nu pot da sms la numere scurte (abonamentul era pe telekom)

maciu90
Începător
de ce nu pot da sms la numere scurte pentru donatii sau achizitie prin sms ? gen 8844, 7472? mentionez ca abonamentul era pe telekom si au facut portarea dupa achizitie . la unele numere imi primes mesajul message failed to be sent si la unele comanda invalida! multumesc anticipat
1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator
Salut tuturor! În acest moment, clienții Orange Romania Communications au posibilitatea trimiterii de SMS-uri către numerele scurte 7500 (plată rovignetă) și 7577 (plată tarif de trecere pentru podurile peste Dunare între Fetești și Cernavodă). Serviciile de trimitere de SMS-uri către alte numere scurte vor deveni disponibile în perioada urmatoare, în funcție de cererile venite din partea companiilor partenere care doresc să ofere astfel de servicii. Gășiți această informație și aici - https://media.orange.ro/images/docs/Legal_docs/Oferta_comerciala_Orange_Romania_Communications_in_vigoare_de_la_16.06.2022.pdf

6 Răspunsuri 6

Trixen
#StarMember
in afara de numerele scurte, poti trimite SMSuri la numere normale? Daca nu poti da nicaieri, verifica numarul centrului de mesaje. Nu stiu cum e cu numerele venite de la Telekom, insa e posibil sa ai vreo optiune de protectie impotriva costului suplimentar care sa iti impiedice SMSurile la numere cu suprataxa.

maciu90
Începător
pot trimite mesaje. doar nu pot dona spre exempla sau sa cumpar prin sms diverse servicii 🙂

Anca07
#StarMember
Buna maciu90, Ai rezolvat problema?

DanielaH
Moderator
@maciu90, mulțumim pentru marcarea soluției. Înțeleg că s-a rezolvat? Era de la numărul centrului de mesaje? Te așteptăm să revii cu mai multe detalii care pot fi utile și altor utilizatori care întâmpină aceeași situație. Mulțumim.

Rosswell87
Junior
Da...nu cred ca s-a rezolvat! si eu am abonamente la OROC si surpriza, serviciile SMS premium sau apelare nr. scurte (ex. plata parcare, donatii) nu sunt disponibile! Asadar inca o teapa marca OROC care vand servicii marca ORO fara sa specifice ca sunt diferente majore intre cele 2 entitati.

DanielaH
Moderator
Salut tuturor! În acest moment, clienții Orange Romania Communications au posibilitatea trimiterii de SMS-uri către numerele scurte 7500 (plată rovignetă) și 7577 (plată tarif de trecere pentru podurile peste Dunare între Fetești și Cernavodă). Serviciile de trimitere de SMS-uri către alte numere scurte vor deveni disponibile în perioada urmatoare, în funcție de cererile venite din partea companiilor partenere care doresc să ofere astfel de servicii. Gășiți această informație și aici - https://media.orange.ro/images/docs/Legal_docs/Oferta_comerciala_Orange_Romania_Communications_in_vigoare_de_la_16.06.2022.pdf