Cum pot crea WAN pentru un router HG8147X6?

GabiT
Începător
Buna,
Doresc sa fac o regula de forward la un port din configurațiile routerului, dar imi spune sa creez prima data WAN.
In secțiunea WAN nu am buton de New. Cum pot sa creez WAN?
Mulțumesc,
Gabriel
4 Răspunsuri 4

DanielaH
Moderator
GabiT, bun venit în Comunitate! Avem aici un "Mic indrumar pentru port forwarding", poate te ajută - https://comunitate.orange.ro/questions/2821480-mic-indrumar-port-forwarding-internet-fix-orange

FLo1
#StarMember
@GabiT: E posibil să te ajute (deși nu va rezolva problema) această discuție din Comunitate, care mie mi-a confirmat ceea ce trebuia să știu: https://comunitate.orange.ro/questions/2675130-port-forwarding-huawei-hg8247u#answer_7742059

Trixen
#StarMember
Ar putea fi exact problema pe care o am si eu: nu ai alocat IPv4 pe router, ci traficul e incapsulat in IPv6 si convertit in infrastructura Orange. Singura cale sa ai IPv4 (si implicit interfata WAN pe IPv4) este sa cumperi si IP fix pentru 2 sau 2.5 euro/luna. Nu e frumos, dar cel putin in cazul meu asta este problema.

FLo1
#StarMember
@Trixen: exact ce s-a mai confirmat: soluția este că nu se poate. Prea scump pe fibră și imposibil pe 4G.