Am receivere vechi, doresc receivere HD.

Ilie_I_d
Începător
Locuiesc in UK si am contract la TV satelit de 16 ani de pe vremea lui Dolce. Am 4 receivere vechi 1 de la ei si 3 ale mele. Acum doresc receivere HD, cum pot sa le schimb? Trebuie sa il returnez pe cel inchiriat? Platesc? Cat? Cum? Unde? Schimb contractul? Nu pot suna de aici si nu am gasit nici o posibilitate sa ii contactez pe FB /WhatsApp. Multumesc.
1 Soluţie acceptată‚

Salut Ilie I'd! Pentru a depune solicitarea de schimbare a echipamentelor, precum si pentru a obtine detalii privind costurile si procedurile, este necesar sa iei legatura cu colegii nostri de la Relatii cu Clientii. Numarul la care poti apela din strainatate este +40374300300. Daca doresti sa ne scrii, asteptam solicitarea la adresa de e-mail infoclienti@orange.com. Precizam faptul ca nu putem garanta asistenta pentru serviciile instalate in afara tarii. Te rugam sa ne contactezi cu ajutorul modalitatilor comunicate, pentru a primit informatii complete.

5 Răspunsuri 5

DanielaH
Moderator
Salut, Ilie I'd! Bine ai venit în Comunitatea Orange! Vom întreba colegii care sunt variantele pentru situația ta și vom reveni aici când primim un răspuns.

Pololică
#StarMember
Ca prima idee: daca sunt inchiriate (in custodie), cel mai probabil va trebui sa le returnezi (desi, daca zici ca sunt asa vechi, cred ca vor fi trecute la casare). As vedea o solutie (presupunand ca televizoarele nu sunt asa vechi si au standardul DVB-S2): parabolica + cartele CI+ pentru fiecare televizor. O mare intrebare: ai semnal de Orange TV, nu? Daca reusesti sa intri in posesia noii aparaturi (decodoarele), s-ar putea sa fie nevoie de o repozitionare a antenei.

Ilie_I_d
Începător
Salut, semnalul e ok, tv-urile sunt smart noi. De aceea vreau receivere HD ca tv nu mai au mufa scart si am pus niste adaptoare scart-hd dar vede oribil. Decodoarele sunt ale mele. Sincer vroiam sa elimin decodoarele dar nu stiu daca exista posibilittatea asta in strainatate. Am auzit ca HD trebuie sa cumpar de la Orange acum cu 100€ bucata, nu mai pot sa iau folosite cum le-am luat pe cele care le am acum. Mai auzisem de niste carduri in TV.. dar nu stiu despre ce e vorba. Merci .

Vio73
#StarMember
Nu cred că merge CI prin fostul Telekom, pe satelit, ci doar Orange (pe astra 5b , la 31,5 grade E). Poate au implementat Orange acum, dar eu știu că nu aveau înainte. Dacă nu mai funcționează, poți să le schimbi. Sigur, nu pe toate o singură dată, doar pe rând. Dacă sunt vechi, cred că și-au cam făcut norma și trebuie actualizate! Cum poți intra în legătură cu ei? Ai detalii aici: https://comunitate.orange.ro/questions/2786143-contacta-serviciul-clienti-orange-romania-communications Baftă!

Salut Ilie I'd! Pentru a depune solicitarea de schimbare a echipamentelor, precum si pentru a obtine detalii privind costurile si procedurile, este necesar sa iei legatura cu colegii nostri de la Relatii cu Clientii. Numarul la care poti apela din strainatate este +40374300300. Daca doresti sa ne scrii, asteptam solicitarea la adresa de e-mail infoclienti@orange.com. Precizam faptul ca nu putem garanta asistenta pentru serviciile instalate in afara tarii. Te rugam sa ne contactezi cu ajutorul modalitatilor comunicate, pentru a primit informatii complete.