Dobanda pentru suma transferata dintr-un card de credit Orange Money intr-un alt cont Orange Money

Inteleg ca nu exista comision pentru transferurile intre conturile Orange Money, insa la suma transferata se percepe dobanda pentru suma transferata daca este trimisa tot intr-un cont Orange Money?
1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator
Salut tuturor! Venim cu câteva clarificări din partea colegilor de la Orange Money. Transferurile din Cardul de Credit Orange Money sunt posibile numai prin funcția de "alimentare cont". Asadar, dacă un client dorește să transfere o suma din Cardul de Credit într-un alt cont pe care acesta îl folosește, poate face acest lucru accesând opțiunea de alimentare cont a aplicației respective (Orange Money, Revolut, ING etc.) și introducând datele Cardului de Credit. Pentru alimentarea contului Orange Money se poate folosi 100% din limita de credit, iar pentru alimentarea altor conturi se poate transfera doar 40% din limita acordată. La fel ca retragerile de numerar de la ATM, acest tip de tranzacție este comisionat cu 10 RON. În ceea ce privește transferurile către un IBAN din contul Cardului de Credit, acestea nu sunt disponibile momentan. Recomandam clienților să utilizeze Cardul de Credit Orange Money preponderent pentru plățile la comercianți, pentru care nu se percepe niciun comision și care beneficiază de posibilitatea de eșalonare în rate fără dobandă la sumele de peste 300 RON.

20 Răspunsuri 20

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Nu, nu ai dobanzi sau comisioane din OM (Orange Money) in OM. Ai aici mai multe informatii: https://www.orange.ro/money/comisioane
Client Orange

Am luat la cunoștință despre aceasta lista cu comisioane însă referitor la dobânzi nu am găsit specificat în ce situații se aplica. De asemenea observ ca este comision zero și pentru transferul către alte bănci însă nu deduc clar dacă se aplica dobânda pentru suma transferata și dacă se poate esalona în rate cu dobânda zero.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Stai un pic. Ce sa esalonezi in rate? Vorbim despre cardul de debit sau cel de credit Orange Money? La debit, poti face transfer dintr-un cont intr-altul. Nu stiu sa fie niciun fel de dobanda sau comisioane in cazul asta. Dar nu poti plati in rate. La credit, poti face plati in rate, online sau la POS, si ai dobanda 0, la tranzactii peste 300 de lei, oriunde in lume, cu conditia sa-ti achiti rata integrala in fiecare luna, dar nu poti face transfer dintr-un cont in altul. Si ca atare, nici nu poti esalona in rate transferurile. Deci...ai un caz concret? Pentru ca nu mi-e foarte clar la ce te referi. 🙂
Client Orange

Transferul sa fie efectuat dintr-un card de credit Orange Money catre un alt utilizator Orange Money

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Am inteles. Deci intri in cazul nr 2 dintre cele de mai sus. In cazul asta, raspunsul e simplu: nu se pot face transferuri din cardul de credit catre un alt cont. Indiferent ca e Orange Money sau nu.
Client Orange

Multumesc pentru timul acordat!

svetalex
Senior certificat
Se POT face transferuri din contul de card de credit Orange Money către orice cont. Se plătește un comision de Utilizare ATM/POS/quasi cash pentru numerar și transfer sume către contul de monedă electronică sau alt cont de plăți în valoare de 10 lei Dobânda pentru suma utilizată: Dobânda curentă p.a. Fixă (Dobânda poate varia conform profilului clientului, determinat în urma analizei de risc efectuată conform politicii interne Orange Money și reglementărilor legale în vigoare) cuprinsă între 18% și 38%

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Eu cand am intrebat de chestia asta, la relatii clienti, mi s-a spus ca nu se poate. In conditiile astea, se poate face o plata in rate, prin transfer bancar, catre un cont al cuiva de pe OLX, de exemplu? Lasand la o parte ca sunt foarte multe tzepe pe OLX. Presupunand ca persoana e de buna credinta, se poate face o plata de genul asta, in rate, cu cardul de credit Orange Money?
Client Orange

svetalex
Senior certificat
Suma respectivă nu se va împărți în rate și se va aplica dobândă

