alegere frecventa operare internet

noniluca
Începător
este posibil ca si client orange sa imi aleg banda de frecventa pentru internet pe care telefonul meu sa opereze? de exemplu pentru 3g, benzile sunt 2100 / 900 mhz. Se poate, va rog, sa imi seteze un operator orange frecventa 900, care o prefer, pt internet?
1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember
Salutare! Nu ai cum să alegi nici tu, nici altcineva 3g în 2100 sau 900 Mhz, pentru simplul motiv că într-o anume zonâ, vei avea semnal 3g ori în 2100 Mhz ( este predominant la Orange încă în B 1), ori în 900 (B 8). Trebuie sa știi că frecvențele mai înalte oferă viteze mai mari, dar pe suprafețe mai mici, iar cele joase, oferă viteze mai mici, dar acoperire mai mare. Nu au și una și alta în același loc. Deci nu ai cum să alegi o bandă în 3g. Nici pe 4g nu prea este indicat să faci așa ceva ( aici se poate teoretic s-o faci, cu ajutorul unor aplicații, la unele modele de telefoane), pentru că ideal este, dacă ai telefon care suportă 2 sau 3CA, să cumulezi benzile și să ai semnal 4g+, și nu să folosești doar B 3 ( 1800Mhz) sau B 20 ( 800 Mhz) sau B 7 ( 2600 mhz), etc. Mai nou, în anumite locuri, Orange și alți operatori, au început sâ treacă parțial spectru din 3g în B1 ( 2100 Mhz) în Lte ( 4g), deci au și 4g în această bandă. Sper că am lămurit problema!

4 Răspunsuri 4

FLo1
#StarMember
@noniluca: Bun venit în Comunitate. Înainte de a face Orange cele dorite de tine am întrebarea: ai convingerea că există și este funcțional ceea ce dorești? Adică sper că nu dorești servicii 4G pe bandă 2G. Revenirea la GPRS sau EDGE este istorie. 🙂

Vio73
#StarMember
Salutare! Nu ai cum să alegi nici tu, nici altcineva 3g în 2100 sau 900 Mhz, pentru simplul motiv că într-o anume zonâ, vei avea semnal 3g ori în 2100 Mhz ( este predominant la Orange încă în B 1), ori în 900 (B 8). Trebuie sa știi că frecvențele mai înalte oferă viteze mai mari, dar pe suprafețe mai mici, iar cele joase, oferă viteze mai mici, dar acoperire mai mare. Nu au și una și alta în același loc. Deci nu ai cum să alegi o bandă în 3g. Nici pe 4g nu prea este indicat să faci așa ceva ( aici se poate teoretic s-o faci, cu ajutorul unor aplicații, la unele modele de telefoane), pentru că ideal este, dacă ai telefon care suportă 2 sau 3CA, să cumulezi benzile și să ai semnal 4g+, și nu să folosești doar B 3 ( 1800Mhz) sau B 20 ( 800 Mhz) sau B 7 ( 2600 mhz), etc. Mai nou, în anumite locuri, Orange și alți operatori, au început sâ treacă parțial spectru din 3g în B1 ( 2100 Mhz) în Lte ( 4g), deci au și 4g în această bandă. Sper că am lămurit problema!

Care este frecventa orange 2G ( EDGE ) banda 1 ?

900 sau 1800 Mhz

900 s

Razvan
#StarMember
ORO oferă servicii de internet în 3G în banda B1 și sporadic în banda B8, în zone greu accesibile cu acoperirea. Internetul 3G prin B8 în București este neutilizabil.