net national", "net nat", "net bonus vechime", "internet national nelimitat". La toate după cum intuiești, le poți folosi doar național, în țară. Diferențe între ele? După mine doar proveniența lor și cantitatea. Calitativ... niciuna. Pentru internet în roaming (din bonus sau din extraopțione) ai nevoie de o opțiune activată de minim 12€ pentru SEE.

Bumbi
Explorator

După definiția cuvântului Roaming, definiția cuvântului international și definiția cuvântului national ar trebui sa fie niște mici diferente în accesarea și utilizarea unor servicii.