Eroare 100 TV la Londra

NorbertR
Începător
Buna seara. Mi-am facut un abonament tv la orange cu 4 receivere si am adus totul in Londra unde si locuiesc.,faza e ca din data de 1 iunie anul acesta nu imi merge nimic..pana acuma am avut eroare 816..am schimbat receiverul si acuma am:100 nu se receptioneaza semnal de la satelit.Te rugam sa verifici conexiunea cablului de la antena la decodor. Cu primul receiver nu a fost aceasta problema.Vreau sa mentionez ca parabolica de afara este cel pe care l-am folosit si il mai folosesc la un alt abonament care a fost la Telecom..am si antena de la Orange, dar cineva care lucreaza in domeniu mi-a spus ca nu trebuie sa schimb si antena de afara ca va merge dar numai din 1 iulie..ca cica numai atunci receive-rele acestea noi Samsung vor functiona in strainatate. Nu stiu ce sa mai fac..am sunat si in Romania la Orange, mi-au resetat receiverul si tot nimica..poate ma puteti ajuta cu un raspuns.
Multumesc anticipat!
1 Răspuns 1

Vio73
#StarMember
Salutare! Ai servicii de la fostul Telekom, adică de la Orange Romania Comunication? Că altfel e greu sa recepționezi acolo Orange tv pe Astra 5B! Dacă ai fostul Telekom, ar fi trebuit să funcționeze, pentru că nu s-a schimbat decât denumirea și acționariatul. Dacă ai schimbat receptoarele, trebuie rescanare canale și ar trebui să funcționeze.Din ceea ce spui, nu rezultă clar dacă serviciul este de la Orange Romania sau Orange Romania Comunication ( fostul Telekom). Dacă se recepționează pe Hellas ( 39 grade E), e fostul Telekom, iar pe Astra 5B (31,5 grade E) este Orange România și nu prea are cum să-ți funcționeze la Londra, pentru că îți trebuie antenă foarte mare pentru recepție ( ești la limita acoperirii). Totuși, dacă zici că a mai funcționat ( sper că am înțeles bine), mai verifică bine conexiunile, carteluțele, mufările la lnb, etc. Baftă!