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Pai...ok. Dar din cate am inteles eu, Ionut voia sa plateasca in rate. Ceea ce, in cazul asta, inteleg ca nu se poate. In mod normal, scopul unui card de credit e acela de plata in rate. Altfel, la fel de bine poti sa platesti din contul curent. Plus ca, in cazul platilor de genul asta se ia intr-adevar si comision. Dar oricum, mie nu mi-e foarte clar procesul asta de transfer. Cum faci transfer dintr-un cont intr-altul cu cardul de credit? In afara de retras banii de la bancomat, si trimis pe contul destinatarului dintr-un Orange Shop. Ceea ce nu prea e chiar transfer. :)) Cel putin nu unul direct. E mai mult un workaround, daca vrei neaparat ca suma respectiva sa plece din cardul de credit.
Client Orange

svetalex
Senior certificat
@arsradu cardul de credit are în spate un cont (la fel ca și în cazul cardului de debit), care funcționează la fel ca orice cont cu card atașat - se pot face retrageri de la ATM, plăți în alte conturi, plăți cu cardul. Diferența la contul de card de credit este că dacă nu îl folosești pentru plăți cu cardul la comercianți, se aplică dobândă pentru suma utilizată în cazul retragerilor de la ATM/transferurilor în alte conturi.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Da, inteleg asta. Dar cred ca vorbim de doua lucruri diferite. Eu ma refeream la transferuri intre doua conturi OM, din aplicatia OM. Ceea ce, din cate am vazut eu, nu se pot face. Pentru ca la sectiunea Transferuri, nu poti selecta contul de card de credit. Bun, si atunci, cum faci efectiv un transfer din contul tau de credit Orange Money intr-un alt cont (indiferent daca e Orange Money sau nu)? Trebuie sa ajungi intr-un Orange Shop? Ca din aplicatie nu vad sa ai optiunea asta. Binenteles, nu te tine nimeni sa scoti banii de la bancomat si sa-i redirectionezi ulterior, dintr-un Orange Shop, unde ai nevoie. Dar, sunt cateva dezavantaje aici: 1. iti ia comision la retragere de la bancomat 2. iti ia dobanda la suma utilizata 3. presupune doua drumuri (unul la bancomat, unul in Orange Shop, daca nu cumva se poate face totul din Shop). 4. nu ai plata in rate. Nu stiu...dar, puse toate cap la cap, cred ca mai bine faci rost de bani, si platesti din contul curent, de unde poti sa faci si transfer direct dintr-un cont intr-altul, direct din aplicatie. Mi se pare incalcita varianta asta cu cardul de credit. Nu e imposibil, dar e incalcit, ineficient, si costisitor (pentru ca se aplica comisioane). Plus ca, n-ai rate.
Client Orange

svetalex
Senior certificat
Nici eu nu aș face retragere de numerar de la ATM/transferuri din contul de card de credit tocmai din cauza costurilor exagerate uneori. Mai bine un credit de nevoi personale :) Cardul de credit l-aș folosi strict pentru plățile online/comercianți pentru a fi împărțită suma în rate. În rest, NU este rentabil.

DanielaH
Moderator
Salut tuturor! Venim cu câteva clarificări din partea colegilor de la Orange Money. Transferurile din Cardul de Credit Orange Money sunt posibile numai prin funcția de "alimentare cont". Asadar, dacă un client dorește să transfere o suma din Cardul de Credit într-un alt cont pe care acesta îl folosește, poate face acest lucru accesând opțiunea de alimentare cont a aplicației respective (Orange Money, Revolut, ING etc.) și introducând datele Cardului de Credit. Pentru alimentarea contului Orange Money se poate folosi 100% din limita de credit, iar pentru alimentarea altor conturi se poate transfera doar 40% din limita acordată. La fel ca retragerile de numerar de la ATM, acest tip de tranzacție este comisionat cu 10 RON. În ceea ce privește transferurile către un IBAN din contul Cardului de Credit, acestea nu sunt disponibile momentan. Recomandam clienților să utilizeze Cardul de Credit Orange Money preponderent pentru plățile la comercianți, pentru care nu se percepe niciun comision și care beneficiază de posibilitatea de eșalonare în rate fără dobandă la sumele de peste 300 RON.