Apeluri in Republica Moldova

MadaS
Începător
Daca am "100 minute internationale" pot efectua/primi apeluri pe numarul romanesc daca calatoresc in Republica Moldova fara tarife in plus/serviciul de roaming activat? Daca voi fi sunata de catre cineva, eventualele tarife (daca exista, cui se aplica si daca exista vreun avertisment pentru cel care apeleaza/il apelez in legatura cu faptul ca ma aflu in alta regiune)
Bineinteles, in limita de 100 de minute.
As avea nevoie de un raspuns rapid, va multumesc.
1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember
Salutare! Poți apela pe un alt număr românesc dacă este acel număr este in Rep. Moldova ( din minutele în rețea, nu din cele internaționale), dar dacă vrei să suni de acolo, nu merge fără să ai roaming activ. Detalii ai aici despre opțiuni pentru abonament ( dacă abonamentul este cu roaming inclus): https://www.orange.ro/roaming/moldova/?source=google&medium=cpc&campaign=ORO_Google_Leads_Love%20Summer_MaxConv_Jun22_PerfMax&gclid=CjwKCAjwtcCVBhA0EiwAT1fY712jOblBITwIdh6v4hJ0Z9YJkBpCRpIwEj-O0mK_3vbHN3WUACke7xoCocEQAvD_BwE Prepay: https://www.orange.ro/roaming/prepay/go-moldova-plus/index.html Baftă!

4 Răspunsuri 4

Vio73
#StarMember
Salutare! Poți apela pe un alt număr românesc dacă este acel număr este in Rep. Moldova ( din minutele în rețea, nu din cele internaționale), dar dacă vrei să suni de acolo, nu merge fără să ai roaming activ. Detalii ai aici despre opțiuni pentru abonament ( dacă abonamentul este cu roaming inclus): https://www.orange.ro/roaming/moldova/?source=google&medium=cpc&campaign=ORO_Google_Leads_Love%20Summer_MaxConv_Jun22_PerfMax&gclid=CjwKCAjwtcCVBhA0EiwAT1fY712jOblBITwIdh6v4hJ0Z9YJkBpCRpIwEj-O0mK_3vbHN3WUACke7xoCocEQAvD_BwE Prepay: https://www.orange.ro/roaming/prepay/go-moldova-plus/index.html Baftă!

MadaS
Începător
Si cu roaming-ul activat, se vor folosi intai minutele internationale sau necesita direct tarifele? (Pentru a suna pe cineva care nu se afla in republica)

Vio73
#StarMember
Minutele internaționale te ajută să suni pe numere destinate altor tări, nu tot pe numere de Romania, chiar dacă numărul de România este in afara țării. Deci dacă suni din tară pe un număr de Orange aflat în Republica Moldova, și numărul este de Orange, ți se va tarifa ca în rețea. Dacă suni de acolo pe un număr de Orange, îți trebuie roaming activ, iar la net ți se ia netul inclus in opțiunea de roaming. Sper că am fost clar. Deci minutele internaționale n-au nicio treabâ în cazul tău, dacă am înțeles bine. Și dacă te sună cineva din tară, lor li se vor consuma din minutele naționale sau din rețea (dacâ sunt tot în Orange). Dacă îi suni tu, la fel. Doar la net se compliă problema, cum ți-am spus. Dacă suni pe cineva cu număr de altâ tară (inclusiv de Republica Moldova), ți se iau din minutele internaționale, dar trebuie văzut unde sunt disponibile acele minute internaționale.

FLo1
#StarMember
Problema este simplă: minutele internaționale sunt destinate celor care apelează de pe teritoriul României un număr care nu aparține unui furnizor de telefonie român. Pentru a apela din roaming ai nevoie de roaming activat, indiferent ce număr suni: local (moldovenesc), românesc sau din altă țară. Atenție: nu sunt valabile resursele în SEE pentru Moldova.